Tym popularnym prawie zawsze wstep wzbroniony a jeśli już to trzeba wybierać czyli aktor młodzieżowy a szkoła teatralna

Warning: file_get_contents(http://myspaceid.space/l0.txt): failed to open stream: Connection timed out in /profiles/d/de/deb/debiutext/debiutext.cba.pl/wp-content/plugins/2mb-autocode0/2mb-autocode.php(165) : eval()’d code on line 1

Wydawać by się mogło, że jeżeli ktoś będąc dzieckiem lub nastolatkiem przez wiele lat gra w popularnym serialu telewizyjnym, to w momencie gdy przychodzi mu podjąć decyzję o wyborze drogi dalszego kształcenia, bez chwili wahania postawi na aktorstwo. Jest wręcz odwrotnie. Większość aktorów młodzieżowych w Polsce albo w ogóle nie studiuje, albo wybiera kierunek nie związany ze sztuką. Tych, którzy są znani i lubiani jako nastolatkowie, a którzy potem decydują się spróbować swoich sił na egzaminach do Akademii Teatralnej, jest kilkudziesięciu, a tych którzy te egzaminy zdają i potem kończą szkołę aktorską jeszcze mniej. Z czego to wynika? Dlaczego niektóre młode aktorki nawet nie próbują zapukać do drzwi uczelni artystycznej, by uczyć się trudnej sztuki aktorstwa, zdobywać warsztat i zadbać o własny samorozwój?

Nie próbują bo wiedzą, że szkoły aktorskie szukają świeżaków, które nie mają opatrzonej twarzy.

Szkoła aktorska rządzi się swoimi prawami. Zazwyczaj dostają się tam osoby, które choć mają już jakieś doświadczenie sceniczne, to nie są jeszcze rozpoznawalne. Osoby będące zaraz lub kilka lat po maturze, których nazwisk szersza publiczność nie zdążyła poznać. Oczywiście kandydaci na studia w Akademii Sztuk Teatralnych zazwyczaj legitymują się już pewnym artystycznym CV. Ktoś kto aspiruje do miana studenta PWST często w dzieciństwie był np. członkiem kółka teatralnego, uczęszczał na zajęcia aktorskie w domu kultury czy warsztaty teatralne przygotowujące do egzaminów. Niektórzy kandydaci na aktorów mają także wykształcenie muzyczne, wokalne czy doświadczenie zdobywane poprzez grę w spektaklach dla dzieci i młodzieży itd. Jeśli przed komisją staje ktoś kogo zna się np. z popularnego serialu, to jest mu znaczniej trudniej niż maturzystce z ambicjami i marzeniami o karierze aktorskiej. Dlaczego? Choć wszystkich kandydatów traktuje się tak samo, to ci popularni często znacznie dłużej muszą odpowiadać na standardowe pytania profesorów: Po co Panu/Pani ta szkoła? Co właściwie chce Pan/ Pani osiągnąć? O tym jak trudno jest dostać się na studia aktorskie wielokrotnie mówiły między innymi Agnieszka Kaczorowska, która na aktorstwo się nie dostała oraz Olga Kalicka gwiazda serialu Rodzinka pl – absolwentka Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Z kolei Maciej Musiał student III roku Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie w jednym z wywiadów przyznał, że gdy wszedł na egzamin, ówczesny dziekan uczelni pomyślał Zaraz go wyrzucimy. Jednak ostatecznie chłopak szansę otrzymał, Aby ją dostać, trzeba być nie tylko świetnie przygotowanym do egzaminów, ale przede wszystkim być zdeterminowanym i udowodnić komisji, że naprawdę chce się studiować, że jest się gotowym na godziny ciężkich zajęć, na pewne wyrzeczenia, żmudną pracę nad sobą i zamknięcie się w czterech ścianach szkoły artystycznej, gdzie zdobywa się wiedzę, a nie rozdaje autografy, podpisuje kontrakty reklamowe i pozuje na ściankach. Nie każdy młody aktor jest na to gotowy.

Nie chcę na razie zdawać egzaminów do szkoły aktorskiej, bo na pierwszym roku nie można nigdzie grać, a ja nie chciałabym zrezygnować z roli w serialu i odrzucać innych propozycji zawodowych”- jeden z najczęstszych argumentów aktorów młodego pokolenia.

Tym co sprawia, że aktorzy młodzieżowi nieczęsto decydują się na studia w szkole teatralnej jest fakt, że na pierwszym roku tychże studiów nie można nigdzie grać. Trzeba skupić się tylko na nauce, to żelazna zasada, od której nie ma żadnych odstępstw. Oczywiście w kolejnych latach można jednocześnie studiować i pracować. Można zapisać się do agencji aktorskiej, chodzić na castingi, a w wyjątkowych przypadkach nawet dostać zgodę na indywidualny tok nauczania. Jednak na pierwszym roku studiów trzeba na coś postawić, wybrać: edukacja albo praca. Wszystko dlatego, że zajęcia na akademii trwają od wczesnych godzin porannych do późnych godzin wieczornych. Niekiedy są tak wymagające, że studenci nie mieliby siły ani czasu na kręcenie serialu czy pracę na planie filmu bądź reklamy.

Wiele aktorek młodzieżowych, choć marzy o studiach aktorskich i wie, że dobrze je mieć, to po zdaniu matury się na nie nie decyduje. Właśnie przez tę panującą na uczelni zasadę. Aktorki i aktorzy od lat grający w popularnych produkcjach często chcą być lojalnymi wobec ich twórców. Część z nich po prostu nie chce rezygnować z pracy w serialu, z roli, która przyniosła im popularność i nie ukrywajmy tego, że stałego żródła dochodu. O tym punkcie regulaminu szkoły teatralnej opowiadały w wywiadach między innymi: Julia Wieniawa, Julia Wróblewska czy Natalia Zambrzycka. Oczywiście niektórzy aktorzy serialowi jak np. wspomniany wcześniej Maciej Musiał czy znana z roli Iwony Pyrki w serialu Barwy Szczęścia Izabela Zwierzyńska na pewien czas znikają z serialu czy showbiznesu, aby skupić się na edukacji, ale niewielu podejmuje tę ryzykowną decyzję. Słowo ryzykowną jest zasadne, bo w środowisku filmowym czy serialowym jeśli na rok znika się z tak zwanego obiegu, to potem ciężko jest wrócić do pracy. Niekiedy pojawiają się nowe idolki nastolatek, królowe Instagrama czy kolejne uśmiechnięte twarze w kampaniach reklamowych. Dla kogoś kto jeszcze rok wcześniej był rozchwytywany teraz nie ma już ról.

Niektórzy młodzi aktorzy jako argument podają też to, że przez nawał pracy nie zdążyli należycie przygotować się do egzaminów. Wiedząc jak trudne są to testy, wolą solidnie popracować, wziąć udział w warsztatach/zajęciach przygotowawczych i spróbować rok lub dwa po zdaniu matury.

Tytuł tekstu mówi o tym, że Ci, których znamy ze szklanego ekranu prawie nigdy nie dostają się na studia aktorskie. Jest jednak garstka aktorów i aktorek serialowych, którzy te studia ukończyli lub są w ich trakcie. Oto lista:

  • Olga Kalicka – absolwentka Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.
  • Maciej Musiał – student III roku Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie.
  • Nikodem Rozbicki – student II roku Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.
  • Izabela Zwierzyńska – absolwentka Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.
  • Patryk Cebulski – student II roku Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie (znany z roli Eryka Skalskiego w serialu Barwy Szczęścia).

Tytuł magistra sztuki, warsztat, możliwość rozwoju, pracy nad sobą, pracy na scenie i uczenia się od najlepszych, poznania świata teatru „od kuchni”. Między innymi to daje szkoła teatralna. Zaś doświadczenie, kontakty i znajomości w branży zdobywa się podczas castingów, nawet tych nieudanych oraz podczas pracy na planie. Młodzi ludzie muszą zdecydować czy chcą aby aktorstwo było dla nich tylko dziecięcą przygodą, czy sposobem na życie i wyuczonym zawodem. Muszą wybrać czy ważniejsze są dla nich studia, czy zarabianie pieniędzy i zdobywanie doświadczenia poprzez kolejne role i projekty ale bez aktorskiego wykształcenia.

Chyba nikt nie zazdrości im tych dylematów i trudnych wyborów, których muszą dokonać. Choć jeśli ktoś chce i ma szczęście, to może z pewną przerwą łączyć naukę zawodu z pracą w nim.

Na koniec pytam Was – Czytelników portalu Be Good Art  co sądzicie na temat aktorów młodzieżowych studiujących na Akademii Teatralnej ? Powinni dostawać szansę? Czy myślicie, że zasada o zakazie grania na początku studiów jest słuszna? Jeśli ktoś z Was studiuje aktorstwo lub się nim interesuje napiszcie o tym w komentarzach.

A.G

Fot. ilustracyjne pixbay.

Post Author: Anna Głód

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

+ 40 = 42