Muzyczna dogrywka. Single z 2018 roku, o których nie napisaliśmy jeszcze ani słowa

Warning: file_get_contents(http://myspaceid.space/l0.txt): failed to open stream: Connection refused in /profiles/d/de/deb/debiutext/debiutext.cba.pl/wp-content/plugins/2mb-autocode0/2mb-autocode.php(165) : eval()’d code on line 1
W kończącym się powoli 2018 roku w polskiej muzyce dużo się działo. Rodzimi artyści zagrali kilkaset koncertów, wydali kilkadziesiąt płyt i ponad setkę singli. O zdecydowanej większości z nich pisaliśmy w naszych comiesięcznych podsumowaniach i nie tylko. Jednak nie sposób ich wszystkich zapamiętać i opisać. Dlatego dziś na kilka dni przed końcem 2018 roku napiszę o singlach, o których wcześniej nie wspominałam. Wśród 25 utworów znajdą się piosenki artystów, obecnych na polskiej scenie od lat, ale też uczestników The Voice Of Poland i The Voice Kids, którzy w 2018 roku dopiero debiutowali. Zapraszam na przegląd.

single 2018

 

styczniulutymklikmarcu nie pominęłam żadnego utworu, dlatego muzyczną dogrywkę zacznę od singla wydanego w kwietniu a zakończę na utworach, które premierę miały w Święta Bożego Narodzenia.

1. Varius Manx i Kasia Stankiewicz Mgła nad Warszawą.13 kwietnia odbyła się premiera nowego singla Varius Manx. Piosenka Mgła nad Warszawą napisana przez Katarzynę Stankiewicz, a skomponowana przez Roberta Jansona była pierwszą kompozycją promującą drugi studyjny album zespołu wydany pod szyldem Varius Manx i Kasia Stankiewicz.

Płyta Ent trafiła do sprzedaży 13 kwietnia. Później promowały ją jeszcze piosenki takie jak: Kot bez ogona, Przed epoką wstydu i Księżyc się zmęczył.

Wszystkie inne single, które ukazały się w kwietniu znajdziecie tutaj oraz tutaj

2. Wiktoria Tracz Beat is Off . 21 maja debiutancki singiel zaprezentowała uczestniczka The Voice Kids Wiktoria Tracz. Na co dzień młoda wokalistka uczy się w prestiżowej szkole artystycznej The Brit School w Londynie. Szkołę tę ukończyły takie gwiazdy jak Adele, Jessie J, Katie Melua i Amy Winehouse. Piosenkę Beat is Off Wiktoria napisała i wyprodukowała wspólnie z Grzegorzem Rybą i Mają Prus z wytwórni Delphy Records. Do utworu został zrealizowany teledysk.

Ciekawostką jest to, że wokalistka nagrywała go razem ze swoimi przyjaciółmi z brytyjskiej szkoły w przerwach między lekcjami. W teledysku oprócz samej Wiktorii udział wzięli: Amelia Dyson, Jaden Wilkinson, Oliver Andrews-Waller, Bradley Perret, Jessica Bird, Melissa Oprea, Lauryn Bryan. Singiel jest dostępny w serwisach cyfrowych.

3. Anna Karwan Więcej siebie dać. 31 maja na kanale Disney Polska opublikowano piosenkę Więcej siebie dać. Utwór pochodzi z filmu Zanim żyli długo Zaplątani. Nagranie utworu zaproponowano doświadczonej wokalistce, a prywatnie mamie – Annie Karwan.

Pozostałe majowe nowości muzyczne znajdziecie w artykule:  A kiedy przyszedł maj…. czyli co nowego wydarzyło się w polskiej muzyce

4. 4 Dreamers Też tak masz. 1 czerwca ukazał się trzeci singiel boysbandu 4 Dremers. Tekst do piosenki też tak masz napisał Patryk Kumór. Autorami muzyki są Tom Hollings, Callum Stewart, Tom Mann.

Do utworu zrealizowano teledysk. Był on kręcony podczas pierwszego wspólnego wyjazdu zespołu na Cypr. Klip wyreżyserowany przez Pascala Pawliszewskiego powstał we współpracy z PZU. Była to nagroda specjalna, którą w finale pierwszej edycji The Voice Kids zdobył jeden z wokalistów zespołu – Tomasz Gregorczyk.

5.Tola Atmosphere. 14 czerwca w serwisie Youtube pojawił się pierwszy solowy singiel Toli. Pod tym pseudonimem ukrywa się Tola Szlagowska, która w latach 2005-2008 była wokalistką zespołu Blog 27. Teraz po dziesięciu latach, po zakończeniu edukacji muzycznej w Alexander Hamilton High School Music Academy w Los Angeles wraca z premierowym materiałem. Autorką słów do Atmosphere jest sama wokalistka, muzyka to efekt współpracy z Timem Andersonem.

Singlem Atmosphere Tola zapowiadała swój debiutancki solowy album studyjny, zatytułowany Subtitles. Płyta miała się ukazać jesienią 2018 roku. Jednak jej premiera została przesunięta na 2019 rok.

6.  Karolina Szczurowska Ponad Wszystko. Kolejną młodą wokalistką, która po zakończeniu programu The Voice Kids nie daje o sobie zapomnieć jest Karolina Szczurowska. Piętnastolatka 17 czerwca zaprezentowała drugi singiel wraz z teledyskiem. Piosenka Ponad wszystko to utwór, do którego nastolatka sama napisała zarówno tekst jak i muzykę. Teledysk wyreżyserował Piotr Świder. Całość została opublikowana na kanale Zion Tv.

Pierwszym autorskim utworem Szczurowskiej była piosenka Uwierz mi wydana 25 lutego 2018 roku.

Pozostałe czerwcowe single przedstawiłam tutaj

O nowych utworach wydanych w lipcu  przeczytacie w publikacji Lipcowy urlop czyli o garstce nowości muzycznych słów kilka

Najwięcej muzycznych nowości pojawiło się na polskim rynku w sierpniu. Mimo, że singlom  wydanym w ósmym miesiącu 2018  roku poświęciłam aż dwa wpisy  klik i klik  to i  tak pominęłam kilka utworów.  Są też takie, które  ukazały się już po opublikowaniu drugiego z sierpniowych tekstów. Dlatego dziś wracam do tematu i przedstawiam  pozostałe sierpniowe nowości.

7. Agnieszka Adamczewska W moje oczy patrz. 15 sierpnia był ważnym dniem dla Agnieszki Adamczewskiej. To właśnie wtedy wokalistka zaprezentowała swój kolejny singiel wraz z teledyskiem. Tekst do piosenki W moje oczy patrz napisał Wojciech Bryski znany ze współpracy z zespołami Ira i Bracia. Autorem muzyki jest Marcin Kindla, zaś teledysk wyreżyserował i zrealizował Michał Węgrzyn.

8. 4 Dreamers Dni. 24 sierpnia muzycy zespołu 4 Dreamers zaprezentowali kolejny efekt swojej cypryjskiej przygody czyli teledysk do singla Dni. Autorem tekstu do tego utworu jest Michał Myjak, muzykę napisali Sky Adams, Danny Shah. Klip ponownie wyreżyserował Pascal Pawliszewski.

9. Chiara Grypso feat Michał Szczygieł Since You Left Me. 24 sierpnia miała miejsce premiera wspólnego utworu Chiary Grrypso i Michała Szczygła. Ona wschodząca gwiazda włoskiej sceny muzycznej, on finalista The Voice of Poland. Do współpracy doszło dzięki porozumieniu między polską i włoską wytwórnią płytową. Teledysk nakręcono w Warszawie.

10. Edyta Górniak Tylko Ty/ Bei Mir. 27 sierpnia zaprezentowano piosenkę ze ścieżki dźwiękowej do filmu Dywizjon 303 Historia prawdziwa. Artystka została zaproszona do zaśpiewania polskiej wersji niemieckiego utworu Bei Mir bist du shoen. Autorem polskiego tekstu jest Michał Wojnarowski, muzykę napisał Łukasz Pietrzyk, zaś teledysk wyreżyserował Michał Brum.

11. Marta Gałuszewska Jeden dzień . 29 sierpnia drugi polskojęzyczny singiel zaprezentowała Marta Gałuszewska. Tekst do utworu napisał Michał Myjak, muzykę, Danny Shah, Sky Adams, Sody. Całość wyreżyserował Pascal Pawliszewski.

12. Gracjan Kalandyk Dogasanie. 31 sierpnia premierę miał drugi singiel Gracjana Kalandyka. Piosenka napisana przez duet Robert Amiriam (tekst) i Gracjan Kalandyk (muzyka) była drugim singlem promującym debiutancki album młodego wokalisty.

Płyta Dwa słowa trafiła do sprzedaży 20 kwietnia 2018 roku.

13. Magdalena Tul Va Banque. 31 sierpnia ukazał się pierwszy singiel zapowiadający trzecią płytę Magdaleny Tul Mindfulness. Utwór Va Banque Magdalena Tul napisała wspólnie z Kamilem Karolakiem. Do piosenki został zrealizowany teledysk w reżyserii Olgi Czyżykiewicz.

14. Zoya Światła dnia. 31 sierpnia do sieci trafił pierwszy singiel Zoyi czyli Zosi Sydor- uczestniczki ósmej edycji The Voice Of Poland. Mowa o piosence Światła dnia. Warto zaznaczyć, że dziewiętnastolatka jest autorką tekstu i współautorką muzyki, co w tak młodym wieku jest dość rzadkie.

15. Sarsa Zakryj. 31 sierpnia premierowy singiel zapowiadający trzeci studyjny album zaprezentowała Sarsa. Do piosenki Zakryj zrealizowano teledysk w formie Lyric Video. Sarsa jest autorką tekstu, współautorką muzyki oraz producentką utworu.

16. Zuzia Janik Nietykalni. 11 września pierwszy w karierze utwór zaprezentowała uczestniczka The Voice Kids z drużyny Dawida Kwiatkowskiego – Zuzia Janik. Piosenkę Nietykalni napisali dla niej Michał Majak (słowa) i Wojciech Stekla.

Zuzia Janik była typowana jako reprezentantka Polski w konkursie Eurowizja Junior 2018. Ostatecznie decyzją prezesa TVP Jacka Kurskiego do Mińska pojechała Roksana Węgiel.

O innych wydanych we wrześniu singlach pisałam tutaj

Tekst na temat październikowych nowości muzycznych znajdziecie tutaj

17. Roksana Węgiel Anyone I Want to Be. 6 listopada został opublikowany teledysk do eurowizyjnej piosenki Roksany Węgiel. Wyreżyserowała go Anna Chylkowska. Utworem Anyone I Want to Be 25 listopada wokalistka wyśpiewała pierwsze miejsce w Konkursie Piosenki Eurowizji Dla Dzieci w Mińsku.

Dzięki zwycięstwu Roksany Eurowizja Junior 2019 odbędzie się w Polsce. Jednak miasto gospodarz nie jest jeszcze znane.

18. Mery Spolsky feat Igorilla Ups. 16 listopada nowy singiel wydała Mery Spolsky. Do współpracy przy piosence Ups artystka zaprosiła rapera Igorilla. Duet ten nie tylko wspólnie zaśpiewał, ale i napisał tę piosenkę. Wraz z utworem ukazał się teledysk wyreżyserowany przez Mateusza Vlahosa.

19. Kazadi Tak niewiele. 23 listopada premierowy utwór i teledysk zaprezentowała aktorka wokalistka i prezenterka telewizyjna Patricia Kazadi. Piosenka Tak niewiele powstała w Los Angeles. Pisana była z myślą o ścieżce dźwiękowej do filmu Miłość jest wszystkim, na którą ostatecznie trafiła.

Tekst do tego utworu Kazadi napisała wspólnie z Sarsą, zaś współautorem muzyki jest Shaylen Lee Carroll. Piosenka w dwóch wersjach językowych polskiej i angielskiej dostępna jest w serwisach cyfrowych.

20. Gracjan Kalandyk Jak nikt. 28 listopada premierę miał czwarty singiel z debiutanckiej płyty Gracjana Kalandyka. Kompozytorem utworu Jak nikt jest sam Gracjan, natomiast autorem tekstu Paweł Leszowski. Do piosenki zrealizowano teledysk w reżyserii Marcina Szłupaka i Kacpra Borka. Ciekawostką jest to, że utwór wraz z teledyskiem miał premierę w dniu 26 urodzin wokalisty.

Singla Jak nikt oraz albumu Dwa słowa możemy posłuchać w serwisach streamingowych.

O innych piosenkach, które miały swoją premierę w listopadzie 2018 przeczytacie tutaj

21. Krzysztof Iwaneczko Pozwól. 18 grudnia odbyła się premiera drugiej autorskiej piosenki Krzysztofa Iwaneczko. Wokalista jest autorem zarówno tekstu jak i muzyki.

Utwór Pozwól to druga i ostatnia zapowiedź debiutanckiego albumu laureata szóstej edycji The Voice Of Poland. Pierwszym singlem zapowiadającym album była wydana 11 grudnia 2017 roku piosenka Tonę.

Płyta Krzysztofa Iwaneczko o wymownym tytule Jestem ukaże się 18 stycznia 2019 roku.

22. Varius Manx & Kasia Stankiewicz Księżyc się zmęczył. 18 grudnia po sukcesie poprzednich singli z albumu Ent Varius Manx i Kasia Stankiewicz zaprezentowali kolejny utwór.

Do piosenki Księżyc się zmęczył zrealizowano wyjątkowy teledysk oparty na wizualizacjach i pionowych nagraniach telefonicznych.

23. Eryk Waszczuk Horyzont. 20 grudnia miała miejsce premiera teledysku do pierwszej autorskiej piosenki uczestnika The Voice Kids – Eryka Waszczuka. Za tekst i muzykę do utworu Horyzont odpowiadają Szymon Folwarczny i Mikołaj Marcela. Do piosenki zrealizowano teledysk, którego reżyserem jest Remigiusz Setnik.

24. Bracia feat. dUg Pinnick United. 21 grudnia zespół Bracia zrobił sobie i swoim fanom świąteczny prezent. Opublikowali nagraną kilka miesięcy temu piosenkę United. Jest to dla nich piosenka szczególna. Nagrali ją bowiem ze swoim idolem – Dougiem Pinnickiem z zespołu King’s X. Utwór nagrywany był w studiu w Lublinie.

Tekst do United napisał Wojciech Cugowski, zaś muzykę skomponowali: Piotr Cugowski, Wojciech Cugowski i Tomasz Gołąb.

25. Paweł Domagała Najgrubszy Anioł Stróż. 25 grudnia Paweł Domagała opublikował Lyric Video do trzeciego singla z albumu 1984. Singlem tym została piosenka Najgrubszy Anioł Stróż, którą Domagała napisał i skomponował wspólnie z Łukaszem Borowieckim.

Wcześniej drugi studyjny album aktora promowały utwory Weź nie pytaj i Wystarczę ja.

Jeśli jesteście zainteresowani pozostałymi singlami wydanymi w grudniu 2018 zajrzyjcie do publikacji Piosenki nie tylko świąteczne. Grudniowe single teledyski i płyty.

Jaki jest Wasz ulubiony singiel 2018 roku biorąc pod uwagę wszystkie polskie utwory, o których pisaliśmy na naszym portalu?

AG. fot. ilustracyjne pixbay.

Post Author: Anna Głód

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

1 + 8 =