Snuff – antyutopia w nowoczesnym, rosyjskim wydaniu

Warning: file_get_contents(http://myspaceid.space/l0.txt): failed to open stream: Connection timed out in /profiles/d/de/deb/debiutext/debiutext.cba.pl/wp-content/plugins/2mb-autocode0/2mb-autocode.php(165) : eval()’d code on line 1

Wiktor Pielewin stworzył „S.N.U.F.F.”, antyutopię komentującą awantury między Kremlem a Kijowem o Krym. Stworzył też komentarz, który ma przedstawiać współczesne społeczeństwo w krzywym zwierciadle. Czy mu się to udało?

Zacznę może od tego, czym „S.N.U.F.F.” miał być. Miał być porywającą historią o ludziach żyjących w Big Bizie – dziwacznym świecie, w którym technologia jest obecna, ale tak, jak wspomniałam wcześniej – w krzywym zwierciadle. Mamy więc trzech bohaterów – pan Damian-Landu Damilola Karpow oraz Chloe i Grym, o których ten pierwszy snuje powieść. Ona zna ich wcześniej, niż oni jego, gdyż kieruje kamerami i robi ujęcia, które pomagają rozpętać wojnę pomiędzy pewnymi „plemionami”. Niestety, nie do końca wszystko idzie po ich myśli…

Pielewin ma bardzo dużo dygresji. To powoduje, że powieść nie każdemu przypadnie do gustu.

Na plus jest to, że czytelnik bardzo szybko wychwyci groteskowe aluzje do znanej nam rzeczywistości. Feminizm? Seks z lalkami? I jeszcze sporo całkiem innych rzeczy.

Do S.N.U.F.F. trzeba mieć cierpliwość, gdyż akcja rozwija się z początku bardzo powoli, jednak z czasem brnie coraz szybciej.

Nie będę oczywiście zdradzać losów Gryma, Chloe i Karpowa, pozwalając, by czytelnik sam je odkrył.

Na uwagę zasługuje też wydanie – twarda okładka, a także bardzo pasująca, ciekawa wręcz ilustracja czerwonej czaszki. Z czym się kojarzy? Z wojną, a ten poważny temat Pielewin jak najbardziej porusza w swojej powieści.


prezentacje-Fajne-1024x768

S. N. U. F. F. – WIKTOR PIELEWIN

Zaskakująca antyutopia informująca o kulturze przyszłości. Fabułę można analizować w kilku płaszczyznach, jako polityczną satyrę na wojnę, ostrzeżenie przed technokracją lub jako dygresję pisarza na temat stereotypowego postrzegania kultury rosyjskiej.
Głównym tematem powieści jest ciągnący się od niemal trzech wieków konflikt cywilizowanych mieszkańców Bizancjum/Big Biz z barbarzyńskimi Orkami/Urkami zamieszkującymi Ork-krainie (Urkaina). Materiały filmowe zwane jako S.N.U.F.F.: Special Newsreel / Universal Feature Film (brutalne filmiki bez cenzury) tworzone przez – bohatera, pilota Damilola Karpov  –  mają na celu zaspakajanie kultury Biznacjum, która to potrzebuje odpowiedniej liczby ofiar, do tworzenia obrazu obcego.

Oszałamiająca, bestsellerowa, postapokaliptyczna powieść ukazująca wizjonerskie spojrzenie na wojnę i media.

Wiktor Pielewin jako wizjoner, czołowy i topowy rosyjski prozaik nowego pokolenia, uznany za jednego z najbardziej znaczących twórców światowej kultury. S.N.U.F.F., który pierwszy raz został opublikowany w 2011 roku, został doceniony przez czytelników i krytyków literackich na całym świecie. Książka zaskoczyła swoim wizjonerstwem. Może stanowić opis współczesnych konfliktów.

Bestsellerowa powieść „S.N.U.F.F.” w 2012 roku otrzymała nagrodę „Электронная буква” w nominacji „Проза года”„Jeździć niemieckim samochodem, oglądać azjatyckie porno, wierzyć w żydowskiego Boga, cytować francuskich dyskursmeisterów, dumnie dystansować się od „złodziei we władzy” – i cały czas usiłować coś ukraść, chociażby w postaci cyfrowej. Jednym słowem, pępek świata i uniwersalna synteza wszystkich kultur”.

Wiktor Pielewin S.N.U.F.F.
ISBN 978-83-8119-171-5
Wydawnictwo Psychoskok
Rok wydania 2018
Oprawa Miękka
Liczba stron 438
Format 148×210

Post Author: Aleksandra Jursza

01.06.1988. Zamieszkała w Gorzowie Wielkopolskim, wykształcenie średnie. Uwielbia czytać, ma słabość do oper mydlanych pochodzenia koreańskiego oraz słodyczy. Autorka czterech powieści, właścicielka Begoodart. Spełnia się w pisaniu i rozwija swoje projekty. Ma pozytywne nastawienie do życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

52 − 43 =