Październikowe single i premiery płytowe. Złota jesień w polskiej muzyce trwa w najlepsze

Warning: file_get_contents(http://myspaceid.space/l0.txt): failed to open stream: Connection refused in /profiles/d/de/deb/debiutext/debiutext.cba.pl/wp-content/plugins/2mb-autocode0/2mb-autocode.php(165) : eval()’d code on line 1
Październik 2018 powoli dobiega końca. Jest to miesiąc, w którym  na rodzimym rynku muzycznym  naprawdę sporo się dzieje. Październik przyniósł  13 premierowych singli, 8 nowych albumów studyjnych i  2 koncertowe krążki. Do tego  kilka składanek i reedycja albumu Czesława Niemena .  Zapraszam po szczegóły.

large

 1. Dawid Podsiadło Nie Ma Fal.Od 5 października w sieci dostępny jest drugi singiel z treciej płyty Dawida Podsiadło. Tekst do piosenki Nie ma Fal napisał sam wokalista, a muzykę skomponował wspólnie z Bartoszem Dziedzicem. Na razie Podsiadło wzorem zagranicznych gwiazd  podarował słuchaczom lyric video, ale obiecuje, że singiel doczeka się teledysku.

2.  Zuza Jabłońska feat Jan rapowanie & Siles Powiedz mi to w twarz. Jedna z finalistek polskiego The Voice Kids również nie próżnuje. Piętnastoletnia Zuza Jabłońska pokazuję, że  śpiewając można  też zrobić coś dobrego i np włączyć się w akcję społeczną. Nastolatka została bowiem twarzą  internetowej kampanii #powiedzmitowtwarz. Jej najnowszy singiel pod tym samym tytułem jest częścią  projektu.  Premiera utworu Powiedz mi to w twarz odbyła się 5 października, a dzień później opublikowany został teledysk w reżyserii Dawida Ziemby.  Słowa i muzykę  napisali Patryk Kumór, Małgorzata Uściłowska i Dominic Buczkowski- Wojtaszek. Gościnnie w nagraniu udział wzieli dwaj młodzi raperzy- Jan rapowanie oraz Siles.

Piosenką tą Zuza mówi głośne i zdecydowane NIE coraz grożniejszemu zjawisku jakim jest hejt w Internecie. Mówi NIE stereotypom, plotkowaniu za plecami. Chcę zachęcić do tego abyśmy powrócili do codziennych, rozmów, spotkań twarzą w twarz  i aby komunikacja między ludźmi nie ograniczała się tylko do platform internetowych.

3. Edyta Górniak i Roksana Węgiel Zatrzymać Chwilę. Muzyczne drogi Edyty Górniak i Roksany Węgiel znowu się spotykają. Laureatka pierwszej  polskiej edycji The Voice Kids i jej trenerka nagrały wspólną piosenkę. Utwór Zatrzymać Chwilę, który powstał na potrzeby filmu Hotel Transylwania 3 swoją premierę miał 8 października. Autorami polskiego tekstu są Patryk Kumór oraz Edyta Górniak. Muzykę napisali  Jared Sciullo, Renee Myers. Kolejna część popularnej animacji trafiła do kin 12 października.

Dla obu wokalistek najbliżze miesiące będą bardzo pracowite. Edyta Górniak wyrusza w pierwszą w karierze akustyczną trasę koncertową. Z kolei Roksanę czekają przygotowania do występu  w Konkursie Piosenki Eurowizji Junior.  Już w listopadzie młoda wokalistka   jako reprezentanka Polski zaśpiewa  w finale w Mińsku.

4. Arek Kłusowski Po tamtej stronie.10 października nowy singiel zaprezentował Arek Kłusowski. Wokalista zapowiada nim swój debiutancki album, który pojawi się wiosną 2019 roku. Na   płýcie znajdzie się 14 utworów w języku polskim.  Do współpracy przy swoim pierwszym albumie artysta zaprosił między innymi Michała Kusha, Michała Wasilewskiego, Marcina Kuczewskiego i Darię Zawiałow.  Za tekst i muzykę do piosenki Po tamtej stronie odpowiadają : Arek Kłusowski, Michał Kush i Daria Zawiałow.

5. Rosalie/ Stendek Więcej. Od 10 października w sieci dostępna jest pełna wersja najnowszego utworu Rosalie nagranego we współpracy ze Stendkiem. Piosenka Więcej była znana już od jakiegoś czasu, gdyż jej fragment został wykorzystany do spotu prezentującego jesienną ramówkę TVN. Spot ten można było oglądać już pod koniec sierpnia.  Rosalie jest autorką tekstu, Stendek muzyki.

6. Igor Herbut Miłość jest wszystkim.12 października wokalista grupy LemON Igor Herbut pokazał solowy singiel. Piosenka Miłość jest wszystkim zostala przez niego napisana, skomponowana i nagrana na potrzeby filmu  nowego filmu Michała Kwiecińskiego o tym samym tytule. Produkcja pojawi się na ekranach kin 23 listopada 2018.

Kilka tygodni temu na oficjalnym profilu zespołu LemON pojawiła się informacja, że na kolejne koncerty przyjdzie nam poczekać do lata 2019 roku.  Muzycy zespołu aktualnie skupieni są na solowych projektach. Igor Herbut bierze udział w dwóch trasach koncertowych tj. 2 Koncert Muzyki Filmowej oraz Grzegorz Ciechowski Spotkanie z Legendą.  Zaśpiewał podczas gali finałowej 43 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni a teraz stworzył piosenkę do  nowego polskiego filmu.  Pozostali członkowie zespołu też nie marnują czasu.  Piotr ” Rubens” Rubik napisał muzykę do nowych singli Ewy Farnej i Darii Zawiałow.

7. Varius Manx  & Kasia Stankiewicz Przed epoką wstydu. 12 października zespół Varius Manx wybrał trzeci singiel z najnowszej płyty Ent. Została nim napisana przez Kasię Stankiewicz i Roberta Jansona. Oprócz utworu zaprezentowano klip oparty na nagraniach studyjnych i specjalnie przygotowanych wizualizacjach. Tę i inne piosenki z albumu będzie można usłyszeć na najbliższych koncertach zespołu. Trasa Ent własnie trwa.

Wcześniej nowy album zespołu promowały single Mgła nad Warszawą i Kot bez ogona. Ent to druga płyta wydana od czasu powrotu Stankiewicz do zespołu. Pierwszym albumem pod szyldem Varius Manx i Kasia Stankiewicz była koncertowa płyta 25 Live z 2016 roku nagrana z okazji  jubileuszu  istnienia grupy.

8. Bovska XYZ.Trzeci singiel z nowej płyty Kęsy wybrała także Bovska. Dziesięć dni po premierze płyty, 15 października ukazał się utwór XYZ wraz z teledyskiem. Wokalistka sama napisała do niego tekst, natomiast muzykę skomponowała we wspóþłpracy z Janen Smoczyńskim.  W klipie oprócz samej wokalistkki wystąpił aktor Bartosz Porczyk.

9. Andrzej Mrozek Kosmos.15 października na rynku muzycznym zadebiutował Andrzej Mrozek, którego możecie pamiętać z udziału w szóstej edycji programu The Voice Of Poland. Jego pierwszy singiel Kosmos powstał we współpracy z Duitem- producentem muzycznym, który wcześniej pracował z Natalią Nykiel i Dawidem Podsiadło. Tekst do utworu napisał sam artysta. Mrozek jest też współautorem muzyki.  Do singla  zrealizowano również teledysk, którego reżyserem jest Łukasz Zabłocki.

Premierowe nagranie zapowiada E- pkę wokalisty, która ukaze się jeszcze tej jesieni.

10. Anna Wyszkoni Cisza tak dobrze brzmi. 16 października wydany został utwór promujący Platynową edycję albumu Anny Wyszkoni. Jestem tu nowa. Wokalistka szczerze przyznaje, że jest to jej ulubiona piosenka z całej płyty. Wyszkoni odpowiada zarówno zatekst jak i za muzykę.

Platynowa Edycja płyty Jestem tu nowa tio dwupłytowe wydawnictwo. Na dodatkowej płycie The Best Of Acoustic Live 2018 znajdziemy zapis akustycznej trasy koncertowej , którą artystka odbyła w marcu 2018 roku. Dotychczas album  Jestem tu nowa promowały trzy single Oszukać los, Nie chcę cię obchodzić i Mimochodem.
.

11. Natalia Nykiel Łuny. 15 sierpnia 2018 Natalia Nykiel zaprezentowała Vertical Video do piosenki Łuny, nieco ponad dwa miesiące później opublikowała teledysk wyreżyserowany przez Łukasza Zabłockiego. Autorem tekstu jest Andrzej Mrozek a muzyki Michał ” Fox” Król i sama Natalia Nykiel.

12. Lanberry Nie ma mnie. Promocję nadchodzącego wielkimi krokami drugiego studyjnego albumu kontynuuje Lanberry. Po anglojęzycznym utworze Heart of Gasolinie pora na polskojęzyczną propozycję. Lyric video do piosenki Nie ma mnie trafiło do sieci 24 października. Wokalista napisala ten utwór wspólnie z Jakubem Krupskim i Krzysztofem Morange. Premiera płyty miXtura 9 listopada 2018. Singiel jest dostępny w serwisach cyfrowych.

13. Piotr Cugowski Kto nie kochał.24 października ukazał się pierwszy solowy singiel Piotra Cugowskiego wraz z teledyskiem. Piosenka Kto nie kochał  to ballada, która stylistycznie nawiązuje do twórczości zespołu Bracia. Za tekst do utworu opowiada Wojciech Bryski, zaś muzykę wspólnie z Marcinem Trojanowiczem napisał  Piotr Cugowski. Reżyserem teledysku jest Pascal Pawliszewski. Piosenki można już posłuchać we wszystkich serwiosach streamingowych.

Do tej pory Piotr Cugowski występował w zespole Bracia wspólnie ze starszym bratem Wojciechem., a także podczas wspólnych koncertów ze swoim tatą Krzysztofem Cugowskim pod szyldem Cugowscy. Jego dyskografię zamykają albumy Zmienić zdarzeń bieg z 2013 roku z zespołem Bracia oraz Zaklęty krąg z 2016 roku z grupą Cugowscy.

 

 

37858925_2356028837957348_4013603954079301632_n

Po zaprezentowaniu utworów pora na zestawienie polskich płyt wydanych w mijającym miesiącu. Oto ono :

 • Bovska Kęsy – premiera 5. 10
 • Filip Lato Halo Ziemia – premiera 5. 10
 • Maciej Maleńczuk Ant – premiera 5. 10
 • Kaqtarzyna Nosowska Basta– premiera 12. 10
 • Szaszan Hologram – premiera 17. 10
 • Dawid Podsiadło Małomiasteczkowy – premiera 19. 10
 • Łukasz Łyczkowski i 5 Rano Korzenie– premiera 19. 10
 • Agnieszka Chylińska Pink Punk– premiera 26. 10
 • Andrzej Piaseczny 25 + – premiera 26. 10
 • Anna Wyszkoni Jestem tu nowa Platynowa  Edycja – premiera 26. 10

Składanki i reedycje :

 • Irena Jarocka Irena Jarocka, której nie znacie Volume 2 – premiera 12. 10
 • Chłopcy z Placu Broni The Best Kiedy będę dobrym człowiekiem – premiera 12. 10
 • Różni Wykonawcy Marek i Marek Niedźwiedzki Sierocki- premiera 19. 10
 • Różni Wykonawcy  Osiecka w kulturze- premiera 19. 10
 • Różni Wykonawcy  RMF na impreze- premiera 19. 10
 • Różni Wykonawcy Smooth Jazz Cafe Volume 18- premiera 19. 10
 • Różni Wykonawcy  70 lat Empik Muzyka Polska- premiera 19. 10
 • Czesław Niemen Pamiętasz ten dzień Reedycja- premiera 19. 10
 • Różni Wykonawcy Radio Zet Siła muzyki Volume 3 – premiera 26. 10

 

Słuchaliście już któregoś z albumów wydanych w październiku? Jeśli tak podzielcie się wrażeniami . Zdradźcie też, który z nowych singli najbardziej Wam się podoba. Zachęcam do dyskusji.

AG.fot. ilustracyjne pixbay

Post Author: Anna Głód

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

43 − = 38