BLW – Bardzo Lubię Wcinać, czyli jak napisać wciągający poradnik o rozszerzaniu diety

Bardzo Lubię Wcinać, czyli BLW to jedna z nowoczesnych metod rozszerzania diety niemowlaka. Monika Życka postanowiła napisać na ten temat poradnik, w którym opisze, z czym to się je. Czy jej się udało?

Na liniach (jak w zeszycie) są przedstawione zalety poradnika, jest napis "Najlepszy poradnik o BLW". Po prawej okładka książki, na której jest dziecko w krzesełku do jedzenia i bawi się jedzeniem. Wokół są kolorowe plamy

BLW – Z CZYM TO SIĘ JE?

Dziecko w pierwszych miesiącach życia pije mleko mamy. Gdy maluch ukończy 6 miesiąc życia można zacząć myśleć o rozszerzaniu diety niemowlaka. BLW proponuje bardzo ładne podejście: jeśli brzdąc jest w stanie usiąść na kolankach we właściwy sposób, wtedy można zacząć BLW. Oczywiście, nie podajemy dziecku wszystkiego naraz, tylko pojedynczo. Najpierw marchewka (przykładowo), a z czasem dochodzą inne przysmaki. Czytając ten poradnik miałam wrażenie, że metoda ta stawia na jak najbardziej naturalne podejście, podejście, które daje dziecku wolność. Dla mnie jest to bardzo ważne.

BLW – CZY SIĘ UDAŁ PORADNIK?

Po okładce można się spodziewać odpowiedzi na m.in. takie pytania: jaka jest prawidłowa pozycja przy rozszerzaniu diety?, co zmienia się w żywieniu roczniaka?, a nawet jak udzielić pierwszej pomocy. Oczywiście, znaków zapytania jest więcej.

Szczęściem czytelnika, dostaje on to, co mu obiecano. Mało tego, sposób podania jest bardzo przystępny. Po pierwsze – p. Monika pisze zgrabnie, bardzo przyjemnie i szybko czyta się jej poradnik. Widać dobrą pracę redaktora. Po drugie – gdy potrzeba, autorka pokusiła się o przedstawienie schematów w tabelkach, żeby nie powiedzieć, obrazowo. Po trzecie, jest sam konkret. Właściwie nie ma tutaj zbędnych zdań czy akapitów. Rodzic – czy ktokolwiek, komu przyda się wiedza o BLW – dostaje jasne instrukcje obsługi i przykłady posiłków. To jest bardzo cenne! Oczywiście, zdarzają się powtórzenia w stylu: „sprawdzaj etykietki na produktach!”, ale myślę, że w tym przypadku jest to korzystny zabieg. Po prostu pomaga to w lepszym uświadomieniu opiekunów w takim temacie.

Książka traktuje BLW całościowo. Mamy tutaj opis historii rozszerzania diety – co prawda ograniczający się do pewnego okresu czasowego, ale zawsze. Są też rozmowy ze specjalistami: fizjoterapeutą i lekarzem. Świetnie opisane, czego unikać i jak zrobić pierwszą pomoc. Powtórzę się: jest to cenne!

Oczywiście, w poradniku znajdziemy definicję BLW i teorię, jak go stosować. Kolejnym plusem jest to, że autorka wyjaśnia różnicę pomiędzy tradycyjnym rozszerzaniem diety, a BLW. Taki konkret konkretny.

Pani Monika postanowiła również przedstawić historie mam, które zastosowały w praktyce ten styl rozszerzania diety. Powiem szczerze, chyba zostały wybrane najsmaczniejsze kąski, bo historie rodziców są ciekawe, a nawet inspirujące.

„BLW – Bardzo Lubię Wcinać” to podręcznik dla każdego rodzica, chcącego, by ich dziecko zaczęło poznawać nowe smaki. Miejscami co prawda czułam się jakbym czytała pracę licencjacką, ale to nie przez słownictwo. To jest proste, lekkie piórko. Ot, po prostu autorka postanowiła dogłębnie przedstawić sprawę, ze wszelkimi jej wadami i zaletami. Cieszę się, że mogłam zakosztować tej lektury i polecam każdemu.


Orzeł z rozpostartymi skrzydłami. Na błękitnym tle napis: "wesprzyj begoodart by mogła latać".


STOPKA KSIĄŻKI

Autor: Monika Życka
Wydawnictwo: Guguga
Tu kupisz książkę
Ilość stron: 203
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-951111-0-5
Ocena: 5/6

„BLW Bardzo Lubię Wcinać”

To wyjątkowa książka, przeznaczona dla rodziców rozpoczynających cudowną przygodę z rozszerzaniem diety niemowlaka.

  • będzie wsparciem przy rozszerzaniu diety niemowląt
  • odpowiada na wiele pytań, które pojawiają się w pierwszym roku życia dziecka
  • pomoże przebrnąć przy pierwszych posiłkach i staną się one przyjemnością.

Post Author: Aleksandra Jursza

01.06.1988. Zamieszkała w Gorzowie Wielkopolskim, wykształcenie średnie. Uwielbia czytać, ma słabość do oper mydlanych pochodzenia koreańskiego oraz słodyczy. Autorka czterech powieści, właścicielka Begoodart. Spełnia się w pisaniu i rozwija swoje projekty. Ma pozytywne nastawienie do życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.