Tam, gdzie świat staje w miejscu – „Obrączka diabła” Vidar Sundstol

To było samobójstwo, przynajmniej oficjalnie. Były policjant – żyjący w Ameryce – przybywa na pogrzeb przyjaciela i coś mu się nie zgadza. Czyżby popełniono błąd w sztuce policyjnej? I co z tym wszystkim ma wspólnego zaginięcie sprzed lat?

obrączka_diabła01

Myślę, że fanom kryminału, szczególnie szwedzkiego, powieść „Obrączka diabła” Vidara Sundsola się spodoba. Nie jest to może jakaś rewelacja, bo była jednak trochę przewidywalna, ale nie na tyle, by odłożyć. Tę pozycję czyta się dla odmóżdżenia, co spełnia doskonale. Szybki styl prowadzenia narracji powoduje, że czytelnik nie ma czasu zastanowić się nad przerwą. Można przeczytać jednym tchem.

W powieści śledzimy krok po kroku odkrywanie prawdy, bardzo dziwnej, bardzo niepokojącej, związanej z wioską Eidsborg. Max i bibliotekarka Tirill natrafiają na ślad czegoś… nietypowego, na pierwszy rzut oka wydającego się być na granicy realności. Czy duch nawiedzający stary, drewniany kościół rzeczywiście istnieje? I dlaczego okoliczności śmierci pewnych osób wydają się co najmniej podejrzane oraz – do cholery! – dlaczego policja patrzy na to przez ręce?!

Rzeczywiście, ma się wrażenie, że miejsce, w którym Max się znalazł, zatrzymało się w przeszłości. I to tej bardzo odległej. Choć odkrywanie jej niuansów, jak na kryminał, jest lekko nietypowe, jakoś niespecjalnie zrobiło to na mnie wrażenia. W ogóle najmocniejszym punktem powieści jest szybka akcja.

Niestety, zakończenie mnie trochę zdziwiło. Tak – nie rozczarowało, nie wściekło, a zdziwiło. W tamtym momencie zaczęłam się zastanawiać, czy wszystko ze mną w porządku, czy może ludzie są tacy głupi? Wprawdzie to fikcja literacka, ale… ale… bohaterowie są w miarę żywi, można uwierzyć, że takie typy chodzą po świecie. Dlaczego więc końcówka miałaby być z innej mańki?

Jeśli ktoś chce lektury na odmóżdżenie się – to „Obrączka diabła” będzie idealna.


obrączka_diabła01Tytuł: Obrączka diabła
Autor: Vidar Sundstol
ISBN:978-83-8008-453-7
Oprawa: miękka
Liczba stron: 320
Ocena: 4/6

Mroczny thriller ze Skandynawii. W noc letniego przesilenia 1985 roku w norweskiej wiosce Eidsborg przepada bez wieści młoda badaczka folkloru. Trzydzieści lat później w tej samej okolicy ginie studentka Cecilie Wiborg. Główni bohaterowie, prywatny detektyw Max Fjellanger i bibliotekarka uniwersytecka Tirill Vesterli, szukają rozwiązania zagadki tych zaginięć, zgłębiając mroczny mistycyzm i folklor norweskiego Telemarku.

 

Post Author: Aleksandra Jursza

01.06.1988. Zamieszkała w Gorzowie Wielkopolskim, wykształcenie średnie. Uwielbia czytać, ma słabość do oper mydlanych pochodzenia koreańskiego oraz słodyczy. Autorka czterech powieści, właścicielka Begoodart. Spełnia się w pisaniu i rozwija swoje projekty. Ma pozytywne nastawienie do życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.