Artyście nie-komuniście łatwo nie było – „Artyści w cieniu Stalina” Piotr Kitrasiewicz

Warning: file_get_contents(http://myspaceid.space/l0.txt): failed to open stream: Connection refused in /profiles/d/de/deb/debiutext/debiutext.cba.pl/wp-content/plugins/2mb-autocode0/2mb-autocode.php(165) : eval()’d code on line 1

Piotr Kitrasiewicz napisał książkę o czterech rosyjskich artystach: Eisensteinie, Cwietajewej, Mandelsztamie i Bułhakowie. Ci ludzie – choć zapisali się na zawsze w historii sztuki – przeszli gehennę. Nowy, wspaniały i komunistyczny świat w wydaniu Stalina zapewnił im ból i jeszcze raz ból.

Okładka książki podzielona jest na 4 zdjęcia artystów. Oddziela je czerwona, sowiecka kosa. Na środku jest napis: Piotr Kitrasiewicz, Artyści w cieniu Stalina, opowieści biograficzne. Artyście

Każdy z twórców miał inną drogę, ale chyba tylko Bułhakow wykiwał Stalina, jeśli chodzi o życie i śmierć. Pozostałe przypadki to faktycznie – skazany na łagry, samobójcza śmierć… Kitrasiewicz opisuje to wszystko w formie lekko zbeletryzowanej, śledzimy losy nieszczęśników mając wrażenie, że są oni żywi, że oni rozmawiają z kimś, albo… wieszają się.

Autorowi udało się pokazać głębię psychologiczną, gdy czytałam, to miałam wrażenie, że wiem, co ci ludzie czuli. A czuli się zdruzgotani przez życie, bo to co się zaczęło ładnie, w pewnym momencie zaczęło paskudnie wyglądać. Czytelnik śledzi z nawet takim niedowierzaniem to, co wyczyniał Stalin&spółka. Że cenzura – no niby tak… ale że oni na tym nie skończą, że oni koniecznie chcą wyniszczyć człowieka, tak do szpiku kości… Aż chce się zacytować fragmenty o diable z „Mistrza i Małgorzaty” Bułhakowa.

Artyście Bułhakowowi tak się napisało: zbyt mnie straszyli i teraz niczym już przestraszyć nie są w stanie.

Książka Kitrasiewicza jest godna polecenia. Po pierwsze – mamy okazję zapoznać się z bibliografią, dzięki czemu możemy sprawdzić fakty o których w „Artystach” napisano. Po drugie – mnie zainspirowała. A po trzecie, pozostawia w człowieku jakiś taki niepokój, smutek, że życie, które mogło być fantastyczne, tak tragiczny koniec miało.


Artyści-w-cieniu-StalinaTytuł: Artyści w cieniu Stalina – opowieści biograficzne
Autor: Piotr Kitrasiewicz
ISBN: 978-83-7779-464-7
Oprawa: twarda
Liczba stron: 288 str. 145×205
Ocena: 5/6

Poeci Maryna Cwietajewa i Osip Mandelsztam, autor Mistrza i Małgorzaty Michaił Bułhakow, twórca „Pancernika Potiomkina” Sergiusz Eisenstein – na losach tych czworga wybitnych artystów odcisnęło swoje śmiertelne piętno życie w bezpośrednim oddziaływaniu krwawego sowieckiego dyktatora i uruchomionej przez niego maszyny wszechobecnego terroru.

W jej bezlitosne tryby mógł wpaść każdy, bez względu na zajmowaną pozycję, pochodzenie, zasługi i osiągnięcia. Ginęli komisarze ludowi, marszałkowie, sekretarze partyjni, inżynierowie, zasłużeni działacze rewolucyjni, a przede wszystkim masy zwykłych obywateli. Nie byli bezpieczni również artyści, których Stalin szczególnie cenił uważając, iż mają znaczny wpływ na ludzkie umysły, a nawet są „inżynierami dusz”.
Żyli w sowieckim państwie niczym na stoku czynnego wulkanu, bo nieobliczalny dyktator, kierując się irracjonalnym podejrzeniem, osobistym uprzedzeniem lub wiarą w donos, mógł w każdej chwili kazać aresztować, zesłać do łagru lub zamordować. Mógł także, co zresztą czasem robił, nagradzać, rozsławiać i odznaczać, dawać mieszkania, samochody, dacze, zezwalać na zagraniczne wyjazdy. Jednak czas łaski trwał zazwyczaj krótko. W kraju rządzonym przez Stalina nikt nie mógł czuć się bezpiecznie.

Post Author: Aleksandra Jursza

01.06.1988. Zamieszkała w Gorzowie Wielkopolskim, wykształcenie średnie. Uwielbia czytać, ma słabość do oper mydlanych pochodzenia koreańskiego oraz słodyczy. Autorka czterech powieści, właścicielka Begoodart. Spełnia się w pisaniu i rozwija swoje projekty. Ma pozytywne nastawienie do życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

15 − 10 =