Ostateczne zwycięstwo nadejdzie z głębi mroku – „Otchłań II” Peter V. Brett

Warning: file_get_contents(http://myspaceid.space/l0.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found
in /profiles/d/de/deb/debiutext/debiutext.cba.pl/wp-content/plugins/2mb-autocode0/2mb-autocode.php(165) : eval()’d code on line 1

W maju premierę miała „Otchłań – księga II” Petera V. Bretta. Jest to o tyle ważne wydarzenie, że powieść kończy cykl demoniczny rozpoczęty kilka lat temu. Przy okazji autor zjawił się na paru polskich imprezach, ale to już inna historia…

My się skupimy na ekipie z Ali. Sharak Ka właśnie się rozpoczęła, a Jardir, Arlen, Renna i Shanvah mają na barkach uratowanie świata. Ponieważ demony są bardzo silnym przeciwnikiem, a ludzie nie wszystko rozumieją, walka jest nierówna. Przez to również miasta – Zakątek Wybawiciela czy Angiers – przeżywają rzeź. Czy zwykli mieszkańcy Ala ją przetrwają? Czy drużynie uda się wyzwolić świat od demonów?

Na te wszystkie pytania znajdziemy odpowiedzi w powieści. Niestety, autor ma tendencję do lekkiego spojlerowania w tytułach rozdziałów, ale nie oznacza to, że fabuła jest przewidywalna. Może nawet przez taki zabieg lekko zaskakuje czytelnika.

W akcji jest pełno opisów walk. Tu muszę przyznać, że są dobre – może już nie robiły na mnie takiego wrażenia, jak za pierwszym razem, ale są dobre. Świadczy o tym głównie to, że przy zbiorowych bójkach nie męczą. Przyjemnie się czyta tak popychaną do przodu akcję.

Czy w powieści nie ma dłużyzn?…

To trudne pytanie, ponieważ wszystkie wątki, te polityczne i mniej polityczne, wydają się istotne w Sharak Ka. Przy takim natłoku akcji czytelnik i jest, i nie jest przygotowany na ostatnie strony, w których Brett wprowadza trochę uduchowienia. Myślę, że to kwestia gustu.

Nie każda seria ma dobre zakończenie, ale na szczęście autor podołał. Może nie wywołuje typowego kaca książkowego, jednak nie czułam się zawiedziona powieścią. Szczerze mówiąc nie wyobrażam sobie innego finału, a o rozczarowaniu nie ma mowy. Po prostu Brett zakończył opowieść o Wybawicielu tak, jak należało.

Szczerze to polecam serię. Ma może słabsze części, ale „Malowany człowiek” i „Otchłań” to moim zdaniem najlepsze epizody w cyklu demonicznym. Więc jeśli ktoś się z nim nie zapoznał, to musi jedynie się przygotować na to, że autor pokazuje losy postaci od młodości do… końca Sharak Ka. Kto przetrwa ostateczną bitwę, czy demony jednak przejmą władzę nad Ali?

otchłańT2-03-768x1259Tytuł: Otchłań, księga II
Autor: Peter V. Brett
Tłumaczenie: Marcin Mortka
Premiera: 9 maja 2018
ISBN: 978-83-7964-298-4
Oprawa: broszurowa
Liczba stron: 592
Ocena: 5/6

Czas na ostateczną bitwę.

W tym pojedynku, przetrwa tylko jedna strona – ludzka lub demoniczna.

Drużyna straceńców staje przed bramami Otchłani. Nie ma już odwrotu, nie ma miejsca na wątpliwości ani czasu na wahanie. Przeciwko sobie mają całą potęgę Nie oraz pokonanego, ale nie złamanego Alagai Ka.
Jednak najcięższą walkę każdy z bohaterów stoczy sam ze sobą.
Aby zwyciężyć muszą poświęcić to co kochają najbardziej.

Jeśli zawiodą, po ludzkości nie pozostanie nawet ślad.

 

Rozpoczyna się bitwa o wszystko. Sharak Ka – ostatnia wojna przeciwko demonom.

To jest właśnie czas roju!

Post Author: Aleksandra Jursza

01.06.1988. Zamieszkała w Gorzowie Wielkopolskim, wykształcenie średnie. Uwielbia czytać, ma słabość do oper mydlanych pochodzenia koreańskiego oraz słodyczy. Autorka czterech powieści, właścicielka Begoodart. Spełnia się w pisaniu i rozwija swoje projekty. Ma pozytywne nastawienie do życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

75 − 65 =