[RECENZJA] W dolinie rozpaczy – „Dół” Pyun Hye-Young

Warning: file_get_contents(http://myspaceid.space/l0.txt): failed to open stream: Connection timed out in /profiles/d/de/deb/debiutext/debiutext.cba.pl/wp-content/plugins/2mb-autocode0/2mb-autocode.php(165) : eval()’d code on line 1

Mówi się, że literatura azjatycka jest specyficzna i trzeba się do niej przyzwyczaić. To nie do końca prawda, gdyż są takie tytuły, które mogłyby powstać gdzie indziej. „Dół” jest znakomitym thrillerem psychologicznym z Korei i zrozumie go każdy. 

Okładka-do-Dół-411x600

Oghi to mężczyzna, który dorobił się domu i żyje w związku. Życie na pozór jest zwyczajne, rutyna i kariera. Pewnego dnia budzi się w szpitalu, całkowicie unieruchomiony. Prawda okazuje się tragiczna: nie tylko jego ciało uległo zniszczeniu w trakcie wypadku samochodowego, ale również życie żony. Teraz opiekuje się nim teściowa, ale coś jest nie tak…

„Dół” to historia krótka, ale nie oznacza to, że prosta. Można ją tak odczytywać, jak najbardziej. Ale jest też druga sfera – symboliczna. Autorka zdecydowała się zabawić czytelnikiem, powoli, a nawet bardzo powoli odsłaniając kolejne karty z życia Oghiego. Nie tylko okazuje się, że nie był chodzącym ideałem, choć pewnie dla kolegów z uczelni mogło tak się wydawać. Okazuje się również, że… ale to przeczytajcie sami.

Powieść tę czytałam powoli, ale to nie oznacza, że nie trzyma w napięciu. Wręcz przeciwnie! Emocje w trakcie czytania aż buzują, w tle unosi się jakaś tajemnica, niedopowiedzenie, coś takiego niepokojącego.

W sferze symbolicznej jest to niesamowity opis – tak, dokładnie tym jest „Dół” – pewnych stanów depresyjnych, staczania się w… dół właśnie.

Serdecznie polecam!

Okładka-do-Dół-411x600Tytuł: Dół 
Autor: Pyun Hye-young
Wydawnictwo: Kwiaty Orientu
ISBN: 978-83-944327-9-9
Data wydania: 2017
Liczba stron: 174
Cena: 29 zł
Ocena: 5/6

Thriller psychologiczny o samotności i bolesnej prawdzie, którą próbujemy ukryć

Dół to historia Ogiego, który pewnego dnia budzi się w szpitalu i dowiaduje się, że miał wypadek samochodowy, w którym nie tylko stracił żonę, ale także uszkodził kręgosłup. Jego jedyną opiekunką jest opłakująca śmierć córki teściowa. Samotne dni w łóżku stają się okazją do rozpamiętywania przeszłości. Ogi wspomina żonę i jej obsesyjną pielęgnację ogrodu, który stanowił dla niej ucieczkę od problemów. Teraz ogrodem zajmuje się teściowa, ale zamiast o niego dbać, wyrywa wszystkie rośliny i kopie dół.  Co kryje się za tym działaniem?

Dół to opowieść o relacjach międzyludzkich w najtrudniejszych momentach życiowych. O brutalnej samotności i izolacji od świata zewnętrznego. Odsłania psychikę postaci, ujawniając realia i fakty z przeszłości. Najbardziej imponująca jest złożoność i moralna równość każdego z bohaterów: czytelnik nigdy nie jest pewien, komu ufać i kogo się bać.

Post Author: Aleksandra Jursza

01.06.1988. Zamieszkała w Gorzowie Wielkopolskim, wykształcenie średnie. Uwielbia czytać, ma słabość do oper mydlanych pochodzenia koreańskiego oraz słodyczy. Autorka czterech powieści, właścicielka Begoodart. Spełnia się w pisaniu i rozwija swoje projekty. Ma pozytywne nastawienie do życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

56 + = 60