[RECENZJA] Baśń japońska – „Malarz smoków” Mary McNeil Fenollosa

Warning: file_get_contents(http://myspaceid.space/l0.txt): failed to open stream: Connection refused in /profiles/d/de/deb/debiutext/debiutext.cba.pl/wp-content/plugins/2mb-autocode0/2mb-autocode.php(165) : eval()’d code on line 1

Pewien stary malarz Kano Indara ma „problem” – żaden z jego uczniów nie jest na tyle utalentowany, by zostać jego synem i przejąć spadek rodu. Za to córka, choć utalentowana, jest kobietą, więc nie bardzo może zmienić sytuację Kano…

„Malarz smoków” to historia krótka, spisana przez Mary McNeil Fenollosę, żonę jednego z wybitnych badaczy kultury japońskiej. Sposób prowadzenia narracji jest leniwy, cała rzecz wydaje się taka powolna, ale to jest raczej zaleta powieści. Największym jej atutem są opisy – niemal poetyckie, budzące wyobraźnię i często zapadające w pamięć. To świetnie, bo rzecz opowiada o jednym ze sławniejszych rodów parających się malarstwem.

Do Kano Indaro pewnego dnia przybywa „malarz smoków” – chłopak, który wydaje się być z innej planety. Twierdzi, że szuka swojej narzeczonej, z którą się zaręczył wieki temu. Rzecz jasna, Indaro nie traktuje tych słów poważnie, ale jako że mu zależy na męskim potomku, postanawia wykorzystać sytuację. Czy skończy się to dobrze? Czy córka Kano jest faktycznie smoczą narzeczoną?

W książce jest parę japońskich pojęć, także buddyjskich. Na szczęście wydawca spisał się i dał ich objaśnienia, dzięki czemu lektura jest wygodna. Wszystko dzieje się w Edo, to znaczy w Tokio, to znaczy w XIX wieku. Japonia jest uwspółcześniana, niektóre tradycje przechodzą do lamusa. I rody także.

Autorka opisała taką baśń, uroczą. I powiem tak – najbardziej urzekła mnie w tym wszystkim końcówka. A jako że powieść „Malarz smoków” polecam, to nie będę spojlerować. Zachęcam do kupna.

malarzTytuł: Malarz smoków
Autor: Mary McNeil Fenollosa
Wydawnictwo: Kirin
ISBN: 978-83-62945-31-3
Data wydania: 2015
Liczba stron: 159
Cena: 25,00
Ocena: 5/6

W XIX-wiecznym Edo, świeżo przemianowanym na Tokio, mieszka sędziwy mistrz malarstwa tuszowego – Kano Indara, ostatni z rodu prominentnych artystów minionej epoki. Jego głównym zmartwieniem jest brak dziedzica i godnego spadkobiercy jego szkoły, lecz oto spotyka Tatsu, młodego geniusza pędzla. Jego niezwykły talent sprawia, iż stary Kano ignoruje osobliwą opowieść młodzieńca o tym, jakoby tysiąc lat temu zaręczył się z… córką smoka. Piękna historia o miłości, sztuce i Japonii pierwszych lat okresu Meiji (1868-1912), spisane przez Mary McNeil Fenollosę, żonę jednego z najwybitniejszych pionierskich badaczy kultury japońskiej, została w 1919 roku przeniesiona na ekran przez studio Sessue Hayakawy, bożyszcza amerykańskiego kina niemego.

Post Author: Aleksandra Jursza

01.06.1988. Zamieszkała w Gorzowie Wielkopolskim, wykształcenie średnie. Uwielbia czytać, ma słabość do oper mydlanych pochodzenia koreańskiego oraz słodyczy. Autorka czterech powieści, właścicielka Begoodart. Spełnia się w pisaniu i rozwija swoje projekty. Ma pozytywne nastawienie do życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

81 + = 84