Man Booker International – jakie książki można dostać na polskim rynku?

Warning: file_get_contents(http://myspaceid.space/l0.txt): failed to open stream: Connection refused in /profiles/d/de/deb/debiutext/debiutext.cba.pl/wp-content/plugins/2mb-autocode0/2mb-autocode.php(165) : eval()’d code on line 1

Man Booker International jest przyznawana w Wielkiej Brytanii, a książki do niej zgłaszane muszą być w języku angielskim. Przybliżam książki, które zostały nominowane do nagrody i są lub będą dostępne na rynku polskim.


untitled

Olga Tokarczuk – „Bieguni”. Oczywiście nie czytałam, dlatego zapodaję opis wydawcy:

Co mamy wspólnego z biegunami – prawosławnym odłamem starowierców, ludźmi, którzy zło oswajają ruchem? Ile jest w nas z biegunów?
Od dawnych sułtańskich pałaców przez siedemnastowieczne gabinety osobliwości po współczesne hale odlotów – Olga Tokarczuk zabiera czytelników w niezwykłą podróż przez różne miejsca i czasy. Zaprasza do wspólnego oswajania migotliwej, fragmentarycznej rzeczywistości, do porzucania utartych szlaków. Ta powieść nie ma granic – dzieje się na całym świecie.
*
W Polsce ukazała się w 2015 roku, a świat pozytywnie się o niej wypowiedział. Le Figaro określiło to krótko i na temat: „Oryginalna, pasjonująca i znakomicie napisana”. Ktoś czytał? Zachęcam do podzielenia się opinią.

miniature

Ta powieść u nas dopiero wyjdzie, dlatego na tę chwilę da się powiedzieć o niej tyle, ile w opisie od wydawcy:

Podróż jako poszukiwanie siebie/Podróż jako ucieczka

4 kwietnia 1968 roku James Earl Ray zamordował Martina Luthera Kinga, po czym podjął desperacką ucieczkę. W jej trakcie spędził dziesięć dni w Lizbonie, gdzie ubiegał się o wizę do Angoli.

I to stolica Portugalii jest tłem, a zarazem najważniejszą bohaterką tej powieści – celem trzech przeplatających się podróży: uciekiniera Raya w roku 1968; młodego Antonia, który przybył tu w roku 1987, by szukać inspiracji do napisania Zimy w Lizbonie; oraz Antonia dojrzałego, już uznanego pisarza, szukającego dziś w Lizbonie śladów tych dwóch absolutnie sobie obcych ludzi.

Jak przemijający cień, powieść oryginalna i szczera, podejmuje temat tęsknoty za przeszłością i budowania własnej tożsamości.

*
Premiera piątego czerwca.

465291-352x500

„Vernon Subutex” ukazał się na rynku w 2016 roku, a odpowiedzialne za to było Wydawnictwo Otwarte. Nie miałam okazji zapoznania się z powieścią, więc zapytam: ktoś czytał, poleca? Dla porządku opis z okładki:

Najlepsza powieść francuska 2015 roku!

Vernon Subutex zostaje wyrzucony na bruk, z jedną walizką. W poszukiwaniu dachu nad głową błąka się po mieszkaniach bliższych i dalszych znajomych, byłych kochanek i zupełnie przypadkowych osób. Tymczasem zawartość walizki Vernona budzi niepokój kilku wpływowych osób…

Powieść Despentes jest jak lustro odbijające współczesny Paryż i jego mieszkańców: od producentów telewizyjnych, bogatych mieszczan, politycznych i religijnych radykałów po emigrantów, przestępców, narkomanów i byłe gwiazdy porno. Autorka skanuje społeczeństwo balansujące na krawędzi śmierci.

„Vernon Subutex” to przejmujący dreszczem obraz świata, który stworzyliśmy, w którym żyjemy i który coraz mniej nadaje się do życia.

Od wydawcy:

„Gdy większość dzisiejszej literatury popularnej przypomina melodyjki z supermarketu, Vernon jest jak punk rock – szybki, ostry, prawdziwy i wściekły na świat.”
Jakub Żulczyk


Jeśli uważasz, że coś pominęłam – daj znać. Na tę chwilę tylko takie tytuły znalazłam.

Post Author: Aleksandra Jursza

01.06.1988. Zamieszkała w Gorzowie Wielkopolskim, wykształcenie średnie. Uwielbia czytać, ma słabość do oper mydlanych pochodzenia koreańskiego oraz słodyczy. Autorka czterech powieści, właścicielka Begoodart. Spełnia się w pisaniu i rozwija swoje projekty. Ma pozytywne nastawienie do życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

40 − 30 =