Wiosna Filmów w Polsce, 4-10 maja i w Białymstoku

Warning: file_get_contents(http://myspaceid.space/l0.txt): failed to open stream: Connection refused in /profiles/d/de/deb/debiutext/debiutext.cba.pl/wp-content/plugins/2mb-autocode0/2mb-autocode.php(165) : eval()’d code on line 1

BOK zaprasza na IV edycję festiwalu filmowego „Wiosna Filmów w Polsce”. Produkcje pochodzą z całego świata, obowiązuje bilet na każdy film – po 14 złotych.

Żółte tło. Wielki napis: Wiosna filmów w Polsce, a nad nim dopisek: "festiwal filmowy". Po prawej ptak, egzotyczny - w szarych odcieniach.

Harmonogram pokazów:

4 maja (piątek)
18:00 FOKSTROT, Izrael, Niemcy, Francja, 108′, bilet 14 zł

(Opis dystrybutora). Izrael, czasy współczesne, ranek. W mieszkaniu Feldmanów wybrzmiewa dźwięk dzwonka. To przedstawiciele wojska, pragnący poinformować, z wielkim smutkiem, że Jonathan, syn Dafny i Michaela, zginął w trakcie wykonywania służby. Ona mdleje, on jest w szoku, w ciągu sekundy cały świat legł im w gruzach. Młodzi intruzi próbują pomóc, są uzbrojeni w środki uspokajające, zestaw dobrych rad żywieniowych oraz ćwiczoną zapewne na specjalnych szkoleniach empatię. Pomóc jednak nie mogą, jedynie utrudniają, odchodzą więc ze spuszczonymi głowami. Dla Feldmanów dopiero teraz zaczyna się prawdziwy koszmar, potęgowany przez kolejne godziny spędzone na różnych spotkaniach i rozmowach. Dlaczego ich to spotkało? Co się stało z ich dzieckiem? Jak ich młodziutki syn mógł zginąć, skoro miał stacjonować gdzieś, gdzie jest bezpiecznie? Dlaczego nie będą mogli zobaczyć ciała? Może jednak nie zginął? To jednak dopiero początek wydarzeń, które postawią całe starannie poukładane życie Feldmanów pod wielkim znakiem zapytania.


20:15 DO ZOBACZENIA W ZAŚWIATACH, Francja, Kanada, 117′, bilet 14 zł

(opis festiwalowy) Listopad 1918 roku, koniec I wojny światowej. Kilka dni przed zawieszeniem broni Edward Péricourt, niegdyś wzięty artysta, ratuje życie skromnemu urzędnikowi – Albertowi Maillardowi. Wcześniej mężczyźni nie mieli ze sobą nic wspólnego, jednak wojna i absurdalny rozkaz porucznika Pradelle splatają ich losy. Już jako weterani bohaterowie orientują się, że dla powojennej Francji takie ludzkie wraki jak oni są tylko kłopotem. Dodatkowo Pradelle ma zamiar zbić fortunę na zwłokach ofiar wojennych. Wtedy w przyjaciołach odzywa się duch walki o sprawiedliwość. Czy ich zemsta będzie słodka i pomoże upamiętnić prawdziwych bohaterów narodu…?

5 maja (sobota)
18:15 UTOYA-22 LIPCA, Norwegia, 90′, bilet 14 zł

(opis festiwalowy) 22 lipca 2011 roku na norweskiej wyspie Utoya uzbrojony mężczyzna (prawicowy ekstremista) otworzył ogień do przebywającej na obozie młodzieży. W zamachu tym zginęło 69 osób. Reżyser Erik Poppe podjął się nakręcenia filmu poświęconemu zdarzeniu, które wstrząsnęło nie tylko Norwegią, lecz także całym światem. Jego dramat rozpoczyna się od dokumentalnego nagrania z Oslo, gdzie niedługo przedtem ten sam napastnik detonował bombę, zabijając osiem osób. Potem kamera podąża za 19-letnią Kają, spędzającą ze swoją młodszą siostrą kilka dni na wyspie. Nagle pada pierwszy strzał, po którym rozpoczyna się 72-minutowa rekonstrukcja wydarzeń, nakręcona w jednym ujęciu i z perspektywy ofiar.


20:15 NEAPOL SPOWITY TAJEMNICĄ, Włochy, 113′, bilet 14 zł

Co ciekawe, wg filmwebu polska premiera odbędzie się 3 sierpnia 2018 roku. Może dlatego nie ma jeszcze zwiastuna :).

Podczas okultystycznej neapolitańskiej ceremonii w domu swojej ciotki, lekarka patolożka Adriana zostaje uwiedziona przez przystojnego Andreę. Oboje spędzają upojną noc w mieszkaniu kobiety. Rankiem Andrea prosi Adrianę o ponowne spotkanie, jednak ta się nie zgadza. Następnego dnia, ku swemu przerażeniu, Adriana odkrywa, że zamordowany młody człowiek, którego sekcję zwłok ma przeprowadzić, to… Andrea. Na dodatek dowiaduje się od inspektorów policji, że Andrea posiadał jej nagie zdjęcia. Wkrótce potem patolożka postanawia na własną rękę zbadać okoliczności tajemniczej i brutalnej śmierci Andrei. W tym samym czasie w mieście pojawia się człowiek, który wygląda dokładnie tak jak Andrea…

6 maja (niedziela)
17:30 OBIETNICA PORANKA, Francja, 131′, bilet 14 zł

(opis festiwalowy) Oparty na autobiograficznej powieści Romaina Gary’ego, film opowiada o wielkiej, wszechmogącej miłości macierzyńskiej, która buduje wokół dziecka iluzję wspaniałego świata. Dzięki tej niezwykłej i szalonej matce, życie głównego bohatera pełne jest zwrotów akcji, namiętności i tajemnic. A niesamowite przygody, jakich Romain doświadcza, pozwalają mu stać się jednym z czołowych powieściopisarzy XX wieku. Ale ta bezgraniczna macierzyńska miłość będzie również jego ciężarem przez całe życie.


20:15 RAMEN. SMAK WSPOMNIEŃ, Singapur, Japonia, Francja, 89′, bilet 14 zł

Masato jest młodym kucharzem, specjalizującym się w ramenach. Po nagłej śmierci ojca, chłopak pakuje walizkę i przeprowadza się z Japonii do Singapuru, gdzie ma nadzieję odkryć tajemnicę związku swoich rodziców. Bohater ma przy sobie notatnik – pełen refleksji i starych zdjęć – pozostawiony przez singapurską matkę, która zmarła, gdy Masato był mały. W Singapurze kucharz poznaje Miki, japońską blogerkę i samotną matkę, która pomaga mu odnaleźć wuja, właściciela restauracji Bak Kut Teh. Przy okazji Masato odkrywa, że jego babka wciąż żyje i posiada klucz do tyleż romantycznej, co burzliwej historii miłosnej rodziców chłopaka. Masato wraz babcią spróbują wzajemnie wyleczyć swoje skołatane dusze w kuchni, gdzie wspólnie przygotowywane posiłki staną się czymś więcej niż sumą składników.

7 maja (poniedziałek)
18:00 NEAPOL SPOWITY TAJEMNICĄ, Włochy, 113′, bilet 14 zł
20:15 JESIEŃ WE FRANCJI, Francja, 100′, bilet 14 zł

8 maja (wtorek)
18:15 RAMEN. SMAK WSPOMNIEŃ, Singapur, Japonia, Francja, 89′, bilet 14 zł
20:15 FOKSTROT, Izrael, Niemcy, Francja, 108′, bilet 14 zł

9 maja (środa)
18:00 JESIEŃ WE FRANCJI, Francja, 100′, bilet 14 zł

(opis festiwalowy) Abbas Mahadjir pracuje jako nauczyciel w szkole średniej w Republice Środkowoafrykańskiej. Ponieważ jednak jego kraj jest rozdarty wojną, w poszukiwaniu spokoju i bezpieczeństwa Abbas wraz z dwójką dzieci opuszcza Afrykę. Rodzina przenosi się do Francji. Tam mężczyzna poznaje pewną Francuzkę, która zakochuje się w nim i oferuje Abbasowi oraz jego dzieciom dach nad głową. Chociaż wszystko zaczyna się układać, para będzie musiała stawić czoła wielu przeciwnościom losu…

20:00 OBIETNICA PORANKA, Francja, 131′, bilet 14 zł

10 maja (czwartek)
18:00 DO ZOBACZENIA W ZAŚWIATACH, Francja, Kanada, 117′, bilet 14 zł
20:15 UTOYA-22 LIPCA, Norwegia, 90′, bilet 14 zł

Post Author: Aleksandra Jursza

01.06.1988. Zamieszkała w Gorzowie Wielkopolskim, wykształcenie średnie. Uwielbia czytać, ma słabość do oper mydlanych pochodzenia koreańskiego oraz słodyczy. Autorka czterech powieści, właścicielka Begoodart. Spełnia się w pisaniu i rozwija swoje projekty. Ma pozytywne nastawienie do życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

42 − 37 =