[WYWIAD] RICHARD PHILLIPS

Warning: file_get_contents(http://myspaceid.space/l0.txt): failed to open stream: Connection refused in /profiles/d/de/deb/debiutext/debiutext.cba.pl/wp-content/plugins/2mb-autocode0/2mb-autocode.php(165) : eval()’d code on line 1

Źródło: https://fabrykaslow.com.pl/autorzy/richard-phillips/
Źródło: https://fabrykaslow.com.pl/autorzy/richard-phillips/

Richard Phillips znany jest z serii Projekt RHO. Tutaj – recenzja pierwszego tomu, tutaj – recenzja drugiego. Notka o autorze ze strony Fabryki Słów:

Richard Phillips urodził się w 1956 w Roswell w stanie Nowy Meksyk. W 1979 ukończył Akademię Wojskową Stanów Zjednoczonych w West Point oraz szkolenie na komandosa. W podyplomowej szkole marynarki zrobił magisterium z nauk fizycznych, pracę zaliczeniową napisał w laboratorium naukowym Los Alamos. Przepracował trzy lata jako asystent w instytucie badawczym Lawrence Livermore, a następnie wrócił do wojska, by zaliczyć pozostały okres służby. Obecnie mieszka w Phoenix w stanie Arizona wraz z żoną Carol i tworzy oprogramowanie symulacyjne dla amerykańskiego wojska, w wolnych chwilach pisząc science-fiction.

A teraz czas na najważniejsze – wywiad z autorem, w wersji polskiej i angielskiej. Miłej lektury!


[PL]

Aleksandra Jursza: Mam na imię Ola i w imieniu www.begoodart.com chciałabym podziękować za wywiad. Możliwość rozmowy o Panu i Pańskich książkach to dla mnie zaszczyt.

Co zainspirowało Pana do napisania cyklu Projekt Rho?

Richard Phillips: W 2005 r. pojechałem na wakacje do Maui na Hawajach i doszedłem do wniosku, że mam ochotę napisać trylogię science fiction luźno opartą na słynnym wypadku z Roswell, jednak osadzoną w Los Alamos w stanie Nowy Meksyk, gdzie władze USA opracowywały bombę atomową w ramach Projektu Manhattan. Chciałem również pokazać niebezpieczeństwo towarzyszące kontaktowi z obcą rasą znacznie bardziej zaawansowaną technologicznie niż my. 

Czy chciał Pan ostrzec przed zbyt zaawansowaną technologią?

Tak. Rozwój technologiczny to wspaniała rzecz, towarzyszą mu jednak niebezpieczeństwa, które albo przewidzimy, albo też przegapimy. Naukowcy z całego świata eksperymentują obecnie z niektórymi zjawiskami opisanymi w cyklu Projekt Rho. Obiecują, że uzyskamy możliwość wyeliminowania wielu chorób, jednak co się wydarzy, jeśli nagle zyskamy możliwość leczenia wszystkich schorzeń? Czy dojdzie do eksplozji demograficznej, co z kolei doprowadzi do głodu i wojen? Co się stanie, gdy pierwsze systemy komputerowe nauczą się samodzielnie myśleć i zyskają samoświadomość? Już teraz potrafimy modyfikować kod genetyczny zwierząt i ludzi. W jaki sposób przekształcimy samych siebie dzięki tym technologiom?

Czy podczas pisania trylogii miał Pan jakieś trudności?

Samo pisanie to trudne zajęcie. Na początku kariery pisarskiej wpadłem w zły zwyczaj redagowania na bieżąco tego, co stworzyłem. Kończyłem kolejny rozdział, a następnie wracałem do jego początku, starając się go poprawić, zanim ruszę dalej. Spowalniało mnie to w takim stopniu, że moja wspaniała żona Carol dała mi w końcu najlepszą radę, jaką otrzymałem w życiu. Powiedziała mi: „Skończ już tę cholerną książkę. Później będziesz mógł ją sobie redagować do woli”. Uważam, że to najważniejsza rzecz dla pisarza. Najpierw opowiedz historię, a później poświęć czas, by ją ulepszyć.

Czy uważa Pan, że współczesna technologia stanowi zagrożenie?

Wszystkie nowatorskie przedsięwzięcia są niebezpieczne, a nowe technologie to zapuszczanie się na wyjątkowo niebezpieczne obszary. Uważam, że nowe zjawiska są bardzo obiecujące i ekscytujące, ale musimy podchodzić do nich z wielką ostrożnością, aby nie otworzyć przypadkiem puszki Pandory.

Czy uważa Pan, że już niewiele dzieli nas od kontaktu z obcymi? A może władze już dawno temu go nawiązały?

Wszechświat jest bardzo rozległy i jestem przekonany, że istnieje wiele obcych cywilizacji, z których część dalece przewyższa nas pod względem technologicznym. Próbuje się je odnaleźć w ramach projektów takich jak SETI (The Search for Extraterrestrial Intelligence). Prowadzi to do pytania, czy może to oni już znaleźli nas? Poza tym zastanawiam się, czy tak naprawdę chcemy ich odszukać. Podobnie jak w moim cyklu Projekt Rho, obcym może wcale nie zależeć na dobrobycie ludzkości. A odpowiadając na pytanie o kontakt ze strony władz, to ostatnio pojawiły się liczne doniesienia o bardzo dziwnych obiektach zauważonych przez pilotów wojskowych oraz cywilnych. To zastanawiające. 

Dlaczego science fiction? 🙂

Urodziłem się w Roswell w stanie Nowy Meksyk, a dorastałem zaledwie kilka mil stamtąd. Uwielbiam science fiction, odkąd jako dziecko wziąłem się za lekturę takich autorów jak Robert Heinlein, Isaac Asimov, Frank Herbert i dziesiątki innych. Dzięki tym książkom zainteresowałem się nauką i skończyłem studia z zakresu fizyki jądrowej. Pracę magisterską pisałem w Narodowym Laboratorium Los Alamos, a później pracowałem jako asystent przy badaniach wojskowych w Narodowym Laboratorium Lawrence Livermore. Wciąż żyje we mnie miłość do jeszcze nieodkrytych teorii naukowych. 

Jakie ma Pan plany na przyszłość związane z pisarstwem?

Napisałem trylogię dziejącą się po wydarzeniach z Projektu Rho i ten cykl nazywa się Projekt Rho: Asymilacja. Poza tym stworzyłem trylogię rozgrywająca się wcześniej, Projekt Rho: Początek, skupiającą się na dwóch postaciach znanych z Projektu Rho: Jacku Gregorym i Janet Price. Obecnie pracuję nad cyklem fantasy The Endarian Prophecy. Opublikowałem już trzy pierwsze części, a czwarta znajduje się w mocno zaawansowanym stadium. Zamierzam też wrócić kiedyś do ocalałych postaci z Projektu Rho oraz drastycznie zmienionych światów, w których się znaleźli, aby opowiedzieć dalszy ciąg historii.

Zamierza Pan kiedyś odwiedzić Polskę?

Byłem już w Polsce pod koniec lat 90. i bardzo mi się podobało. Wraz z moją żoną Carol chcielibyśmy wkrótce znowu przyjechać do waszego pięknego kraju i wspaniałych ludzi.

Czy chciałby Pan coś przekazać swoim polskim czytelnikom?

Bardzo dziękuję wszystkim fanom z Polski za to, że czytają moje powieści. Bardzo się cieszę, że mam w waszym kraju świetnego wydawcę, który zatrudnił wspaniałego tłumacza. Piotr Kucharski wykonał doskonałą pracę, przekładając moje historie na wasz język. Życzę wszystkim dobrego roku. Niech da wam wiele radości i pozwoli żyć pełnią życia.

Dziękuję.


[ENG]

Aleksandra Jursza: Welcome and on behalf of www.begoodart.com would like to thank you for the interview. My name is Ola and it is pleasure for me to talk about you and your books.

What inspired you to write RHO Agenda?

In 2005, I was vacationing in Maui, Hawaii, and decided that I wanted to write a science fiction trilogy roughly based upon the famous Roswell Incident but set in Los Alamos, New Mexico, where the U.S. Government developed the atomic bomb under the Manhattan Project. I also wanted to show the dangers that come along with being introduced to alien species that are far more advanced than we are.

Did you want to warn against too advanced technology?

Yes. Technological advancement is wonderful but also filled with dangers that we may or may not foresee. Scientists around the world are now experimenting with several of the technologies in the Rho Agenda series. These hold the promise of curing many diseases, but what will happen if we are suddenly able to cure all diseases? Will we have a population explosion that leads to starvation and war? What will happen when the first computer systems learn to think for themselves and become self-aware? We are already able to modify the genetic code of animals and humans. How will we transform ourselves with these technologies?

Have you had any difficult moment when writing a trilogy?

Writing is a difficult thing to do. Early in my writing career I got into the bad habit of editing my work as I was writing it. I would write a new chapter and then go back through what I had written in an attempt to make it better before writing the next chapter. This slowed me down so much that my lovely wife, Carol, finally gave me the best advice I ever got. She told me — Just finish the damn book. You can edit it when you are done. – I believe this is the most important thing for a writer. Tell the story, then spend the time to make it better.

Do you think that modern technology is a threat?

All adventures are dangerous and emerging technologies are adventures into particularly dangerous territory. I find new technologies to be very promising and exciting, but we must approach them with great care that we do not accidentally open Pandora’s Box.

Do you think that we are just before making contact with aliens? or have governments done it long ago?

The universe is a very big place and I am confident that there are many alien civilizations, some with technologies that far surpass our own. Projects such as SETI (The Search for Extraterestrial Intelligence) are trying to find them. This raises the question of whether they have already found us. It also makes me wonder whether we really want to find them. As in my Rho Agenda series, the aliens may not have humanity’s best interests in mind. As for whether governments have already contacted aliens, there have recently been a number of very strange sitings by military and civilian pilots. It makes me wonder.

Why science fiction? 🙂

I was born in Roswell, New Mexico and grew up just a few miles from there. I have loved science fiction since I was a child reading such great authors as Robert Heinlein, Isaac Asimov, Frank Herbert and dozens of others. That love also gave me my interest in science and led me to earn a masters degree in Nuclear Physics. I worked on my master’s thesis at Los Alamos National Laboratory and later worked as a military research associate as Lawrence Livermore National Laboratory. My love of the science theories that we have not yet discovered still lives within me.

What are your future plans connected with writing?

I have written a trilogy that follows the Rho Agenda and is called the Rho Agenda Assimilation. I also wrote a prequel trilogy to the Rho Agenda (Once Dead, Dead Wrong, and Dead Shift) that focusses on two characters (Jack Gregory and Janet Price) from the Rho Agenda. Right now I am working on an epic fantasy series called The Endarian Prophecy. I have recently published the first three of these novels and am hard at work on the fourth in that series. Eventually, I plan on revisiting the surviving characters from the Rho Agenda and the drastically changed worlds in which they find themselves in order to tell the story yet to come.

What are your future plans connected with writing?

I have written a trilogy that follows the Rho Agenda and is called the Rho Agenda Assimilation. I also wrote a prequel trilogy to the Rho Agenda (Once Dead, Dead Wrong, and Dead Shift) that focusses on two characters (Jack Gregory and Janet Price) from the Rho Agenda. Right now I am working on an epic fantasy series called The Endarian Prophecy. I have recently published the first three of these novels and am hard at work on the fourth in that series. Eventually, I plan on revisiting the surviving characters from the Rho Agenda and the drastically changed worlds in which they find themselves in order to tell the story yet to come.

Are you going to visit Poland?

I visited Poland in the late 1990s and loved it. My wife, Carol, and I are very much looking forward to visiting your beautiful country and its wonderful people in the near future.

What would you like to say to Polish readers?

Thank you to all my Polish fans for reading my novels. I am so very excited to have such a great Polish publisher who has acquired the services of a terrific translator. Piotr Kucharski has done a wonderful job bringing these stories to life in your native language. I wish all of you a wonderful year. May it bring you great joy and may you live life to the fullest.


Za możliwość przeprowadzenia wywiadu dziękuję Fabryce Słów.

fabryka-slow

Post Author: Aleksandra Jursza

01.06.1988. Zamieszkała w Gorzowie Wielkopolskim, wykształcenie średnie. Uwielbia czytać, ma słabość do oper mydlanych pochodzenia koreańskiego oraz słodyczy. Autorka czterech powieści, właścicielka Begoodart. Spełnia się w pisaniu i rozwija swoje projekty. Ma pozytywne nastawienie do życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

46 − = 38