[MUZYKA] Nowy album „Arrhythmia” Stuart A. Staples

Warning: file_get_contents(http://myspaceid.space/l0.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found
in /profiles/d/de/deb/debiutext/debiutext.cba.pl/wp-content/plugins/2mb-autocode0/2mb-autocode.php(165) : eval()’d code on line 1
15 czerwca ukaże się pierwszy od trzynastu lat singiel Stuarta A. Staplesa – „Arrhythmia”. Jak czytamy w zapowiedzi:

To wciągający i eksperymentalny album, zarówno w rozpoznawalnym stylu Tindersticks, jak i solowych dzieł Staplesa.

W tym prowokacyjnym albumie przeplatają się elektroniczne eksperymenty i rzadkie multi-instrumentacje, przedstawione w formie niekonwencjonalnych, ale całkowicie magicznych strukturach piosenek.

Praca nad albumem ‘Arrhythmia’ podczas “straconego roku” (jak to określa Stuart A. Staples) rozpoczęła się w Boże Narodzenie 2016 roku, kiedy został zwerbowany do studia, by nagrać ‘A new real’ – hipnotyczny utwór otwierający album, który urzeka elektronicznymi loopami i jest chytrym ukłonem w dyskotekową stronę. Po roku, całym album był gotowy.

 Podczas procesu twórczego Staples borykał się z własnym swobodnym wyczuciem czasu i bardziej mechanicznymi rytmami, które określa jako „rosnącą potrzebę każdej kolejnej piosenki, by doprowadzić jej do dziwnych miejsc, zachowując emocje tylko jako wspomnienia”.

Drugi utwór ‘Memories of love’ przynosi ponadczasową eksperymentację i muzyczne poszukiwania. Ostra i delikatna melancholia otwiera się na bogate i coraz bardziej żywe dzwony. Wydaje się, że utwór ma dwie różne, nieoczekiwane części, a jednak przy tym idealnie do siebie pasujące.

 Kończący pierwszą stronę ‘Step into the grey’ przynosi mroczny romantyzm, przypominający wczesne nagrania Tindersticks, z freestylowym crescendo perkusji i instrumentów smyczkowych.

 Na stronie drugiej znalazł się 30-minutowy instrumentalny utwór ‘Music for ‘A year in small paintings’’, który rozpoczął swoją ewolucję w 2012 roku, gdy filmowiec i długoletnia współpracowniczka Staplesa, Claire Denis, po raz pierwszy zobaczyła serię prac malarki (i partnerki Staplesa) – Suzanne Osborne – i chciała zamienić te 365 obrazów olejnych nieba w film. Gdy przez studio Staplesa przewijali się przyjaciele i muzycy, prosił ich aby obejrzeli te prace i na nie zareagowali.

W tych nagraniach zrezygnowałem z formy, prowadząc i edytując. Za każdym razem, gdy odbywał się wernisaż tych prac, powstawała nowa wersja muzyki towarzyszącej”.

 Ostatecznie proces twórczy zatoczył pełne koło, gdy w filmie Claire Denis Un beau soliel interieur (tłumaczenie: Wpuść trochę światła) obrazy stały się nierozerwalnie związane ze ścieżką dźwiękową. Wkład w improwizowane tematy w ‘Music for ‘A year in small paintings’’ miał także The Julian Siegel Quartet.

Wszystkie utwory z albumu ‘Arrhythmia’ zostały skomponowane przez Stuarta A. Staplesa, z wyjątkiem ‘Memories of love’ i ‘Music for ‘A year in small paintings’’, których współkompozytorem jest Dan Mckinna. Pierwsza strona płyty została nagrana przez Staplesa i Sama Navela w Le Chien w 2017 roku, a dodatkowe nagrania do ‘Memories of love’ i ‘Step into the grey’ odbyły się w londyńskim studiu RAK, pod okiem George’a Murphy’ego.

 Strona druga została nagrana przez Staplesa w Le Chien w latach 2014-2017, zaś instrumenty dęte i smyczkowe zostały zarejestrowane przez Robbie’ego Nelsona w RAK, w marcu 2017 roku. Wszystkie utwory zostały zmiksowane przez Staplesa w Le Chien, a ich masteringiem, pod koniec 2017 roku zajął się Jason Mitchell w LOUD.

 Na płycie ‘Arrhythmia’ Stuart A. Staples śpiewa i gra na różnych instrumentach wśród których są: gitara, bas, dzwonki, q-chord, philichorda, Wurlitzer i wibrafon. W nagraniach wsparli go także goście: Dan Mckinna (fortepian), Thomas Belhom (perkusja), Seb Rochford (perkusja), Julian Siegel (klarnet, aranżacje kwartetu), David Boulter (piła) i Neil Fraser (gitara), którzy pomogli stworzyć ten wielowarstwowy album.

Szatę graficzną ozdobił trójkolorowy nadruk drzeworytu, ręcznie cięty i drukowany. Jest on zaczerpnięty z oryginalnej fotografii Staplesa i wykonany w Black Spot Press w Wiedniu w marcu 2018 roku przez Toma Phelana, Suzanne Osborne i Staplesa.

Zapowiedzią albumu jest utwór ‘Memories of love’:

Post Author: Aleksandra Jursza

01.06.1988. Zamieszkała w Gorzowie Wielkopolskim, wykształcenie średnie. Uwielbia czytać, ma słabość do oper mydlanych pochodzenia koreańskiego oraz słodyczy. Autorka czterech powieści, właścicielka Begoodart. Spełnia się w pisaniu i rozwija swoje projekty. Ma pozytywne nastawienie do życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

36 − 30 =