[RECENZJA] Remedium, Richard Phillips

Warning: file_get_contents(http://myspaceid.space/l0.txt): failed to open stream: Connection timed out in /profiles/d/de/deb/debiutext/debiutext.cba.pl/wp-content/plugins/2mb-autocode0/2mb-autocode.php(165) : eval()’d code on line 1

Na drugi tom „Projektu RHO” Richarda Phillipsa polscy czytelnicy czekali prawie rok. Czy warto było?

PHILLIPS_02-Remedium_2D-mala

Przyznam, że tak. Choć powieść z początku dość wolno się toczyła, z czasem się rozkręciła. Autor umiejętnie stopniował akcję, by pod koniec zrobić bardzo trzymający w napięciu finał. Generalnie bardzo mi się podoba to, że jest w tej historii jakiś dreszczyk. Ale może od początku…

Heather, Jennifer i Mark żyją po swojemu. Co prawda, nie udało im się zapobiec zalaniu świata serum zawierającym nanoboty obcych, ale zawsze pozostaje konkurs. Właśnie – Krajowy Konkurs Naukowy i ich projekt. Choć mają bardzo duże szanse na wygraną, finał dopiero przed nimi. Czy dadzą radę?
Tymczasem Jack i Jennifer kontynuują swoją misję, nie wahając się robić rzeźni z wrogów.

„Remedium”, mam wrażenie, jest o wiele lepszą częścią od jedynki. Być może dlatego, że znam już bohaterów. A być może dlatego, że jest lepiej napisana, więcej się dzieje. Byłam pod wrażeniem tego, jak realistycznie autor oddaje zachowanie nastolatków. Niby tacy geniusze, ale to nadal nastolatki, w kwiecie buntu albo i nie. W każdym razie, ich doświadczenie życiowe jest skromne, a „czas buntu” może powodować dodatkowe problemy.

Książkę czyta się szybko, bo autor szybko prowadzi fabułę. Z jednej strony mamy przeskakiwanie bohaterów, a z drugiej – krótkie, kilkustronicowe najwyżej rozdziały. I fajnie, bo czytelnik nawet nie ma czasu znudzić się daną postacią. A postaci jest dużo – a to dziennikarz, a to profesorek, a to nieszczęsny Raul, a to… przyznam, że gdyby autor dołożył jeszcze 2-3 bohaterów, to zaczęłabym się gubić w tej galerii.

Myślę, że fabuła dojrzewa wraz z nastolatkami. Przy pierwszej części miałam wrażenie, że to lekka historyjka, w sam raz dla nastolatków. Teraz z kolei było inaczej. Jakby historia dojrzewała wraz z dojrzewaniem nastolatków. Sytuacja, w jakiej się znaleźli Heather, Jen i Mark jest znacznie poważniejsza, niż wcześniej. I oni wydają się być poważniejsi. Cóż, świat im nie pozostawi wyboru…

PHILLIPS_02-Remedium_2D-malaTytuł: Remedium
Autor: Richard Phillips
Wydawnictwo: Fabryka Słów
ISBN: 978-83-7964-317-2
Data wydania: 2018
Liczba stron: 652
Cena: 47,90 zł
Ocena: 5/6

Dyrektor NSA Jonathan Riles nie zdołał powstrzymać infiltracji amerykańskiego rządu przez Projekt Rho. Teraz kierujący Projektem Donald Stephenson zalewa świat serum zawierającym nanoboty obcych i udającym cudowne lekarstwo. Nikt nie jest w stanie długo sprzeciwiać się bezwzględnemu naukowcowi – skrytobójca znany jako El Chupacvabra systematycznie eliminuje wszelką opozycję.
Na szczycie jego listy znajduje się trójka nastolatków, która ujawniła złowrogie plany Projektu Rho. W ciągu zaledwie kilku krótkich miesięcy życie tych młodych ludzi wywraca się do góry nogami i lądują w dziwnej, nowej rzeczywistości, w której ludzkie DNA mutuje w alarmującym tempie. Pragną zrozumieć, czym się stają, a jednocześnie są zmuszeni uciekać, by ratować życie. To właśnie oni wraz z sojusznikami muszą powstrzymać Projekt, zanim ten nieodwracalnie przekształci naturę człowieka.

Post Author: Aleksandra Jursza

01.06.1988. Zamieszkała w Gorzowie Wielkopolskim, wykształcenie średnie. Uwielbia czytać, ma słabość do oper mydlanych pochodzenia koreańskiego oraz słodyczy. Autorka czterech powieści, właścicielka Begoodart. Spełnia się w pisaniu i rozwija swoje projekty. Ma pozytywne nastawienie do życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

6 + 4 =