Niezbędnik dobrego władcy – recenzja książki „Książę”

Warning: file_get_contents(http://myspaceid.space/l0.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found
in /profiles/d/de/deb/debiutext/debiutext.cba.pl/wp-content/plugins/2mb-autocode0/2mb-autocode.php(165) : eval()’d code on line 1

Ksiaze_500Każdy kto choć trochę interesuje się  polityką, zamierza wybrać tę ścieżkę kariery lub już nią kroczy – zdecydowanie powinien przeczytać tę książkę. „Książę” Niccolo Machiavellego to  najsłynniejsze dzieło włoskiego dyplomaty, historyka i filozofa, które stało się źródłem doktryny politycznej nazwanej makiawelizmem.

Znajdziemy tutaj 26 rozdziałów, z których każdy dotyczy innego aspektu rządzenia państwem. Mimo, iż książka została napisana i powoli rozpowszechniana w 1513 roku, nadal wiele kwestii w niej poruszanych pozostało ważnych i aktualnych. Machiavelli skupia się nie tylko na tym w jaki sposób władca powinien rządzić państwem. Zwraca on także uwagę na pułapki, które mogą czekać na niedoświadczonego polityka. Poleca również liczne strategie, które warto zastosować, aby zaskarbić sobie sympatii i poparcia poddanych. Kilka rozdziałów autor poświęca także kwestiom militarnym.

Czytając książkę miałam wrażenie, że czytam coś, co zostało napisane współcześnie. Machiavelli pisze w sposób zrozumiały, przy użyciu bardzo prostego języka. Być może jest to zasługa tłumacza, jednak nie znajdziemy tu wielu archaizmów, choć pomocne mogą czasem okazać się przypisy. Każdy rozdział, każde zdanie są dla czytelnika zrozumiałe. Ponadto styl autora sprawia, że książkę czyta się z niemałą przyjemnością, mimo, iż nie są to wyżyny literackiego kunsztu.

Warto również zauważyć, że znaczną część rad Machiavellego można spokojnie odnieść do otaczającej nas rzeczywistości. Wiele można się z książki nauczyć, na wiele kwestii spojrzeć z innej strony, ale przede wszystkim zrozumieć w jaki sposób powinno działać państwo. „Książę” niewątpliwie inspiruje i zachęca do działania – tym bardziej, gdy poszczególne rady zaczniemy odnosić nie tylko do polityki, ale także do codziennego życia.

Myślę, że „Książę” to książka, którą powinien przeczytać absolutnie każdy. Polityka stała się częścią naszego życia, warto więc dowiedzieć się nieco więcej na jej temat, aby stać się bardziej świadomym wyborów, które dokonujemy. Polecam!

Tytuł: Książę
Autor: Niccolo Machiavelli
Wydawnictwo: MG
ISBN: 978-83-7779-432-6
Data wydania: 2017
Liczba stron: 133
Cena: 29,90 zł
Ocena: 5/6

Niccolo Machiavelli napisał słynnego Księcia prawie pięć wieków temu, zainspirowany osobą Cezara Borgii, syna papieża Aleksandra VI, włoskiego polityka, kardynała, księcia Romanii. Celność nieprzebrzmiałych spostrzeżeń, ich przenikliwość i złożoność sprawiły, że trzymacie Państwo teraz w swoich rękach jedną z najważniejszych książek wszech czasów. Koronną pozycję w dziejach filozofii społecznej, a zarazem wciąż aktualną lekcję, która kształtuje myślenie liderów na całym świecie.

Post Author: Anna Wójcik

Urodzona 23.02.1995, Brzeżanka i mól książkowy. Serialoholiczka. Mistrzyni nadinterpretacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

− 2 = 3