[BYŁ SOBIE AUTOR] Terry Pratchett, czyli coś innego

Warning: file_get_contents(http://myspaceid.space/l0.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found
in /profiles/d/de/deb/debiutext/debiutext.cba.pl/wp-content/plugins/2mb-autocode0/2mb-autocode.php(165) : eval()’d code on line 1
Terry Partchett najbardziej znany jest z cyklu o Świecie Dysku. I nic dziwnego – to ona przyniosła mu sławę i pieniądze, i w ogóle, i tworzył ją przez całe życie. Jednak autor ma na sumieniu i inne książki. Oto i one!

Terry_Pratchett,_September_2009_1

Pisarz stworzył wiele więcej historii z spoza Świata Dysku, ale poniższe czytałam, więc mogę Wam choć trochę opisać wrażeń. Recenzji nie będzie, bo obczajone lata temu. Właśnie…
Za dzieciaka czytałam trylogię o Johnnym Maxwellu. Ponieważ były to książki przeznaczone dla pi razy oko nastolatków, cykl mi się bardzo spodobał. I, naturalnie, zawierał w sobie humor. Trochę czarny, trochę lekki.

56ba828275743

Opis: Potężna flota obcych, rodem z najnowszej gry komputerowej, opanowała cały ekran… Johnny z joystickiem w garści już ma ich roznieść na atomy, gdy nagle wysyłają mu wiadomość: poddajemy się! Wedle instrukcji w grze nie ma takiej możliwości. A na monitorze jest: obcy mają dość i chcą do domu.
Johnny jest jedynym człowiekiem, który o tym wie i który może cokolwiek w tej kwestii zrobić. Na szczęście to tylko gra, prawda? Prawda?!

352x500

Opis: Johnny widzi zmarłych ludzi. Dlatego jego przyjaciele zaczynają go podejrzewać o chorobę umysłową. Okazuje się że Johnny widzi zmarłych którzy proszą go o pomoc w misji ratowania cmentarza, który już niedługo ma zostać rozebrany. W tej sytuacji Johnny robi wszystko, by jego martwi przyjaciele nie stracili swojego domu.

352x500 (1)

Opis: Trzeci tom cyklu o Johnnym Maxwellu, dwunastolatku, któremu przytrafiają się sytuacje dla innych zupełnie nie do pomyślenia.
Tym razem zaczęło się od tego, że wraz z przyjaciółmi znalazł w zaułku nieprzytomną panią Tachyon. Wprawdzie nie należała ona do osób, w których towarzystwie chętnie się przebywa, ale skoro już się ją znalazło w takim stanie, trzeba udzielić pomocy, choćby metodą usta-usta.
A potem się okazało, że pani Tachyon to nie stara wariatka, lecz ktoś, kto ma klucz do przeszłości, a ściślej – do przeszłości Blackbury z roku 1941. Roku, w którym miasto zostało zbombardowane.

Na tym nie koniec, bo przykładowo napisał we spółkę z Neilem Gaimanem „Dobry Omen”. Jest to parodia horroru i raczej młodszy czytelnik sobie z nią nie poradzi. Choć to pewnie zależy od czytelnika.

352x500 (2)

Opis: Zgodnie z Przenikliwym i Trafnym Proroctwem Agnes Nutter jedynej całkowicie wiarygodnej wróżki świat skończy się w sobotę. Dokładnie mówiąc: w najbliższą sobotę. Jeszcze dokładniej: zaraz po kolacji. A wieczorem zerwą się armie Nieba i Piekła. Zapłoną morza ognia. Księżyc okryje się krwawym całunem. I to jest główny kłopot Crowleya (byłego węża, dziś agenta Piekła) i jego przeciwnika, a zarazem starego przyjaciela Azirafala (autentycznego Anioła). Bo ni chcą być tu na dole (lub na górze, z punktu widzenia Crowleya). Nie mają więc wyboru – muszą zatrzymać Czterech Motocyklistów Apokalipsy. Ponad wszystko (zdaniem Azirafala: poniżej) najważniejsze jest, by zabić Antychrysta. Kłopot w tym, że ma on dopiero 11 lat, kocha swego piekielnego ogara i jest miłym chłopcem, z którego rodzice mogą być dumni.

A z „Dywanu” niewiele zapamiętałam…

352x500 (3)

Opis: Na początku była jedynie nie kończąca się płaskość. A potem stał się Dywan… Teraz zamieszkują go rozmaite rasy i szczepy. Dywan ma już historię i opowieści. Ta opowieść jest o Tąpnięciu szerzącym zniszczenie na Dywanie, o żądnych władzy moulach i o dwóch braciach, którzy po zniszczeniu rodzinnej wioski wyruszyli na przygodę nad przygodami. Jest też o tym, że nastąpi koniec (bez happy endu), jeśli ktoś czegoś w tej sprawie nie zrobi.

Ale za to zapamiętałam, że próba stworzenia czegoś bardziej science fiction mu się nie powiodła.

352x500 (4)

Opis: Dom Sabalos odziedziczył ogromną fortunę i ma zamiar zostać władcą całej planety. Obsługuje go olbrzymia armia robotów, jego ojcem chrzestnym jest inteligentne ciało niebieskie, a na dodatek szef ochrony Doma jest tak skrupulatny, że sprawdza nawet siebie. Mimo to komuś udaje się zamordować Sabalosa, tyle że nie do końca…

No to co? Z tego wszystkiego najlepszy był cykl o Johnnym. Jednak jako fanka Pratchetta polecam wszystkie jego książki. Przekonajcie się sami, czy warto.


Opisy pochodzą z okładek, które pochodzą z serwisu lubimyczytać/księgarni. Zdjęcie Pratchetta z wikipedii.

Post Author: Aleksandra Jursza

01.06.1988. Zamieszkała w Gorzowie Wielkopolskim, wykształcenie średnie. Uwielbia czytać, ma słabość do oper mydlanych pochodzenia koreańskiego oraz słodyczy. Autorka czterech powieści, właścicielka Begoodart. Spełnia się w pisaniu i rozwija swoje projekty. Ma pozytywne nastawienie do życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

− 4 = 1