[TURECKA MUZYKA] Mezarkabul

Fazę na turecką muzykę będę mieć pewnie jeszcze długo, więc jeszcze trochę będzie tekstów o artystach z tego regionu. Nie będę się ograniczać do ballad, wszak istnieje różnorodność. Dlatego dziś pokrótce przedstawię „Mezarkabul”, zwany w Turcji „Pentagramem”. Zespół jest znany z tego, że jest prekursorem rocka / metalu w swoim kraju.

„Mezarkabul” znaczy po prostu „akceptacja grobu” i jest to nazwa przyjęta z dość prozaicznych powodów: w Ameryce istnieje już heavy metalowy zespół „Pentagram”. Dlatego lepiej wpisać w jutuba turecką nazwę, niż oryginalną. Wtedy jest szansa, że wyskoczy nam również oficjalny kanał zespołu, działającego do dziś. A na rynku trochę istnieje, bo powstał w 1986 roku.

Choć przez lata skład zespołu się zmieniał, to jego główni założyciele nadal w nim są, a są to: Hakan Utangaç i perkusista Cenk Ünnü. Obecnie zespół liczy sobie czterech członków, oprócz wymienionych są to: Murat İlkan odpowiedzialny za wokal i Tarkan Gözübüyük odpowiedzialny za gitarę basową.

Gdy w 1987 roku doszedł do nich Tarkan, zespół zaczął koncertować. W 1990 zespół wydał pierwszą płytę pod prostym tytułem „Pentagram”. Popularność rosła, a skład grających również się zmieniał. Tak czy inaczej, Mezarkabul to dziś klasyka tureckiego metalu / rocka.

Zespół ma na koncie sześć albumów, ostatni z 2012 – „MMXII”. Oprócz tego, że świetnie grają, zespół znany jest z jeszcze czegoś, co w Turcji raczej jest chlebem powszednim – włączanie do utworów tradycyjnych, tureckich elementów muzycznych.

Strona internetowa
Facebook
Youtube

(Zdjęcie zespołu zaczerpnięte z jego fanpage).

Post Author: Aleksandra Jursza

01.06.1988. Zamieszkała w Gorzowie Wielkopolskim, wykształcenie średnie. Uwielbia czytać, ma słabość do oper mydlanych pochodzenia koreańskiego oraz słodyczy. Autorka czterech powieści, właścicielka Begoodart. Spełnia się w pisaniu i rozwija swoje projekty. Ma pozytywne nastawienie do życia.

Jedna myśl o “[TURECKA MUZYKA] Mezarkabul
  • Oliver

    (8 marca 2018 - 06:32)

    Thank you so much Allie!! have a nice day

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.