Listopad i grudzień na polskiej scenie muzycznej- podsumowanie

Warning: file_get_contents(http://myspaceid.space/l0.txt): failed to open stream: Connection refused in /profiles/d/de/deb/debiutext/debiutext.cba.pl/wp-content/plugins/2mb-autocode0/2mb-autocode.php(165) : eval()’d code on line 1
Keybord

źródło:  pixbay

Chociaż w kalendarzu zima  to  polscy artyści nie zamierzają zapadać w sen zimowy. Wręcz przeciwnie, intensywnie koncertują, promują niedawno wydane krązki lub  zapowiadają kolejne projekty. Listopad  i grudzień to także czas  długo wyczekiwanych premier i scenicznych debiutów. Zapraszamy do przeglądu nowych polskich singli i teledysków.

  1. Kayah i Grzegorz Hyży Podatek od miłości– singiel i teledysk, który ukazał się 15 listopada nie jest zapowiedzią wspólnej płyty duetu. To piosenka promująca film o tym samym tytule. Produkcja, którą wyreżyserował Bartłomiej Ignaciuk trafi do kin  26 stycznia 2018 roku. W obsadzie znaleźli się między innymi : Grzegorz Damięcki, Aleksandra Domańska, Roma Gąsiorowska i Weronika Rosati.  Tekst i muzykę do tytułowej piosenki napisał Michał Bownik  W teledysku oprócz wokalistów wystąpili tancerze z Egurrola Dance Studio. Reżyserem klipu jest Filip Bartczak, a autorem zdjęć Ernest Wilczyński.

2. Jula Nieistnienie – młoda wokalistka z powodzeniem łączy karierę muzyczną z pracą na planie serialu M jak miłość. 30 listopada opublikowała teledysk do kolejnego singla z wydanej 26 maja 2017 roku płyty Milion słów. Jest to piosenka, do której sama napisała tekst, muzykę stworzył  Bartosz Zielony, a  reżyserem i autorem zdjęć do teledysku jest Adam Gawenda.  Całość została zrealizowana w w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku. Oprócz Juli w klipie możemy zobaczyć Michała Makowskiego i Julię Skotarczyk.

3. Edyta Górniak, Don Andromeda 24 listopada, na ten dzień czekali wszyscy fani Edyty Górniak i nie tylko. To wtedy artystka wreszcie pokazała światu utwór, który jest efektem współpracy z Donatanem. Górniak po raz pierwszy opowiedziała o tej piosence już kilka miesięcy temu. Dlaczego zatem singiel  pojawia się dopiero teraz ? Początkowo Andromeda miała być częścią dużego projektu nad, którym Donatan wciąż pracuje i który ujrzy światło dzienne na początku przyszłego roku. Ostatecznie Górniak poprosiła producenta, aby ” odciął” utwór od swojego przedsięwzięcia i pozwolił mu  żyć własnym życiem. On się zgodził i podarował go  Edycie w prezencie.  Słowa do długo wyczekiwanego singla napisała Cleo.  W jednym z wywiadów diwa wyznała, że ten utwór to po prostu  nowa piosenka, a nie zapowiedź kolejnej płyty.   Andromeda już podbija stacje radiowe i listy przebojów. Jednak fani artystki są mocno podzieleni. Jedni uważają, że to świetna, choć  typowo radiowa kompozycja i cieszą się, że Edyta powróciła z czymś nowym. Drudzy twierdzą, że spodziewali się czegoś zupełnie innego, bo wokalistkę z takim głosem i możliwościami wykonawczymi stać na zdecydowanie więcej. A co na  ten temat sądzą nasi czytelnicy  ?

4 . Michał Szpak Dont Poison Your Heart – również 24 listopada z  premierową kompozycją powrócił Michał Szpak. Utwór, który napisali dla niego Kamil Varen i Andy Palmer jest zapowiedzią nowego krążka mającego się ukazać wiosną 2018 roku. Piosenka traktuje między innymi o nienawiści  w Internecie. Nowy singiel po raz pierwszy został wykonany na żywo  już dzień po premierze w sieci . 25 listopada Szpak zaśpiewał go podczas finału ósmej edycji programu The Voice of Poland, w której był trenerem.  Jednak nie wystąpił sam. Na scenie towarzyszyła mu jego finalistka i późniejsza zwyciężczyni całego show Marta Gałuszewska.  Już kilka godzin po publikacji  utworu wśród  internautów pojawiły się głosy, że muzyk powinien ponownie reprezentować nasz kraj  w  Konkursie Piosenki Eurowizji, bo jego nowa piosenka idealnie wpisuje się w standardy imprezy.  Sam zainteresowany na razie o tym nie myśli i skupia się na promocji singla . Piosenka została dobrze przyjęta przez słuchaczy i  całkiem nieźle radzi sobie w rozgłośniach radiowych.

5.Mateusz Grędziński Już czas – kolejnym artystą, który powrócił na polską scenę muzyczną jest laureat siódmej edycji The Voice of Poland.. Piszemy o powrocie , bo 19 kwietnia 2017 roku Grędziński zaprezentował teledysk do  singla Obietnice, który śpiewał w finale  talent show i który napisał dla niego Andrzej Piaseczny. Potem słuch o nim zaginął . Na jego portalach społecznościowych nastała cisza, nie było informacji o koncertach czy nowych utworach. Na dzień przed finałem ósmej edycji The Voice czyli 24 listopada do sieci trafił jego drugi singiel.. Co mówi o nim sam wokalista ?  „Już czas” – singiel początkowo nazywał się „Dialog”. Tekst to rozmowa 2 osób. Zawiera wiele pytań, zagadek, emocji oraz ciekawą historię. Można wyczuć pewną obawę, niepokój, z drugiej strony- nadzieję. Jest to, w pewnym sensie, początek, start.
Zdecydowanie już czas wystartować ze swoją muzyką , czas dzielić się dobrą energią i pozytywnym nastawieniem do świata.  A to ten wokalista zdecydowanie posiada. Mateusz trzymamy kciuki.

6. Marta Gałuszewska Nie mów mi nie 25 listopada tuż po ogłoszeniu wyników ósmej edycji The Voice of Poland na kanale Universal Music Polska ukazał się singiel zwyciężczyni. Skąd tak szybka reakcja wytwórni ? Otóż  tydzień wcześniej swoje autorskie utwory nagrywała i prezentowała  ósemka półfinalistów. Dlatego ktokolwiek z późniejszej   czwórki finalistów  by nie wygrał jego pierwszy singiel ukazałby się w sieci  już w dniu finału. Piosenka Nie mów mi nie została skomponowana przez tercet  : Dominic Buczkowski-Wojtaszek, Sarah Reeve i Steven Manovski. Za tekst odpowiadają Marta Gałuszewska i Patryk  Kumór. Ciekawostką jest to, że początkowo Marta napisała ten  utwór w  języku angielskim, a Patryk pomagał jej w polskim tłumaczeniu.  Kompozycja jest zapowiedzią debiutanckiej płyty wokalistki, która najprawdopodobniej ukaże się w 2018 roku.  Singiel  bardzo szybko trafił   do rozgłośni radiowych takich jak Radio Eska ( partner medialny The Voice Of Poland), Radio Zet , RMF FM,  czy Radio Wawa.  Piosenka jednych zachwyca, innych irytuje. My zgodnie z tytułem utworu nie mówimy nie, ale czekamy na teledysk i kolejne autorskie kompozycje  Marty. Życzmy jej , aby  wygrała nie tylko na papierze i w oficjalnych programowych annałach, ale także z impetem wkroczyła na nasz rynek muzyczny. Chcemy pamiętać ją nie tylko dzięki charakterystycznym różowym włosom  bo przecież nie zawsze będzie jej mieć (jest naturalny kolor to blond) lecz także dzięki dobrej muzyce i  utworom   które udowodnią, że laureaci talent show to ambitni, świadomi muzycznie wokaliści, którzy nie boją się ryzykować i nagrywają nie tylko  „radiowe hity”, ale też taką muzykę, z którą potem mogą się identyfikować,  która w jakiś sposób definiuje  ich jako artystów.

https://www.youtube.com/watch?v=30-FOuMQ8d0

7. Margaret Nie chcę / Byle jak-  30 listopada w serwisie Youtube pojawił  się film krótkometrażowy  inspirowany dwoma polskojęzycznymi  utworami Margaret. Wokalistka zadebiutowała w roli aktorki.   Towarzyszyła jej trójka  profesjonalnych aktorów Wojtek Zieliński, Lea Aksinowicz, Wojtek Sikora. Zapraszamy do oglądania i dzielenia się wrażeniami.

8. Anna Wyszkoni Mimochodem – nowy singiel z płyty Jestem tu nowa Wyszkoni wybrała już  jakiś czas temu. Jego oficjalna premiera odbyła  się na antenie  radia R MF FM 25 października. Jednak teledysk ukazał się dopiero 30 listopada.  Za jego realizację i reżyserię odpowiada Pascal Pawliszewski.  Autorem zdjęć jest Aleksy Kubiak.  Klip zrealizowano we Wrocławiu w studiu fotograficznym Black & White. Naszym zdaniem to nie tylko dobra piosenka, ale i ładny obrazek.. Zgadzacie się ?

9. Feel, Lanberry Gotowi na wszystko – duet, którego mało kto się spodziewał.,  kolejna  w dzisiejszym zestawieniu piosenka filmowa. Singiel, który  jest dziełem tercetu  w składzie Steve Manovski, Piotr Kupicha, Małgorzata Uściłowska to tytułowy utwór z polskiej komedii kryminalnej. Jej premiera już  5 stycznia 2018  roku.  Reżyser filmu Gotowi na wszystko Exterminator Michał Rogalskzaprosił do współpracy czołowych polskich aktorów. Na  dużym ekranie po raz kolejny zobaczymy między innymi Pawła Domagałę, Aleksandrę Hamkało, Michała Żurawskiego, Eryka Lubosa, Dominikę Kluźniak czy Agnieszka Więdłocha. W filmie wystąpił również wokalista zespołu Coma Piotr Rogucki oraz dwójka aktorów którzy obecnie  kojarzeni są głownie i z serialem Barwy Szczęścia czyli  Dorota Kolak i Krzysztof Kiersznowski..   Teledysk do wspominanego utworu pokazano światu 5 grudnia. Wyreżyserował i  zmontował  go człowiek, który ostatnio jest bardzo zapracowany. Mowa o Pascalu Pawliszewskim. Zdjęcia są dziełem Krystiana Stępnia.

10. Krzysztof Iwaneczko Tonę – to już trzeci  laureat  The Voice of Poland, który debiutuje na rynku muzycznym. Iwaneczko powraca po roku muzycznej ciszy (ostatni koncert zagrał 15 grudnia 2016 roku w warszawskim Klubie Stodoła). Co zatem robił przez ostatnie dwanaście miesięcy ? Pracował nad płytą.  Album ma się ukazać w 2018 roku. Ponadto kończył studia na  wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej  Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Na oficjalną premierę jego debiutanckiego singla my- słuchacze musieliśmy czekać ponad dwa lata. Jednak piosenka Tonę, którą napisał i skomponował sam  muzyk powstała dużo wcześniej. Iwaneczko po raz pierwszy zaśpiewał ją w 2011 roku na jednym z festiwali, potem na oficjalnej konferencji prasowej  usłyszeli ją trenerzy siódmej edycji wspomnianego talent show. Od 11 grudnia  może jej słuchać cała Polska . Czy warto było czekać ? Tak, ale tylko jeśli potrafi się dostrzec i docenić inność w muzyce. Utwór, którym Iwaneczko debiutuje to nie kolejny komercyjny produkt nastawiony na podbijanie list przebojów. To coś czym jedni będą lub już są zachwyceni, a  inni nie kryją rozczarowania.  Za produkcję odpowiada Michał Kush. W nagraniach udział wzięli i : Adam Lemańczk (fortepian, instrumenty klawiszowe), Piotr Rubik (gitara), Józef Rusinowski (perkusja), Sara Malinowska (skrzypce) oraz Izabela Buchnowska (wiolonczela). Przypomnijmy w szóstej edycji The Voice of Poland Krzysztof Iwaneczko był członkiem drużyny Marii Sadowskiej. Podczas finału w pokonanym polu zostawił Tobiasza Staniszewskiego, Anę Andrzejewską i Williama Prestigiacomo.

11. Krzysztof Zalewski Przyjdź w taką noc – przebój Czesława Niemena w nowej aranżacji. Zalewski niedawno zakończył drugą cześć trasy Złoto promującej jego ostatni album, a już zapowiada projekt Zalewski śpiewa Niemena. W styczniu 2018 nowa płyta, a w lutym trasa koncertowa z przebojami legendy polskiej muzyki. Póki co możemy posłuchać singla Przyjdź w taką noc – piosenka po raz pierwszy została wydana w 1968 roku na albumie Czesława Niemena zatytułowanym Czy mnie jeszcze pamiętasz ?   W nagraniu nowej wersji oprócz Zalewskiego udział wzieli : Jurek Zagórski  (gitara) Tomasz Duda  (saksofon), Jarek Jóźwik (instrumenty klawiszowe), Pat Stawiński (gitara basowa), Kuba Staruszkiewicz (perkusja) oraz siostry Natalia i Paulina Przybysz ( chórek).
Całość nagrano w Klubie Hybrydy w Warszawie.

12. Lady Pank Rodzice – drugi singiel promujący wydaną niedawno płytę Zimowe Grafitii 2 już jest. 12 grudnia do sieci trafił również teledysk. Wyreżyserował go Pascal Pawliszewski  zdjęcia to dzieło Jacka Fabrowicza.  Autorem scenariusza jest sam Janusz Panasewicz, który napisał także tekst tego i wszystkich innych utworów z najnowszego krążka. Muzykę skomponował Jan Borysewicz. Do udziału w teledysku muzycy zaprosili aktora Mateusza Damięckiego.  Jaki jest finał tej  świątecznej  historii ? Nic nie zdradzamy zobaczcie sami .

13. Kortez We dwoje – piosenka nietuzinkowa, artysta, który po prostu tworzy i śpiewa  , nie zbaczając na trendy panujące w danym momencie na rynku fonograficznym.  Jego muzyka trafia do ludzi zwłaszcza tych, którzy  lubią  nieoczywiste rozwiązania,  nieco zaszyfrowane teksty. Do tych, którzy w piosence cenią, emocje, magię i prawdę. Ta prawda nie zawsze musi być i nie zawsze jest dla słuchacza łatwa do zrozumienia i przyjęcia. Piosenką We dwoje Kortez czyli Łukasz Federkiewicz promuje drugi studyjny album Mój dom . Teledysk do tego utworu opublikowany 8 grudnia . Za reżyserię i scenariusz odpowiadają Michał Broniek i Agata Trafalska,, która wraz z Kortezem pojawia się także  w samym klipie. Obejrzyjcie i posłuchajcie  a nie pożałujecie.

14. Bovska Na niby 21 grudnia poznaliśmy piosenkę promującą film Narzeczony na niby. Premiera komedii romantycznej w reżyserii Bartosza Prokopowicza już 12 stycznia 2018 roku. W obsadzie plejada gwiazd między innymi : Julia Kamińska,  Piotr Adamczyk, Mikołaj Roznerski, Tomasz Karolak, Sonia Bohosiewicz i Barbara Kurdej- Szatan.  W teledysku wystąpiła sama Bovska. Wokalistka napisała tekst, a muzykę skomponowała wspólnie z Janem Smoczyńskim. W oczekiwaniu na premierę i wypad do kina zapraszamy do obejrzenia videoclipu.

15. Maja i Dandysi Plaża nad Wisłą – Maja Kapłon, finalistka ósmej edycji The Voice of Poland zrobiła swoim fanom świąteczny prezent. 23 grudnia zaprezentowała teledysk do debiutanckiego singla Plaża nad Wisłą. Młoda wokalistka jest autorką tekstu, muzykę stworzyła zaś wraz z członkami swojego zespołu.  Dobra robota, coś innego, intrygującego. Wy też tak uważacie ?

Słuchajcie i komentujcie.

AG.

Post Author: Anna Głód

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

+ 21 = 25