Królowa, ofiara polityki – „Jadwiga z Andegawenów Jagiełłowa: album rodzinny”

Wydawnictwo mg uraczyło nas kolejną książką Janiny Lesiak, skupiającej się na biografiach królowych polskich. Przyznam, że ta lektura pozytywnie mnie zaskoczyła. 

Książka ma twardą oprawę i lekką, przyjemną dla oka szatę. Idealnie wpisuje się to w styl autorki: z jednej strony temat poważny, bo przecież opisuje życie królowej Polski i Litwy, a z drugiej strony… no właśnie, to lekkie pióro! Wciąga, więc czytelnik nim się spostrzeże, a już kończy. Dodatkowym plusem jest słownictwo – można poznać określenia, które wyszły już z użycia, rzadko kiedy stosuje się je w fantasy średniowiecznych.

Historia o Jadwidze Andegaweńskiej jest podzielona na cztery części. Czytelnik dowiaduje się, jak widziały ją matka i siostra, jak postrzegana była przez kochanka i męża, oraz jak ludzie, którzy uznali ją za świętą, ją postrzegali. Oczywiście, ciężkie, ostatnie lata średniowiecza i początki chrześcijańskiej Litwy odcisnęły na czasach piętno. Poza tym wyłania się z tego dość smutny obrazek i to nie tyle obrazek traktowania kobiet w tamtych czasach, ile obrazek zachowywania się Jadwigi. W sumie, jakby się tak zastanowić, to ciężko nie uznać, że władczyni cierpiała psychicznie.

Jeśli zamierzasz przy powieści czytać, to przynajmniej nie jedz przy początku. Pierwsze strony przenoszą nas na Węgry, gdzie siostra Jadwigi zostaje uwięziona w zamku, a jej matka, Elżbieta Bośniaczka, kręci się wraz z zegarowym wahadłem. Ale poza tą sceną mamy bardziej historię miłości, intryg niż okrucieństwa. Co mi się podoba, poleciłabym tę lekturę młodzieży, by zainteresowali się historią. Język jest na tyle lekki, że młodzi nie powinni czuć się przeciążeni.

Szczerze? Szczerze to polecam i z niecierpliwością czekam na kolejną biografię spisaną piórem Janiny Lesiak.

Jadwiga-z-Andegawnów-JagiełłowaTytuł: Jadwiga z Andegawenów Jagiełłowa: album rodzinny
Autorzy: Janina Lesiak
Wydawnictwo: wydawnictwo mg
ISBN: 978-83-7779-418-0
Data wydania: 2017
Liczba stron: 223
Cena: 34,90 zł
Ocena: 4/6

Wydawałoby się, że o Jadwidze Andegaweńskiej wszystko wiadomo… Król-królowa, zmarła młodo, uznana za świętą, jej marmurowy sarkofag zna każdy, choćby z ilustracji albo fotografii. Ale ciekawe, jak ją widzieli najbliżsi: matka, siostra, poślubiony w dzieciństwie Wilhelm Habsburg, litewski mąż Władysław Jagiełło, a nawet postulator procesu kanonizacyjnego Stanisław ze Skarbimierza. W tej książce Jadwiga pojawia się tylko w ich opowieściach i wspomnieniach. Każdy ją widzi inaczej… A jaka była naprawdę? Na to pytanie może odpowie sobie czytelnik, bo prawda o Jadwidze, tak jak prawda o każdym z nas jest wielobarwna, złożona, tajemnicza i własna. Możemy tylko próbować się do niej zbliżyć. Mamy nadzieję, że ta książka będzie taką skromną ścieżką do Jadwigi z Andegawenów Jagiełłowej.

Post Author: Aleksandra Jursza

01.06.1988. Zamieszkała w Gorzowie Wielkopolskim, wykształcenie średnie. Uwielbia czytać, ma słabość do oper mydlanych pochodzenia koreańskiego oraz słodyczy. Autorka czterech powieści, właścicielka Begoodart. Spełnia się w pisaniu i rozwija swoje projekty. Ma pozytywne nastawienie do życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.