Zabawa w polowanie – „Córka Króla Moczarów” Karen Dionne

Warning: file_get_contents(http://myspaceid.space/l0.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found
in /profiles/d/de/deb/debiutext/debiutext.cba.pl/wp-content/plugins/2mb-autocode0/2mb-autocode.php(165) : eval()’d code on line 1
Polowanie czas zacząć. Z takim szczegółem, że celem nie jest zwierzę, a córka. Lub ojciec, który zbiegł z więzienia o zaostrzonym rygorze. Obie strony będą chciały się dopaść, a stawką jest życie. Kto zwycięży w tej śmiertelnej rozgrywce?

 

corka_krola_moczarow_dionne01

Opis był zachęcający, postanowiłam spróbować. Helenę, córkę przestępcy, poznajemy, gdy jest matką i gdy już się zaaklimatyzowała w społeczeństwie. Mąż nie wie o jej mrocznej przeszłości, o latach dzieciństwa spędzonych na odludziu, z dala od cywilizacji. Kobieta postanawia złapać rodzica nim on dopadnie ją i jej rodzinę…

Tak.

Spodziewałam się gry psychologicznej, rozrywki thrillera godnego tytułu „książka lata 2017”, jaką ponoć nadano jej w Ameryce. Na szczęście dla mnie, niewiele sobie robię po okładkowych obietnicach – przywykłam, że nawet mistrzowie za drobną opłatą machną pozytywną zachętę.

Pisząc „tak” miałam na myśli to, że czytając opis powieści właściwie wszystko o niej wiemy. I nie byłoby to nic złego, gdyby działa się akcja, taka naprawdę solidna.

Na początku byłam lekko zniechęcona opisem przeszłości Heleny. Przeszło mi po tym, jak się okazało, że to jest główny (jeśli nie jedyny) atut powieści. „Córka Króla Moczarów” to opis życia w swoistym więzieniu wśród przyrody. Jej opisy, jak na współczesne standardy, są przyjemne. Ani za długie, ani za krótkie, takie w sam raz.

Sięgając po „Córkę Króla Moczarów” liczyłam na dobrą powieść. Otrzymałam coś, co… thrillerem bym nie nazwała, najwyżej powieścią obyczajową z lekkim wątkiem kryminalnym. Ostatecznie to ciekawe, poznawać życie, które jest pozbawione wszelkich cywilizacyjnych wygód. I wychowywania przez psychopatę. Jednak nie czarujmy się – gdyby nie przeszłość Heleny, książka byłaby o jakieś dwie trzecie krótsza.

Powieść można kupić nie tylko w księgarniach i na stronie wydawcy, ale również w kiosku, nabywając przy okazji „Newsweeka” (cena coś 30 złotych). A jak ktoś chce, to może jeszcze pokusić się o audiobooka.

unnamed (2)Tytuł: Córka Króla Moczarów
autor:
 
Karen Dionne
przekład: Małgorzata Hesko-KołodzińskaPiotr Budkiewicz
wydawca: Media Rodzina
ilość stron: 336
rok wydania: 2017
format: 135 x 205 mm
ISBN: 978-83-8008-358-5
Ocena: 3/6

Znakomity thriller psychologiczny, połączenie „Dziewczyny z tatuażem” i „Pokoju”.
Jego bohaterką jest Helena Pelletier, która dorastała w całkowitym odosobnieniu w domku na trzęsawiskach na Górnym Półwyspie w amerykańskim stanie Michigan. Jej idolem i niedoścignionym wzorem jest ojciec, który nauczył ją polować, tropić i żyć na łonie natury. W końcu jednak dziewczyna zaczyna rozumieć, że z matką są w rzeczywistości na bagnach więzione, a ojciec kontroluje całe ich życie. Helena decyduje się na ucieczkę, dzięki czemu ojciec trafia do więzienia o zaostrzonym rygorze.
Helena układa sobie życie pod nowym nazwiskiem; nikt nie zna jej przeszłości. Kiedy po piętnastu latach ojciec ucieka z pilnie strzeżonego więzienia i ukrywa się na moczarach, kobieta wie, że tylko ona może go wytropić. I dopaść, zanim on dopadnie ją.

W latach 70. ubiegłego wieku autorka powieści Karen Dionne z mężem i córeczką postanowili zamieszkać na terenach Górnego Półwyspu, wybierając ciszę, spokój i odosobnienie. Żyli na łonie natury, budując drewniany dom, czerpiąc wodę ze strumienia i korzystając z dobrodziejstw lasu. Z główną bohaterką Córki Króla Moczarów autorka dzieli umiłowanie przyrody i umiejętność tropienia zwierząt. Tereny Półwyspu rodzina Dionne opuściła trzy dekady później, przenosząc się do Detroit, ale lata spędzone w domku na bagnach zostawiły w duszy pisarki niezatarty ślad…

“Co rusz prześladują nas historie dziewczyn przetrzymywanych wbrew swojej woli przez zwyrodnialców”, napisała o książce Jacquelyn Mitchard, amerykańska pisarka i dziennikarka. „Zastanawiamy się, czy ratunek przyszedł na czas, by ocalić ich ciała i dusze. Co pamiętają? A jeśli pamiętają wszystko, to czy nocą nawiedzają je koszmary? Po mistrzowsku napisana powieść autorstwa Karen Dionne opowiada historię dziecka powstałego ze związku porwanej i napawającego lękiem porywacza. Kiedy sprawca ucieknie z więzienia, jego córka postanowi stawić mu czoło. Nie myślcie sobie, że wiecie, jak rozegra się ich walka, zawierzcie Dionne, która przez wszystkie strony powieści doskonale kontroluje zaskakującą narrację i Wasze mocno bijące serca”.

 

REKOMENDACJE DLA CÓRKI KRÓLA MOCZARÓW

„Rewelacyjny thriller psychologiczny — zakochałem się w tej powieści”.

Lee Child

„Porywająca opowieść o drapieżniku i ofierze, o ojcu i córce, w której nic nie jest takie, jak mogłoby się wydawać.
Ona przez dwanaście lat żyła na mokradłach, nieświadoma, że nigdy nie poznała smaku wolności. Świat poszedł naprzód, a tamta dziewczynka przekształciła się w spełnioną kobietę, żonę i matkę. Przeszłość poszła w niepamięć – do czasu… Teraz potwór powrócił. Król Moczarów.
Mroczny, klimatyczny thriller, który wywoła ciarki i wciągnie w grzęzawisko prawdziwego koszmaru.

Olga Kowalska, WielkiBuk.com

Córka króla moczarów to majstersztyk. Przeczytajcie”.

Sara Gruen, autorka bestselleru Woda dla słoni

Są dwa elementy, które czynią tę powieść znakomitą. Pierwszą jest jej autentyczność. Drugą są prawdziwe emocje Heleny dotyczące ojca. Córka Król Moczarów jest tak dobra, jak tylko dobry może być thriller.

„The New York Times”

„Przejmujący grozą i zapierający dech w piersi thriller psychologiczny, przerażający i przeraźliwie genialny w każdym wymiarze. Karen Dionne trzyma w napięciu od pierwszego do ostatniego słowa — i jeszcze długo potem”.

Téa Obreht, autorka bestselleru Żona tygrysa

Córka króla moczarów wciągnęła mnie od pierwszego zdania. Jest niepokojąca, fascynująca i opowiedziana z takim przekonaniem, że nie mogłam się oderwać”.

Megan Abbott, amerykańska pisarka

Post Author: Aleksandra Jursza

01.06.1988. Zamieszkała w Gorzowie Wielkopolskim, wykształcenie średnie. Uwielbia czytać, ma słabość do oper mydlanych pochodzenia koreańskiego oraz słodyczy. Autorka czterech powieści, właścicielka Begoodart. Spełnia się w pisaniu i rozwija swoje projekty. Ma pozytywne nastawienie do życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

− 3 = 6