Z humorem o sprawach ostatecznych czyli recenzja książki Tomasza Kowalskiego ”Rozmowy na trzech grabarzy i jedną śmierć”

Warning: file_get_contents(http://myspaceid.space/l0.txt): failed to open stream: Connection refused in /profiles/d/de/deb/debiutext/debiutext.cba.pl/wp-content/plugins/2mb-autocode0/2mb-autocode.php(165) : eval()’d code on line 1

Na kartach powieści autorstwa Tomasza Kowalskiego pt. ”Rozmowy na Trzech Grabarzy i jedną Śmierć”poznajemy urokliwy Cmentarz w Ponurej na południu polski, gdzie grabarze skąpani w morzu alkoholu i tytoniu są mistrzami ceremonii pogrzebowych, a w wolnym czasie wcielają się w role filozofów, rozprawiających o życiu. 
Rozmowy-na-trzech-grabarzy-i-jedną-śmierć
Tomasz-najstarszy z grabarzy, mądry, poszukujący odpowiedzi na nurtujące go wciąż pytania ukończył studia na Wydziale Filozoficzno-Historycznym. Nie mając pomysłu na życie trafił na cmentarz jako grabarz i pracował tam przez czterdzieści lat. ,,Cmentarz stał się jego życiem i sensem. Wiedział o nim wszystko. Znał każdego ze swoich podopiecznych, których osobiście układał w wykopanych przez siebie mogiłach…” Mieszkańcy Ponurej uważają go za filozofa i mędrca, a jego dwaj współpracownicy za mistrza i przewodnika.
Rysiek-absolwent liceum sztuk plastycznych. Więcej miał z rzemieślnika niż artysty. Uwierała mu atmosfera Wydziału Promocji w Ponurej i zatrudnił się na cmentarzu.
Młody-uczeń pełen zapału do pracy pytający ciągle swojego mistrza o arkana pracy grabarza. Młody chłopak jest jeszcze naiwny i nieprzygotowany do życia.
Śmierć-klasyczna, ponura, stara, trochę przerażająca, pozbawiona dostojeństwa, zmęczona i wyrachowana żali się często na nadgorliwość lekarzy i rozwój medycyny. Lubi sobie pogadać z Tomaszem, który stara się ją nakłonić, by wyjawiła mu tajemnicę życia po śmierci.
Cmentarz w Ponurej to dość dziwne, ale i urokliwe miejsce.Oprócz biura i szatni był tam też ,,kopidolski salon”, gdzie znajdowało się mnóstwo książek, które znosił Tomasz. W tym ,,salonie” trzej panowie i śmierć prowadzili dysputy o sztuce, niespełnionych artystach, samobójstwach, nuworyszach, lokalnych milionerach, patriotyzmie, ideałach, systemach wartości, istocie diabła i Boga, machinie społecznej ewolucji i wielu innych sprawach. Panowie i śmierć oraz odwiedzający ich goście wymieniają się bardzo trafnymi spostrzeżeniami dotyczącymi życia i śmierci, uświadamiają Młodego, krytykują świat pozorów i hipokryzji, czasem straszą i przekomarzają się ze śmiercią.
,,Rozmowy na trzech grabarzy i jedną śmierć” to wciągająca, inteligentna i nieszablonowa proza pełna symboli i ukrytych znaczeń.  Jest napisana bardzo zabawnym językiem, przez co niejednokrotnie wywoływała na mojej twarzy uśmiech.Czyta się rewelacyjnie, bo ironia zastosowana przez autora ma charakter niezwykle wyważony. Surrealistyczny klimat, mądre dysputy, obalanie mitów i refleksja nad życiem to dodatkowe atuty tej powieści.  Uważam, że jest to lektura warta przeczytania przez każdego, niezależnie od jego wieku i poglądów dotyczących śmierci.

Tytuł: Rozmowy na Trzech Grabarzy i Jedną Śmierć
Autor: Tomasz Kowalski
Cykl: jednotomowa
Wydawnictwo: MG
Data wydania: 2017
ISBN: 978-83-7779-399-2
Cena: 34,90 zł
Ocena: 6/6

304 str. 145×205, oprawa twarda

Post Author: Katarzyna Oberda

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

49 − = 43