Wymowny i trudny spektakl czyli czy warto obejrzeć ”Rasputina”?

Warning: file_get_contents(http://myspaceid.space/l0.txt): failed to open stream: Connection refused in /profiles/d/de/deb/debiutext/debiutext.cba.pl/wp-content/plugins/2mb-autocode0/2mb-autocode.php(165) : eval()’d code on line 1

Choć ”Rasputin” w reżyserii Wiktoria Rubina, prezentowany na deskach kieleckiego teatru im. Stefana Żeromskiego nie należy do lekkich sztuk, jest on wymownym spektaklem z którego możemy czerpać puentę, iż warto jest się czasami uczyć na błędach przeszłości.

Źródło: http://teatrzeromskiego.pl/spektakle/rasputin
Źródło: http://teatrzeromskiego.pl/spektakle/rasputin

Podczas spektaklu, nas cenie wiele się dzieje, a widzowie mają możliwość przeniesienia się do czasów carskiej Rosji. Sytuacja polityczna w tamtejszym okresie czasu nie należy do sprzyjających, a władza niekoniecznie potrafi spełnić oczekiwania własnego narodu. W obliczu tychże realiów,rewolucja jest czymś nieuniknionym, a  jedyną osobą, która być może będzie umiała jej zapobiec jest tytułowy Rasputin.

Tytułowy bohater spektaklu został przedstawiony w nim jako nadzieja na lepsze czasy, które są również tematem tabu w carskiej rodzinie- Książę Aleksy czyta dzieła Lenina, natomiast księżniczka Olga, fascynuje się jego postacią.

Rezygnacja przez cara ze starego porządku rzeczy jest czymś co budzi trwogę,natomiast to, co stare i znane sprawia wrażenie bycia najlepszym.
Jako widz spektaklu odnosiłam wrażenie, jakby jego twórcy chcieli nawiązać do współczesnej sytuacji politycznej, co moim zdaniem jeszcze bardziej dodało mu nowego znaczenia.
Plusem całości jest oszczędna i nie przesadzona scenografia, z dużym naciskiem na umiejętną grę świateł oraz muzykę.
Jeżeli chodzi o grę aktorską uważam, że wszystkim aktorom grającym w spektaklu należą się wielkie brawa.
Warto dodać iż, spektakl obfituje w wiele scen nagości, dlatego w szczególności adresowany jest do dorosłego widza.
Moim zdaniem, spektakl ” Rasputin” jest sztuką zdecydowanie godną polecenia – w szczególności dla tych, którzy lubią historyczne tło. Ci jednak, którzy nie lubią takiej tematyki, mogą odnaleźć w spektaklu wiele odwołań do współczesności, co uważam za równie cenne.

Czy warto obejrzeć ten spektakl? Na to pytanie udzielcie sobie odpowiedzi Państwo sami.

http://teatrzeromskiego.pl/spektakle/rasputin

Post Author: Katarzyna Oberda

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

9 + = 15