Śliski czyli Sopel ponad pół roku w zaspie

Warning: file_get_contents(http://myspaceid.space/l0.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found
in /profiles/d/de/deb/debiutext/debiutext.cba.pl/wp-content/plugins/2mb-autocode0/2mb-autocode.php(165) : eval()’d code on line 1

Dzięki Fabryce Słów po raz kolejny oczarowała mnie Fabryczna Zona. Tym razem chodzi o drugi tom z cyklu „Przygranicze”, gdzie Paweł Kornew pozwala nam śledzić losy głównego bohatera, próbującego przetrwać w postapokaliptycznym świecie. Oczywiście nadal znajdziemy tutaj motywy typowe dla fantastyki postapo: wszędzie czyhają groźne istoty z piekła rodem, magia jest na porządku dziennym, a śmierć zbiera bogate żniwo. Warto na początku przeczytać książkę „Sopel”, a dopiero potem powieść „Śliski”. Dzięki temu łatwiej wszystko zrozumiemy.

Z pewnością każdy z nas słyszał powiedzonko: „jak boli, to znaczy, że żyjesz”. Rozdział pierwszy zaczyna się właśnie od narastającego bólu, który budzi Śliskiego. Nasz bohater dochodzi do wniosku, że przeleżał w zaspie kilka miesięcy lub stracił pamięć. Wyrusza więc przed siebie, ale szybko zostaje zaatakowany przez Śnieżnych Ludzi i próbuje obronić się, lecz nie potrafi użyć swoich zdolności magicznych. Uchodzi z życiem z tej przygody i wkrótce dowiaduje się, że chyba ma sobowtóra. Poza tym okazuje się, że bardzo wiele zmian zaszło w Przygraniczu. W następnych rozdziałach robi się coraz ciekawiej. Śliski daje się namówić na spotkanie z sektą. Szybko się przekonuje, że posiadają oni bardzo dobre uzbrojenie i nad wyraz świetnie wyszkolonych żołnierzy, którzy zwalczają dilerów najnowszych narkotyków. Proponują, żeby został konduktorem i bynajmniej nie chodzi o pracę na kolei… Więcej nie zdradzę.

Paweł Kornew jest rosyjskim pisarzem urodzonym w 1978 roku w Czelabińsku (tak, tam też urodziła się Neli Rokita). W czasie drugiej wojny światowej było to miasto czołgów, a teraz jest ośrodkiem hutnictwa żelaza i cynku. Cztery lata temu przeleciał nad Czelabińskiem meteor ważący 10 ton. To wymarzone warunki dla pisarza science fiction. Paweł Kornew jest autorem kilkudziesięciu opowiadań i wielu powieści. W książce „Śliski” widać jego znakomity kunszt literacki, świetną narrację i budowanie odpowiedniego napięcia. Szczególnie ujęło mnie bardzo umiejętne pokazanie fikcyjnego świata oczami głównego bohatera. Możemy poczuć się jak osoby, które potrafią czytać w myślach Śliskiego. Polecam wszystkim miłośnikom dobrej literatury.

 

Sopel

tytuł oryginału: Скользкий
data wydania: 17 sierpnia 2017
ISBN: 9788379642281
liczba stron: 656
cena: 39,90
ocena: 10/10

Post Author: Kesomiel

Kesomiel - pozytywnie zakręcony poeta, pisarz i filozof urodzony 22 lipca 1978 roku w Tarnowskich Górach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

+ 35 = 38