Artystyczny świat – magia i tajemnica

Warning: file_get_contents(http://myspaceid.space/l0.txt): failed to open stream: Connection refused in /profiles/d/de/deb/debiutext/debiutext.cba.pl/wp-content/plugins/2mb-autocode0/2mb-autocode.php(165) : eval()’d code on line 1

Artystyczny świat – mury szkoły muzycznej, deski teatru, plany filmowe, największe sale koncertowe świata. Te miejsca są dla niektórych niedostępne, a przez to jeszcze bardziej intrygujące i magiczne. To jest inny świat, świat, który tworzą jednostki mające artystyczną duszę.

images

Zamiłowanie do sztuki, które albo ma się w genach albo odkrywa w sobie na jakimś etapie życia, to jednak nie wszystko. Potrzeba jeszcze talentu, samozaparcia, wielu wyrzeczeń, pewnych predyspozycji charakterologicznych i osobowościowych oraz warsztatu, którego uczą we wspomnianej przed chwilą szkole muzycznej czy w Akademii Teatralnej. Aktor – osoba mająca niezwykłe szczęście – może „zmieniać twarz”, pokazywać nowe oblicza, podejmować zawodowe wyzwania i najważniejsze, dawać radość innym – widzom, którzy zasiadają przed ekranem telewizora albo decydują się wydać pieniądze na bilet do kina czy teatru. Najbardziej niezwykłe w tym życiu artystycznym jest to, że człowiek kogoś słucha, ogląda, podziwia i na chwilę zapomina o wszystkim innym. Nie myśli o tym co dzieje się wokół niego, o ludziach siedzących obok, po prostu wtapia się w tę historię. A kiedy spektakl, film czy serial się kończy, ma ogromne pole do popisu. Może o nim rozmawiać, dyskutować, myśleć. Może, ale nie musi. Ma prawo zastanawiać się dlaczego scenarzysta pokierował losami bohaterów tak, a nie inaczej, dlaczego włożył w usta aktorów te, a nie inne słowa. Jeśli chce może ocenić to co zobaczył. Może zachwycać się grą jednej lub kilku postaci, docenić pracę choreografa, scenografa czy kogoś kto skomponował muzykę. Ma w tej kwestii pełną dowolność. Jest jeszcze jedna swoboda, o której warto napisać. Dotyczy ona interpretacji. Oczywiście twórcy filmu, serialu czy spektaklu zawsze mają jakiś zamysł, chcą wywołać u odbiorcy określone emocje, ale nie mają gwarancji, że to się uda. Bo każdy z nas może odczytać ten „wysyłany” przekaz na swój sposób. Jaki? To zawsze jest zagadka.

people-2591943_960_720

Muzyka – dziedzina kultury, która bywa lekiem na całe zło, terapią, pasją, sposobem na życie. Jest trochę jak pudełko czekoladek. Dopóki go nie otworzymy, nie wiemy co w nim jest i czy będzie nam smakować. Zanim nie przesłuchamy piosenki, nie wiemy czy przypadnie nam do gustu oraz jakie emocje w nas wywoła. Dokładnie. Emocje – to one są największą siłą każdej muzyki. Nie ważne czy ktoś słucha popu, rocka, jazzu, hip hopu czy lubi muzykę klasyczną wszędzie są emocje. Tyle, że nie zawsze i nie u każdego takie same.

Chyba każdy chociaż raz w życiu usłyszał lub wypowiedział słowa O to moja / nasza piosenka.. Tak często łączymy wspomnienia z muzyką właśnie. Są utwory pisane dla kogoś, takie, które kojarzymy z dzieciństwem, okresem szkolnym, pierwszą młodzieńczą miłością, wakacyjną przygodą, rozstaniem lub bolesną stratą. Muzyka jakiej słuchamy jest często odzwierciedleniem naszego nastroju. Bywa, że jakaś piosenka spodoba nam się ze względu na tekst, w którym gdzieś między wierszami ukrywa się słowo klucz. Czasem zauroczy nas efekt pracy kompozytora czyli melodia, a niekiedy magnesem jest barwa głosu osoby śpiewającej.

Muzyka ma to do siebie, że potrafi nas zaczarować. I co ciekawe, wcale nie musi to być cały utwór, niekiedy wystarczy kilka wersów, które idealnie nas opisują, dają do myślenia, pozwalają daną piosenkę zapamiętać.

Na ten magiczny efekt, na to żebyśmy oglądając spektakl, słuchając muzyki nie od razu poznali wszystkie odpowiedzi, pracuje cały sztab ludzi także tych, których nie widać i które nie mają okazji, by odbierać gratulacje i zdobywać najwyższe laury.

Artysta – aktor, muzyk, kompozytor, scenarzysta czy ktokolwiek inny z nietuzinkową duszą kochający kulturę i sztukę. Zaczyna przygodę ze sceną w lokalnym środowisku: Domu Kultury, szkole muzycznej lub na zajęciach z koła zainteresowań. Ma talent i tych, którzy chcą pomóc mu go rozwinąć. Zaczyna na małej, a może dotrzeć na ogromną scenę i podarować ludziom niezwykłe doznania. Nie każdy kto śpiewa czy występuje w szkolnym zespole teatralnym wiąże z tą pasją przyszłość, ale jeśli ktoś naprawdę to lubi, to zazwyczaj wybiera tę niełatwą i nie zawsze wdzięczną drogę. Motywacje są różne, pasja, sugestie rodziców ale może też to, że artystyczne zawody to ciągła zagadka Co przyjdzie zagrać, zaśpiewać? Jakie umiejętności nabyć? Z czym się zmierzyć? Jak zareaguje na to publiczność? Cy w ogóle doceni to co wymaga godzin prób, ciągłych wyjazdów, nauki tekstu, pracy nad głosem? ( w teatrze trzeba mówić tak, by usłyszał ostatni rząd).

Artystyczny świat to magia i tajemnica, którą trzeba rozwikłać. To świat, który trzeba umieć i chcieć zrozumieć. Myśleliście kiedyś o tym w ten sposób? Czym on jest dla Was? Zapraszam do dyskusji.

AG.

Post Author: Anna Głód

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

− 1 = 1