Historia wężowego rodu – recenzja książki „Legenda Wikingów”

306_LEGENDA WIKINGOW Lodbrok_front80029 listopada odbędzie się premiera 5 sezonu serialu „Wikingowie” produkcji kanału History. To doskonała okazja, aby poznać legendarne losy Ragnara Lodbroka i jego rodziny wedle skandynawskich podań. Artur Szrejter stworzył zbiór wszystkich najważniejszych opowieści o tej wyjątkowej postaci.

Jak przyznaje Szrejter we wstępie do zbioru to właśnie produkcja History stała się bezpośrednią inspiracją do stworzenia tej książki. Stanowi więc ciekawe uzupełnienie serialowej historii i z pewnością spodoba się jego fanom. Publikacja została podzielona na dwie części – Sagę z Noregu i Opowieść z Danmörku, a beletryzacji utworu Szrejter dokonał na podstawie własnego przekładu z języka staroskandynawskiego!

Przechodząc już do treści – zbiór stanowi ciekawy obraz historii Lodbroka z różnych punktów widzenia. Przykładowo historia pokonania węża opowiedziana została dwa razy, na podstawie dwóch różnych źródeł, a co za tym idzie z zachowaniem szczegółów różniących oba podania. Autor w treści używa słów pochodzących z języka staroskandynawskiego, jeśli więc ktoś chce się nauczyć czegoś dodatkowego, to z pewnością będzie miał taką okazję.

W publikacji, pomiędzy obiema częściami została umieszczona mapa ukazująca wszystkie najważniejsze miejsca, o których mowa w legendach. Nie można również nie wspomnieć o fantastycznych ilustracjach, które nie tylko świetnie obrazują wydarzenia opisywane w książce, ale i zachwycają dopracowaniem szczegółów i mocną kreską.

Podsumowując, myślę, że warto zapoznać się z „Legendą wikingów”. Saga rodu Lodbroków opowiedziana w formie gawędy pozwala oderwać się choć na chwilę od otaczającej nas rzeczywistości i przenieść do Skandynawii za czasów pradawnych herosów. Ich historie budzą zachwyt, bawią, a czasem nawet uczą i wzruszają. Polecam!

O książce:

306_LEGENDA WIKINGOW Lodbrok_front800Tytuł: Legenda wikingów. Opowieści o Ragnarze Lodbroku, jego żonach i synach
Autor: Artur Szrejter
Wydawnictwo: Erica
ISBN: 9788365310828
Data wydania: 2017
Liczba stron: 160
Cena: 49, 90 zł
Ocena: 5/6

Opowieść o Ragnarze Lodbroku – legendzie wikingów!

Ragnar, młody syn króla Danów, wyrusza na bój z olbrzymim wężem. Pokonuje potwora i zdobywa sławę, jednak to dopiero początek jego niezwykłych przygód…

W następnych latach Lodbrok przewodzi wikińskim flotom, łupi i podbija obce krainy, zwycięża w bitwach, zmaga się z czarownikami, walczy z dzikimi ludami ciemnych lasów i śnieżnych pustkowi. Wrogów zabija lub zakutych w kajdany zsyła do kraju olbrzymów. W kobietach zakochuje się często, ale zawsze szczerze. Dla synów oraz przyjaciół jest hojny i sprawiedliwy. Nigdy nie ma dość zdobywania wojennej chwały. W końcu staje się legendą świata wikingów – ideałem wojownika, wodza i króla.

Bohaterskim śladem ojca idą synowie na czele z walecznym Björnem Żelaznobokim i mądrym Iwarem Bez Kości. Nie mniej ciekawymi postaciami są żony Ragnara, a wśród nich wojowniczka Lathgertha i biegła w czarach Aslaug.

O nich wszystkich mówi ta historia.

Artur Szrejter przedstawia w przygodowej formie średniowieczne przekazy o Ragnarze Lodbroku, jego żonach i synach. Ukazuje zdarzenia zgodnie z zasadami magicznego pojmowania rzeczywistości przez dawnych Skandynawów. W takim świecie echa prawdziwych wydarzeń splatają się z mitami, legendami i baśniami. W takim świecie heros nie może uciekać przed niebezpieczeństwem.

Również dzisiejsza kultura popularna chętnie sięga po postaci podobne Ragnarowi czy Lathgercie, czyniąc z nich rozpoznawalnych bohaterów powieści fantastycznych i filmów przygodowych takich jak serial Wikingowie.

ARTUR SZREJTER– z wykształcenia archeolog, z zawodu redaktor oraz popularyzator nauki. W swoich książkach i artykułach koncentruje się na wierzeniach i dziejach dawnych Germanów i Słowian (m.in. Herosi mitów germańskich, Wielka wyprawa księcia Racibora).

Post Author: Anna Wójcik

Urodzona 23.02.1995, Brzeżanka i mól książkowy. Serialoholiczka. Mistrzyni nadinterpretacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.