Świat do góry nogami – recenzja książki „Wojna”

Warning: file_get_contents(http://myspaceid.space/l0.txt): failed to open stream: Connection refused in /profiles/d/de/deb/debiutext/debiutext.cba.pl/wp-content/plugins/2mb-autocode0/2mb-autocode.php(165) : eval()’d code on line 1

Lewicki-211x300Dalszy ciąg powieści „Wstęga”. Autorem jest Andriej Lewicki (urodzony 16 kwietnia 1971 roku), który dorastał w Czarnobylu. Osobiście kojarzę nazwę tej miejscowości z płynem Lugola, który musiałem wypić w 1986 roku po katastrofie atomowej. Wtedy też powstała Strefa Wykluczenia wokół Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej czyli Zona. To właśnie ten zakazany teren Lewicki nielegalnie przemierzał i dzięki temu zaangażował się w tworzenie scenariusza do gry „S.T.A.L.K.E.R.” oraz napisał książki w podobnym klimacie.

Któż z nas nie słyszał o skutkach promieniowania radioaktywnego? Wokół tych informacji narosło wiele mitów i legend. Okazało się to dobrą pożywką dla wielu pisarzy, którzy stworzyli opowieści o mutantach, anomaliach i wizji post-apokaliptycznej. Tym tropem poszedł też Lewicki i oto mamy fikcyjny świat, w którym nic nie wydaje się być normalne i bezpieczne. Wszędzie czają się tajemnice i zagrożenia.

We „Wstędze” poznaliśmy żołnierza Pawła czyli „Garsteczkę”, który przeżył katastrofę, a jego współpracownicy nie mieli tyle szczęścia. Pamiętamy również Czerwonego Kruka, wyszkolonego w zabijaniu oraz Chemika, który też przeżył. W „Wojnie” tych trzech sojuszników nadal współpracuje ze sobą, żeby podążać śladami Wiedźmaka. Tym razem dołączy do nich Prorok i jego pomocnik Tosza, którzy mają religijną misję do spełnienia. Na ich drodze staną dzikusy z piekła rodem i nie tylko. Kruka z kolei dopada przemiana, która nie wróży niczego dobrego.

Przestrzegam przed czytaniem książki bez zapoznania się z pierwszą częścią cyklu „Antymir”, gdyż inaczej Czytelnik poczuje się jak nowicjusz rzucony do głębokiej wody. Osobiście cenię powieść za trzymającą w napięciu akcję, barwne postaci, intrygujący styl pisania. Warstwa naukowa miesza się tutaj z magią oraz z rozważaniami etyczno-moralnymi. A wszystko przypomina ciężki sen szalonego miłośnika gier komputerowych. Polecam każdemu, kto ma bujną wyobraźnię i nie boi się łamania schematów.

Lewicki

Tytuł: Wojna
Autor: Andriej Lewicki
Cykl: Antymir (#2 w serii)
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: 2017
ISBN: 9788379642373
Liczba stron: 408
Cena: 39,90 zł
Ocena: 6/6

Już myśleli, że mają zwycięstwo w zasięgu ręki.

Wiedźmak dostał się do Zagubionego Miasta, a oni deptali mi po piętach. Tylko skąd mieli wiedzieć, że miasto jest tylko nieistotnym punktem przerzutowym, a szaman wybiera się o wiele, wiele dalej?

„Dalej” – czyli dokąd w ogóle? Czy może być coś jeszcze bardziej tajemniczego, zakazanego i nieznanego, niż owiane legendami centrum Sektora?

Okazuje się, że tak. Były żołnierz Garsteczka, zabójca i najemnik Czerwony Kruk oraz uwięziony w ciele mutanta Chemik już wkrótce też to zrozumieją.
Zrozumieją – ale nie pojmą.

Bo czegoś TAKIEGO po prostu nie mogli się spodziewać.

LogotypFabryka

Post Author: Kesomiel

Kesomiel - pozytywnie zakręcony poeta, pisarz i filozof urodzony 22 lipca 1978 roku w Tarnowskich Górach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

− 1 = 3