Nieautentyczna historia o autentycznym Cyrano de Bergerac – recenzja książki „Kapitan Czart”

Warning: file_get_contents(http://myspaceid.space/l0.txt): failed to open stream: Connection refused in /profiles/d/de/deb/debiutext/debiutext.cba.pl/wp-content/plugins/2mb-autocode0/2mb-autocode.php(165) : eval()’d code on line 1

Kapitan-Czart-przygody-Cyrana-de-BergeracOsobiście mam pewien problem ze wszelkimi opowiadanymi mi historiami. Nieważne czy jest to książka, film czy serial. A mianowicie, bardzo ciężko jest mnie czymś zaskoczyć. Mój talent do przewidywania zakończenia lub nieudolnych zwrotów akcji niestety sprawił, że znajomi niechętnie godzą się na wspólne oglądanie filmów. A już zwłaszcza na wspólne wypady do kina (no chyba, że zaproponuje im w zamian moje milczenie i kotłowanie emocji w sobie).

Na sięgnięcie po książkę pt. ”Kapitan Czart. Przygody Cyrana de Bergerac” pióra Louisa Galleta zdecydowałam się przez mój sentyment do powieści osadzonych w dawnych czasach i do ich kostiumowego klimatu. Z reguły wybieram psychologiczne, ciężkie lektury, jednak uznałam, że Kapitan będzie idealny na mój przedsesyjny, pełen stresu nastrój.

Główny bohater jest postacią autentyczną. Zgodnie z opisem znajdującym się na tyle książki, opowiada ona o intrygach, którym tytułowy Cyran de Bergerac postanawia stawić czoło. Lektura jest bardzo przyjemna (chociaż nie jest napisana najprostszym językiem), a to co mnie w niej urzekło prócz jak już wspomniałam wspaniałego klimatu siedemnastowiecznej Francji były niezliczone nieoczekiwane zwroty akcji, które naprawdę nawet takiego starego wyjadacza jak ja potrafiły nieźle zaskoczyć. Dzięki temu powieść nigdy nie staje się nudna – wręcz przeciwnie, ciężko się od niej oderwać – trzyma w napięciu do ostatnich stron.

O wiele łatwiej jest mi pisać dużo o rzeczach, które mi się nie podobały (ot taka natura marudy), dlatego muszę postawić na recenzję krótką i zwięzłą, jako że nie potrafię wymienić ani jednej złej strony dzieła Louisa Galleta!

Podsumowując, książkę polecam wszystkim, wymagającym i mniej wymagającym czytelnikom i z czystym sumieniem wystawiam ocenę 6/6.

Kapitan-Czart-przygody-Cyrana-de-BergeracTytuł: Kapitan Czart. Przygody Cyrana de Bergeraca
Autor: Louis Gallet
Wydawnictwo: MG
Data wydania: 2017
ISBN: 978-83-7779-406-7
Liczba stron: 368
Cena: 44,90 zł
Ocena: 6/6

Genialna powieść z gatunku płaszcza i szpady!
Wspaniała wartka akacja, wciągająca fabuła, miłość i śmierć, intrygi i porwania, więzienia i ucieczki, Cyganie i szlachta, stary Paryż i dawna Francja, tajemnicze zaułki, skomplikowane intrygi, wszystko to sprawia, że od powieści po prostu trudno się oderwać. No i oczywiście tytułowa, nieomal mityczna, a jednak autentyczna postać znakomitego francuskiego filozofa, pisarza, ale też awanturnika i szermierza Cyrana de Bergerac, żyjącego w latach 1619-1655.

logo-MG-2

Post Author: Wiktoria Kacprzak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

53 − = 52