Najważniejszy głos Australii? – Geoffrey Gurrumul Yunupingu

photoGurrumul urodził niewidomy. Wychowywał się jako członek klanu Gumatji na wyspie Elcho należącej do północnego terytorium Australii. Nigdy nie nauczył się Brailla, nie używa laski dla niewidomych ani nie ma psa przewodnika. Gra na perkusji, keyboardzie, didgeridoo i gitarze. Swoje utowry śpiewa po angielsku, a także w języku Yolngu.

Geoffrey śpiewa na temat tożsamości jednostki, ducha i świętej więzi z ziemią. W swoich utworach wyraża szacunek i głębokie połączenie, jakie odczuwa w stosunku do żywiołów i swoich przodków. Gdy słucha się jego anielskiego głosu, przez który przemawiają współczucie i pozytywne emocje, człowiek ma wrażenie, że odpływa na spokojnej fali muzyki w bardzo odległe krainy.

Gurrumul zaistniał jako artysta, gdy wypuścił swój debiutancki album o nazwie “Gurrumul”, który sprzedał się w półmilionowym nakładzie. Album ten okrył się potrójną platyną w Australii. Dzięki swojemu drugiemu albumowi o nazwie “Rralaka” wypuszczonym w 2011 roku Gurrumul zyskał miano najważniejszego głosu Australii (źródło magazyn Rolling Stone, kwiecień 2011).

Geoffrey wystąpił przed Królową Anglii, prezydentem Obamą oraz głowami królestwa Danii. Jako jeden z dwóch australijskich artystów w historii wystąpił też podczas obchodów urodzin królowej Anglii w Pałacu Buckingham.

Swoje uznanie dla tego artysty głośno wyraziły takie sławy jak Elton John, Sting czy Will.i.am.

Jeśli więc macie ochotę na dawkę pozytywnej i uspokajającej muzyki w szczególności polecam jego utwór zatytułowany “Bapa” wraz z klipem, który niesie niesamowite przesłanie.

Źródło:

Wikipedia
Www.skinnyfishmusic.com.au

Post Author: Joanna Czyż

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.