Przeciętność w nieprzeciętnym stylu – recenzja książki Janiny Lesiak

Warning: file_get_contents(http://myspaceid.space/l0.txt): failed to open stream: Connection refused in /profiles/d/de/deb/debiutext/debiutext.cba.pl/wp-content/plugins/2mb-autocode0/2mb-autocode.php(165) : eval()’d code on line 1

książka janiny lesiak recenzjaW księgarniach wiele powieści kurzy się na półkach – niechciane, zapomniane i niedoceniane. „O grzybach, rybach, kobietach i sensie życia – czyli rozmówki z Alusiem Curunią” ma potencjał na to by zasilić takie półki. Jest to bowiem powieść oryginalna, odważna, a przy tym niestety nieco monotonna i przerysowana.

 

Jestem oczarowana pomysłem i niewątpliwie wielkimi chęciami Janiny Lesiak na stworzenie powieści, która w swojej niepozorności i zwyczajności rzuci czytelników na kolana. Po części jej się udało. Wszystko za sprawą jednego bohatera – Alusia Curuni. Samo jego imię jest niezwykłe, podobnie musiało być również z jego osobowością. O niej jednak wiele się nie dowiadujemy. Podobnie jak na okładce powieści, Aluś wydaje się być transparentny, gdyż ważniejsze od bohatera są tutaj słowa, które wypowiada.

Alusia poznajemy przede wszystkim z opowieści, które przedstawia swojej rozmówczyni. Niewiele o niej wiemy, poza tym, że jest kobietą i traktuje Curunię z rezerwą i lekkim pobłażaniem. O czym rozmawiają? Przede wszystkim o grzybach, rybach, kobietach i sensie życia. Tytuł dokładnie opisuje zawartość tej pozycji, same rozdziały natomiast są krótkie – w książce znajdziemy ich aż 129. Z tego powodu powieść świetnie sprawdzi się do czytania w środkach komunikacji i poczekalniach – wtedy, gdy nie mamy czasu na dłuższą lekturę. Ponadto lapidarność rozdziałów sprawia, że słowa w nich zawarte mogą wybrzmieć z większą mocą, a co za tym idzie głębiej zastanowimy się nad ich przesłaniem.

Tutaj niestety plusy się kończą z zupełnie banalnego powodu. Książka przepełniona jest niewiele wnoszącymi do treści „zapychaczami”. Ich celem często wydaje się ośmieszenie głównego bohatera, co w połączeniu z odrobinę szyderczą rozmówczynią Alusia, sprawia, że czytelnik mu współczuje i ma nadzieję na to, by lekturę skończyć jak najszybciej. Dłuższe czytanie „O grzybach, rybach, kobietach i sensie życia…” może działać nieco drażniąco. Błędu tego można było uniknąć modyfikując odpowiednio dialogi.

Podsumowując, pomysł ciekawy i z pewnością godny uwagi. Uważam jednak, że jest to produkt, nad którym warto jeszcze popracować.

O-grzybach-rybach-kobietach-i-sensie-życia-czyli-rozmówki-z-Alusiem-CóruniąTytuł: O grzybach, rybach, kobietach i sensie życia – czyli rozmówki z Alusiem Curunią
Autor: Janina Lesiak
Wydawnictwo: MG
Data wydania: 2017
ISBN: 978-83-7779-404-
Liczba stron: 304
Cena: 34,90 zł
Ocena: 3/6

O książce:

Aluś Curunia to mężczyzna na „nie”: niebogaty, niekształcony, niepracujący na stałe, niestroniący od piwka i nieradzący sobie z tytoniowym nałogiem. Mówi o sprawach prostych, o zdarzeniach zwyczajnych i typowych, takich na co dzień. W jego opowieściach są ryby, grzyby, zimne nóżki i coś na apetyt… Jest zatoka z płycizną w sam raz na białą rybę, są kobiety, ptaki i las pełen dzikich konwalii. Na zwalonym pniu, w bejsbolówce z piórkiem, siedzi Aluś Curunia i mówi: „Szacuneczek dla przemiłych Państwa, zapowiada się piękny dzień”. Zapraszam…

logo-MG-2

Post Author: Anna Wójcik

Urodzona 23.02.1995, Brzeżanka i mól książkowy. Serialoholiczka. Mistrzyni nadinterpretacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

− 2 = 2