Konfraternia czyli Kraków stolicą poezji

notebook-428292_640W 1938 roku powstała Krakowska Konfraternia, w której działał Karol Wojtyła, ale także Józef – ojciec Jacka Lubarta-Krzysicy, poety, dramaturga, autora piosenek.

Przyszły papież przygotowywał się wtedy do swojego poetyckiego debiutu (jego tomik wierszy powstał wiosną 1939 roku), a oprócz tego występował też na scenie teatralnej.  Wspomniany poeta Jacek urodził się 24 stycznia 1942 roku w Krakowie i w 1986 roku powołał do życia Konfraternię Poetów, było to z pewnością sentymentalne nawiązanie do artystycznej działalności jego ojca. Już jako nastolatek nabierał doświadczenia w Piwnicy pod Baranami. W latach sześćdziesiątych prowadził swój Teatr Improwizacji i pisał swoje pierwsze piosenki w ramach kabaretu Łatka.

W 1986 roku zorganizował w Krakowie Zaduszki Poetów i na powielaczu wydrukował wspólny tomik uczestników. Tak powstała Oficyna Konfraterni Poetów, wydawnictwo, które w 1989 roku zostało jednym z członków założycieli Stowarzyszenia Wydawnictw Niezależnych. W latach osiemdziesiątych popularny był trzeci obieg wydawniczy i wielu twórców publikowało swoją twórczość w ten sposób. Już wcześniej funkcjonował też drugi obieg wydawniczy, ale skoncentrowany był głównie na polityce, a Jacek Lubart-Krzysica postanowił łączyć artystów ponad podziałami, a nie angażować się w spory ideologiczne. Internet w Polsce jeszcze wtedy nie istniał, więc słowo drukowane miało ogromne znaczenie w czasach peerelu.

W 2005 roku Jacek Lubart-Krzysica na piątek pierwszego kwietnia zaplanował Misterium Poetyckie „Chleb Nadziei”. Tego dnia świat usłyszał, że Jan Paweł II umiera. W 2006 roku Konfraternia świętowała swoje dwudziestolecie, co zaowocowało wspaniałymi publikacjami poetyckimi. 11 listopada tego roku w Polsce zaczęła się rewolucja – powstał serwis Nasza-klasa.pl i było to miejsce idealne również do rozpowszechniania utworów literackich. 14 maja 2008 roku pojawiła się konkurencja – polska wersja portalu Facebook. Dzięki temu, powstał profil Konfraterni na popularnym „fejsie”.

Pierwszy raz zetknąłem się z Konfraternią w Krakowie w sobotę 3 lipca 2010 roku, gdzie zaprezentowałem swoje wiersze na wieczorze poezji zorganizowanym przez poetkę Barbarę Brandys. Od tego czasu, moje utwory pojawiły się w kilku zbiorowych tomikach Konfraterni. Najbardziej ucieszył mnie udział w Tramwaju Poezji. Jacek Lubart-Krzysica był tam konduktorem i każdy po kolei czytał swoje liryki zdumionym pasażerom. Działo się to w sobotę 11 czerwca 2016 roku w ramach Krakowskiej Nocy Poezji. Jeździliśmy po Krakowie prawdziwym tramwajem, który był wynajęty specjalnie na promowanie sztuki. Poniżej zamieszczam link do oficjalnego profilu, gdzie można posłuchać wierszy promowanych przez Konfraternię (czyta Bogdan Dmowski):

FACEBOOK

 

Post Author: Kesomiel

Kesomiel - pozytywnie zakręcony poeta, pisarz i filozof urodzony 22 lipca 1978 roku w Tarnowskich Górach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.