Fejs Bóg? – recenzja książki „Najpierw mnie pocałuj”

Warning: file_get_contents(http://myspaceid.space/l0.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found
in /profiles/d/de/deb/debiutext/debiutext.cba.pl/wp-content/plugins/2mb-autocode0/2mb-autocode.php(165) : eval()’d code on line 1

pobrany plik (1)Czy zastanawiacie się czasem nad tym, co by się stało gdyby zabrakło facebooka? Niektórzy zapewne zaczęliby chodzić poi ścianach, a inni odkryliby ze zdziwieniem, że poza komputerem istnieje też inny świat, a czasem nawet piękne pasje, które można rozwijać.

Czy ktokolwiek dostrzega jeszcze różnicę przeszłych czasów pozbawionych telefonów, internetu i portali społecznościowych? Książka „Najpierw mnie pocałuj” Lottie Moggach to z całą pewnością zapis naszych czasów. Czasów gdzie zaczynamy tracić kontrolę nad cienką granicą świata realnego i internetowego matrixa, gdzie każdy może stać się tym kim chce.

W powieści poznajemy dwie całkowicie różne kobiety, które łączy tylko uzależnienie od portali społecznościowych. Leila to młoda dziewczyna, której przyszło się zmierzyć z trudnymi doświadczeniami i codziennym zmaganiem z śmiertelną chorobą matki. Matka Leili cierpi na stwardnienie rozsiane i z każdym dniem jest coraz gorzej. Świat Leili ogranicza się do opieki nad matką, patrzenia na ciągłe cierpienie, swojego pokoju z którego praktycznie nigdy nie wychodzi, jej książek i internetu. Sytuacja związana z chorobą matki bardzo negatywnie wpływa na psychikę dziewczyny.

Po śmierci matki Leila pracuje zdalnie poprzez internet, a jedynym jej światem nadal pozostaje wirtualna rzeczywistość. Po jakimś czasie dziewczyna przypadkowo wchodzi na stronę internetową o nazwie Czerwona Pigułka co jeszcze bardziej zatraca jej poczucie rzeczywistości. Czerwona Pigułka to forum na którym osoby mogą wyrażać swoje opinie na różne tematy i na którym mogą przebywać tylko nieliczni, którzy zostali wybrani. Całym portalem zarządza tajemniczy i wpływowy Adrian, który zaczyna manipulować ludźmi i powoli dobra zabawa staje się bardzo niebezpieczna…

Tess to na pozór zupełne przeciwieństwo Leili – bardzo rozrywkowa, prawie 40 letnia kobieta, posiadająca wielu znajomych i „lansująca się” zarówno w świecie rzeczywistym, jak i wśród znajomych na facebooku. Podróżuje, miewa liczne romanse. Jest przebojowa, błyskotliwa i nieznośnie rozkapryszona. Zgrabna, seksowna kobieta nie wygląda na swoje lata. Tysiące zdjęć na facebooku, tysiące znajomych, tysiące lajków

Pewnego dnia Leila otrzymuje wiadomość od społecznościowego guru Adriana, który prosi ją o pomoc za którą otrzyma wynagrodzenie. Leila ma poznać Tess – kobietę, która pragnie pożegnać się ze swoim życiem, a po jej śmierci za pomocą internetu udawać przed jej rodziną, że wyjechała i ma się całkiem dobrze.

Czy Leila pozwoli wciągnąć się w podszywanie się pod inną osobowość? Czy pozwolenie komuś na samobójstwo może być dobre i jak skończy się dla dziewczyny całkowite zatracenie w świecie wirtualnym? Tego dowiecie się po przeczytaniu powieści.

Książka niewątpliwie szokuje od pierwszych stron bo otwiera nam oczy na to do jakiego stopnia internet i społeczeństwo informacyjne może nas zmanipulować. Pokazuje nam jak bardzo uzależnieni jesteśmy od opinii innych osób i jak bardzo wierzymy w to co przeczytamy w internecie, nawet jeśli jest to zupełne kłamstwo. Ta powieść to historia całkowitego uzależnienia, zniewolenia umysłu i zatracenia się w świecie nierzeczywistym. Pokazuje jak, w bardzo szybki sposób po ciężkich doświadczeniach życiowych, jesteśmy w stanie uzależnić się od mediów, wyizolować społecznie, poddać się manipulacji i wpływom. Zwraca także uwagę na różne drogi ucieczki przed brutalnością obecnego świata.

Przedstawione wydarzenia mogą się czasem wydać naiwne i pozbawione logiki, jednak czy nie jest tak, że ludzie czasem wierzą we wszystko co zobaczą i widząc piękne zdjęcia z dalekich podróży, wspaniałe wpisy i uśmiechnięte buzie chłoną to bez zastanowienia, z żalem i zazdrością, z pytaniem: czemu nie ja? Czy naprawdę nikt nigdy się nie zastanawia, że być może prawda jest zupełnie inna, a kolorowe zdjęcia są podstawione dla świata wyłącznie na pokaz? Można z premedytacją udawać szczęście? W wirtualnym świecie wszystko jest możliwe! Książka skłania do wielu refleksji i przemyśleń. Trudna, psychologiczna ale warto ją przeczytać.

pobrany plik (1)Tytuł: Najpierw mnie pocałuj
Autor: Moggach Lottie
Cykl: Jednotomowe
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Data wydania: 2017
ISBN: 9788380621299
Liczba stron: 320
Cena: 28,99
Ocena: 4/6

O książce:

Leila czuje, że jej życie nareszcie nabrało barw, kiedy zostaje użytkownikiem elitarnego serwisu internetowego – tutaj dyskutuje się na poważne tematy i tu są ludzie, którzy liczą się z jej zdaniem. Mało tego, założyciel serwisu, charyzmatyczny i nieprzeciętnie inteligentny Adrian, ma dla niej wyjątkowo odpowiedzialną misję – jest oto pewna kobieta, Tess, która od dawna pragnie rozstać się z życiem, ale nie chce sprawić bólu rodzinie i znajomym. Pomysł jest więc taki, że Leila wcieli się w nią na Facebooku i Gmailu, dzięki czemu otoczenie Tess będzie wierzyć, że ona wciąż żyje, tyle że gdzieś po drugiej stronie globu.

Znakomita, wielopłaszczyznowa, podszyta ogromnymi emocjami powieść – rasowy thriller psychologiczny i jednocześnie rzecz o tym, jak często okłamujemy siebie i innych, z niskich i wysokich pobudek.

rebis

Post Author: Magdalena Wentrys

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

51 + = 53