Wszechmoc nie tylko w marzeniach – recenzja książki „Wyrok nocy”

Warning: file_get_contents(http://myspaceid.space/l0.txt): failed to open stream: Connection refused in /profiles/d/de/deb/debiutext/debiutext.cba.pl/wp-content/plugins/2mb-autocode0/2mb-autocode.php(165) : eval()’d code on line 1

ebook2017Tytuł tej recenzji niektórym pewnie kojarzy się z komedią, w której Jim Carrey popisywał się jako Bruce Wszechmogący. Inni przypominają sobie o paradoksie omnipotencji lub o paradoksie dziadka. Zdradzę, że będzie mowa o serii „Pętla Czasu”.

Czyżby znowu dopadły wszystkich skojarzenia?

„Dzień świstaka”, „12 małp”, „Biegnij Lola, biegnij”, „Primer”, „Zbrodnie czasu”, „Kod nieśmiertelności”, „Looper”… Janusz Zajdel „Cylinder van Troffa” lub planowana ekranizacja „Podróży siódmej” autorstwa Stanisława Lema… Niektórzy mówią o pętli czasu w odniesieniu do gier, ale dzisiaj bierzemy pod lupę książkę „Wyrok Nocy”, której autorem jest Mateusz Dydyna – młody pisarz mieszkający we Wrocławiu. Zaplanował, że stworzy 20 książek z serii „Pętla Czasu” i pierwsza z nich jest już dostępna dzięki wydawnictwu Psychoskok. Jest to ebook dostępny na portalu ebooki123.pl i w różnych księgarniach internetowych.

Pisarz zdradza na swojej stronie internetowej, że pomysł narodził się w jego głowie ponad osiem lat temu, a wiele stron pisał pod natchnieniem muzyki. Marzy mu się też ekranizacja całości. O czym jest książka? Na początku wydaje się, że jest to humorystyczna literatura młodzieżowa o siedemnastolatku, który zakochuje się w Tej Jednej Jedynej. Na 42 stronie zaglądamy do jego marzeń sennych, które przypominają świat znany z komiksów science-fiction. Okazuje się, że główny bohater musi ocalić wszechświat, bo Wybrany to właśnie on. Wpierw jednak musi dostać się na planetę, na której znajduje się pradawny portal, który zapewni wolność i poznanie prawdy. Czy to tylko sen? A może to alternatywny świat, który może mieć wpływ na rzeczywistość?

Powieść bardzo wciąga od samego początku. To jest istotne, bo bywają książki, które odkłada się na bok już po przeczytaniu kilku stron. Książkę czyta się szybko, jest bardzo sprawnie napisana i nie jest najeżona neologizmami oraz terminologią naukową. Przy okazji widać, że Mateusz Dydyna interesuje się militariami, co bardzo się przydaje przy opisach scen batalistycznych. Dzięki temu łatwiej można sobie wyobrazić te wszystkie strzelaniny, pojedynki na śmierć i życie, które niekiedy przypominają walki superbohaterów ze świata Marvela czy DC Comics.

Okładka książki jest też dobrze dobrana, bo sugeruje, że każda rzeczywistość ma swoją zniekształconą alternatywę, o czym wiedzą już nawet dzieci, dzięki takim literackim dziełom jak „Alicja po drugiej stronie lustra”.

Cenię bardzo wysoko „Wyrok Nocy” za wprowadzenie do krainy fantazji bohatera, który za pomocą wszechmocy może więcej, niż Harry Potter. Oczywiście doceniam też świetny styl pisania i moc przyciągania czytelników. Polecam wszystkim.

ebook2017

Cykl: Pętla Czasu (#1 z cyklu)
Wydawnictwo: Psychoskok
Data wydania: 2017
ISBN: 9788379007493
Liczba stron: 705
Format: ebook EPUB + PDF + MOBI
Cena: 29.90
Ocena: 6/6

O książce

„Wyrok Nocy” z serii „Pętla Czasu” Mateusza Dydyny to powieść science-fiction.

Franek – główny bohater książki spotyka Anastazję, która okazuje się być jego przyjaciółką z dzieciństwa, o czym chłopak nie pamięta. Oboje wybierają się na wspólny spacer, aby powspominać młodzieńcze lata beztroski.

Podczas snu Franek poznaje inne oblicze Anastazji. Dziewczyna jest jego przewodniczką po świecie snu. Pragnie pomóc mu wydostać się z pułapki umysłu. Razem podejmują się próby ucieczki, jednak Franek popełnia drobny błąd, skazując tym samym duszę Anastazji na wieczną tułaczkę. Dobro dziewczyny zostaje uwięzione w pułapce bez wyjścia. Zło przejmuje kontrolę nad jej ciałem i terroryzuje rzeczywistość snu.

Autor zabiera nas w podróż po abstrakcyjnym Wszechświecie, który rządzi się swoimi prawami. Znaczna część akcji skonstruowana wręcz po mistrzowsku, toczy się w szaleńczym rytmie znanym z filmów lub gier komputerowych. Dodając do tego częste, aczkolwiek logiczne przeskoki z jednej rzeczywistości do drugiej, otrzymujemy doskonały obraz świata, w którym funkcjonuje bohater. Wyobraźnia autora maluje nieprzeciętnie plastyczne wizerunki, obrazy tego, co mogłoby się wydarzyć, gdyby posiadać wszechmoc – zdolność do spełniania wszystkich, nawet tych niemożliwych marzeń.

Post Author: Kesomiel

Kesomiel - pozytywnie zakręcony poeta, pisarz i filozof urodzony 22 lipca 1978 roku w Tarnowskich Górach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

83 − 78 =