Tajemnice przodków = tajemnice w nas – recenzja książki Anne Schützenberger

Warning: file_get_contents(http://myspaceid.space/l0.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found
in /profiles/d/de/deb/debiutext/debiutext.cba.pl/wp-content/plugins/2mb-autocode0/2mb-autocode.php(165) : eval()’d code on line 1

tajemnice-przodkow-ukryty-przekaz-rodzinny-b-iext43067049Czy na pewno wiemy, co skrywa nasze drzewo genealogiczne? Kim byli nasi przodkowie? Dlaczego postępujemy w określony sposób? Czemu w naszej rodzinie powtarzają się dane choroby? Na ten wachlarz pytań odpowiada Anne Ancelin Schützenberger w książce Tajemnice przodków. Ukryty przekaz rodzinny, gdzie główne skrzypce gra geneosocjogram. Co właściwie kryje się pod tą nazwą?

Autorka przedstawia czytelnikowi koncepcję geneosocjogramu, który jest rozszerzoną wersją drzewa geanologicznego. To drugie zazwyczaj zawiera tylko suche fakty, jak daty narodzin, śmierci oraz imiona i nazwiska. Geneosocjogram natomiast wzbogacony jest o daty ważne dla naszych przodków, jak zmiana pracy, daty ważnych osiągnięć, ślubów czy daty zapadnięcia na poważne choroby. Oprócz tego powinny się w nim znaleźć cechy osobowości przodka, jego zawód, charakter relacji z innymi członkami rodziny, rzeczy, które były dla niego ważne.

Na tym motywie Schützenberger zorganizowała treść książki, która jest owocem wieloletnich badań oraz doświadczenia uzyskanego w pracy jako psychoterapeuta, kiedy to, podczas licznych sesji z pacjentami, odkryła, że zadziwiająca liczba chorób fizycznych oraz zaburzeń psychicznych bierze swe źródło lata wstecz, dochodząc nawet do kilku generacji z przeszłości. Na tej podstawie – oraz innych, obejmujących między innymi kontakt z wieloma wybitnymi naukowcami i psychoterapeutami – wysnuła wniosek, iż pewne rzeczy w naszym życiu zakorzenione są kilkadziesiąt czy nawet kilkaset lat wstecz w historiach naszych rodzin.

Książka wydawać się może nieco ezoteryczna, biorąc pod uwagę niespotykaną powtarzalność przypadków w niej podanych, które przerastają statystyczne normy. Jak to możliwe, że w jednej z rodzin wielu jej członków umiera dokładnie w dniu 12 maja? Jest to tylko jeden z zaskakujących przykładów zawartych w Tajemnicach przodków. W książce pojawia się kilka koncepcji sformułowanych przez Schützenberger, jak ,,syndrom rocznicy’’ czy ,,transakcje rodzinne’’, które szeroko omawiane są przez autorkę. Tajemnice przodków budzą niedowierzanie z każdą pochłoniętą stroną. Jest to lektura pesymistyczna, kiedy odkrywamy, jak niewiele zależy od nas, a od naszej rodziny, od wydarzeń, które miały miejsce kilka pokoleń temu. Z drugiej strony przebija optymizm: po odkryciu naszego geneosocjogramu, uzupełniamy luki w tożsamości naszej oraz krewnych, co może pomóc uporać się z cieniami życia.

Niewątpliwie lektura stanowi inspirację do ,,pogrzebania’’ w historii rodziny, która skrywać może tajemnice uśpione przez lata pod zasłoną milczenia. Geneosocjogram wydaje się też propozycją ciekawszą od konstruowania standardowego drzewa genealogicznego. Rozbudowanie historii naszej rodziny budzi apetyt na więcej. Tajemnice przodków z pewnością poszerzą horyzonty czytelników, otwierając pole do dyskusji na temat niesamowitości odkryć zawartych w książce. I nie ważne czy będziemy się z nimi zgadzać, czy nie, jest to bowiem lektura wartościowa, zachęcająca do poszukiwań wstecz w czasach, kiedy coraz bardziej przemy naprzód.

tajemnice-przodkow-ukryty-przekaz-rodzinny-b-iext43067049Tytuł: Tajemnice przodków. Ukryty przekaz rodzinny
Autor: Anne Ancelin Schützenberger
Wydawnictwo: Virgo
Data wydania: 2016
ISBN: 9788365400017
Liczba stron: 304
Cena: 38 zł
Ocena: 4/6

O książce:

Przewodnik wybitnej psycholożki, nieoceniona pomoc dla psychoterapeutów i wszystkich, którzy chcą pracować nad polepszeniem relacji we własnej rodzinie. Przyda się też osobom chorym, które w głębi duszy czują, że zachorowanie na konkretną chorobę nie jest przypadkowe, lecz kryją się za nim jakieś ważne powody. Dzięki tej książce odkryjesz, dlaczego kolejna osoba w rodzinie zapada na określoną chorobę lub ma wypadek, zupełnie jak kiedyś dziadek, ciotka czy wujek. Dowiesz się, jakie ukryte powody mają wpływ na decyzje wyboru partnera czy  wykonywanego zawodu. Nauczysz się rysować swoje drzewo genealogiczne i zobaczysz co jest w rodzinie ukryte.

Post Author: Joanna Smolińska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

10 + = 16