Wyborny – recenzja filmu Bezwstydny Mortdecai

Warning: file_get_contents(http://myspaceid.space/l0.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found
in /profiles/d/de/deb/debiutext/debiutext.cba.pl/wp-content/plugins/2mb-autocode0/2mb-autocode.php(165) : eval()’d code on line 1

7669396.3Bezwstydny Mortdecai  to ciekawa, zabawna i zarazem bardzo intrygująca opowieść o pewnym nieporadnym koneserze sztuki wysokiej, głównie obrazów. Przez zadłużenia finansowe jest zmuszony podjąć się misji odnalezienia tajemniczego malowidła, które to zamieszane jest w sprawy bezpieczeństwa narodowego.

Tak pokrótce przedstawia się fabuła filmu. Proste wątki kryminalne ubarwione są dużą ilością angielskiego humoru. Podczas seansu padają słowa, których złożoność wywoła u nas uśmiech na twarzy, a mnogość tychże fraz szczery śmiech. Dobrze zagrana przez Johnnego Deppa postać Mordecaia dodaje całej historii wyjątkowego smaczku. Perypetie głównego bohatera przedstawione w komiczny sposób odpowiednio ubarwione zawiłym językiem sprawiają, że fabuła wciąga.

Na zachętę podam dwa przykładowe monologi wyjęte żywcem z filmu. Pierwszy to opis styczności jaką Mordecai miał z pewną uśmierconą kobietą. Cytuję: „Jak przez mgłę pamiętam, że kiedyś z pewnością niechcący wypuściła bąka o tak przemożnej sile, iż przestraszyłem się, że zrobiła sobie krzywdę.” Drugi opis przedstawia myśli głównego bohatera na temat teczki wykroczeń. Cytuję: „Katalog moich karygodnych wyskoków opasły i rozwiązły jak stara barmanka”. Takich dobrze wyważonych porównań znajdziemy więcej podczas lektury filmu.

Widziałem Bezwstydnego Mordecaia już dwa razy i nie żałuję. To naprawdę kreatywne kino na spokojny wieczór dla dwojga. Podoba mi się styl wykonania, cięcia, ciekawa animacja podróży oraz gra aktorów. Nie ma tutaj czasu na nudę, akcja pędzi wartko do przodu i nawet jeśli następuje jakiś przestój, to jest on ubarwiony żartami obfitującymi w tak kwieciste porównania, że scena się nie dłuży.

PODSUMOWANIE: Mordecai to kumulacja humoru i dynamicznej akcji. Może nie jest to jedna z tych spektakularnych produkcji do której będziemy wracać miesiącami, ale zdecydowanie film jest warty uwagi. Polecam!

Tytuł: Bezwstydny Mortdecai7669396.3
Reżyseria: David Koepp
Scenariusz: Eric Aronson
Gatunek: Komedia, Akcja
Produkcja: USA, Wielka Brytania
Premiera: 23 stycznia 2015 (Polska), 21 stycznia 2015 (świat)
Obsada: Johnny Depp, Gwyneth Paltrow, Paul Bettany, Ewan McGregor
Ocena: 5/6

 

O filmie:

 

Post Author: Mateusz Dydyna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

3 + 6 =