Powolna agonia ideałów – recenzja filmu „Milczenie”

Warning: file_get_contents(http://myspaceid.space/l0.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found
in /profiles/d/de/deb/debiutext/debiutext.cba.pl/wp-content/plugins/2mb-autocode0/2mb-autocode.php(165) : eval()’d code on line 1

„Milczenie” jest podróżą po świecie sugestywnej i brutalnej manipulacji. Pokazuje świat odseparowany od prawdy, błądzący między kłamstwami wpajanymi siłą władzy i przesadną przemocą.

Fabuła filmu nie jest skomplikowana. Nakreśla fragment wydarzeń z lat 40 XVII wieku. Poznajemy dwóch jezuitów, którzy na wieść o apostazji swojego mistrza duchownego – ojca Ferreira wyruszają natychmiast do Japonii. Chcą odnaleźć nauczyciela, sprawdzić niepotwierdzoną informację jego wyparcia się Chrystusa oraz podjąć ewentualną próbę nawrócenia ojca w razie upadku. Tyle dowiadujemy się z pierwszych dziesięciu minut filmu. Reszta przeznaczona jest na dokładne przedstawienie trudnej sytuacji wierzących na obcym lądzie. Młodzi jezuici co rusz stawiani są w skrajnych sytuacjach. Ich wiara poddawana jest ciężkiej próbie.

„Milczenie” skłania mnie tylko do jednego. Ciszy, głębokiej i na wskroś przenikającej. Tego filmu nie można oceniać w standardowych kategoriach. Tutaj nie chodzi o jakość wykonania czy o zastosowane efekty. Gdy przekroczysz próg fabuły, tych prawdziwych wydarzeń z przeszłości nie możesz przestać oglądać. Chłoniesz tak długo, aż w końcu stawiasz się na miejscu bohaterów. Decyzje które podejmują są Ci bliższe i bardziej realne niż myśli. Ich reakcje stają się dla ciebie wyznacznikiem moralnym.

Film pokazuje jak kreatywne i bezwzględne w rękach ludzkich może być zło. Uświadamia nas, że różnica między bólem cielesnym, a agonią ducha jest niemożliwa do przyrównania. Uczy nas jak okrutny może stać się człowiek, aby obronić własne poglądy.

Scorsese w namacalny sposób odtwarza prawdę zapisaną na kartach historii dawnej Japonii. Posiłkując się powieścią Shūsaku Endō kreuje świat niezwykle konserwatywnego państwa. Ukazuje obraz inteligentnej władzy, która zdolna jest przelewać hektolitry krwi rodaków ceną zachowania niezmiennej tradycji.

PODSUMOWANIE – Milczenie jest przeznaczone dla osób, które widzą w życiu coś więcej niż tylko obrazy. Jeśli nastawiasz się na typowe dla twórczości Scorsese krwawe widowisko, to nie oglądaj bo będziesz rozczarowany. Nie jest to film akcji którego oczekujesz. Milczenie to cichy lament torturowanej duszy. Gorąco polecam osobom skłonnym do rozważań na temat wiary i moralności.

Na koniec krótka refleksja, która zrodziła się we mnie kilka minut po seansie. NIE NAM OCENIAĆ CZYNY INNYCH. Kto zobaczy film ten zrozumie.

Tytuł: Milczenie
Reżyseria: Martin Scorsese
Scenariusz: Martin Scorsese, Jay Cocks
Gatunek: Dramat historyczny
Produkcja: Japonia, Meksyk, USA, Włochy, Tajwan
Premiera: 17 lutego 2017 (Polska), 29 listopada 2016 (świat)
Obsada: Andrew Garfield, Adam Driver, Liam Neeson, Tadanobu Asano, Issei Ogata
Ocena: 5/6

 

O filmie:

Post Author: Mateusz Dydyna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

− 1 = 4