Barbara Rybałtowska zabiera nas do Paryża z dawnych lat

romanse-w-paryzu-b-iext43144175Wydawnictwo Otwarte jest właścicielem oraz twórcą Woblinka – platformy wydawniczej i księgarni z książkami elektronicznymi. Znaleźć tam można książkę „Romanse w Paryżu” Barbary Rybałtowskiej.

Akcja powieści zaczyna się w czasach, kiedy widzów pobudzają do myślenia filmy z nurtu kina moralnego niepokoju. Do zabawy porywają ludzi Violetta Villas, Kalina Jędrusik, Anna Jantar… Główna bohaterka zaczyna śpiewać we francuskich kabaretach i szybko odnosi sukces. Nie każdy wie, że to właśnie w Paryżu, w lokalu znanym jako Czarny Kot, powstała ta forma sztuki. Dopiero później powstał słynny Moulin Rouge, który kojarzymy z cancanem.

Barbara Rybałtowska dzieciństwo spędziła na Syberii, więc bliskie jej są rosyjskie ballady, które znamy dzięki takim artystom jak Alosza Awdiejew, Anna German czy Bernard Ładysz. W jej książce przewijają się też takie nazwiska jak Serge Lama czy Nicole Croisille, z którymi koncertuje Daniel – wielbiciel głównej bohaterki. Jest dla niej księciem z bajki, odskocznią od szarzyzny peerelu. Czy ta miłość ma jakiekolwiek szanse w czasach, gdy dochodzi do zamachu na papieża, a potem rozpoczyna się stan wojenny? Pierre Barouh i Daniel Balavoine przychodzą mi na myśl, gdy rozważam, skąd autorka czerpała pomysły na fikcyjnego amanta. Czy mam trochę racji? Po przeczytaniu powieści ocenicie sami.

Wiem, że są bardzo różne opinie o „Romansach w Paryżu”. Przeważnie czytelniczki, które nastawiły się na literaturę kobiecą, są rozczarowane z wielu powodów. Nie jest to komedia romantyczna ani tym bardziej jakiś harlequin. To raczej dzieło dedykowane dla tych, którzy lubią lata osiemdziesiąte. Przy okazji jest to też bardzo dobra reklama dla Paryża, gdzie do dzisiaj przeróżne lokale ściągają do siebie wspaniałych artystów. E-booka przeczytałem bardzo szybko, po prostu autentycznie mnie wciągnął. Napisany jest bardzo sprawnie, według mnie z wielkim talentem. Poczułem się, jak gdybym osobiście był w tych wszystkich opisanych miejscach. Domyślam się, że część wydarzeń ma podłoże autobiograficzne, a część jest fikcją. Całość jednak nabiera dzięki temu cech autentyczności. Bardzo mnie to urzekło. Polecam.

romanse-w-paryzu-b-iext43144175Autor: Barbara Rybałtowska
Tytuł: Romanse w Paryżu
Wydawnictwo: Axis Mundi
Data wydania: 2009
ISBN: 978-83-61432-03-6
Liczba stron: 192
E-book w formatach: EPUB, MOBI
Cena katalogowa: 19,90 zł
Ocena: 6/6
O książce
Świat paryskich kabaretów, romantyczny Paryż i perypetie artystki z Polski, która śpiewając tytułowe romanse rosyjskie wywraca swoje życie do góry nogami.W tle trudna polska rzeczywistość lat 80. XX wieku, paryska bohema artystyczna i fascynacja Zachodu słowiańską „egzotyką” w kabaretach, które po otwarciu żelaznej kurtyny zniknęły z mapy Paryża. Jak każdą książkę Barbary Rybałtowskiej, Romanse w Paryżu „czyta się” jednym tchem – to wspaniała lektura ze świetnymi dialogami i żywą akcją.
woblink-logo

Post Author: Kesomiel

Kesomiel - pozytywnie zakręcony poeta, pisarz i filozof urodzony 22 lipca 1978 roku w Tarnowskich Górach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.