Gdy dzieci wychowują dorosłych – recenzja filmu „Fale”

Warning: file_get_contents(http://myspaceid.space/l0.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found
in /profiles/d/de/deb/debiutext/debiutext.cba.pl/wp-content/plugins/2mb-autocode0/2mb-autocode.php(165) : eval()’d code on line 1

faleOd pierwszej sekundy ten film przykuwa wzrok. Historia dwóch siedemnastolatek, z pozoru zwyczajnych, takich, jakich setki codziennie mija się na ulicy. Należące do typu ludzi, którzy często umykają uwadze świata. Ich sprawy zwykle nie interesujących filmowców. Cóż, dwie dziewczyny, Ania i Kasia, które marzą o tym, by zostać fryzjerkami. Z pozoru historia banalna, nie zawierająca w sobie tajemnicy czy też wyrafinowania. Jednak nic bardziej mylnego!

Obie młode kobiety walczą dzielnie z przeciwnościami losu, mimo niesprzyjających warunków życiowych, dysfunkcyjnych rodziców i obojętności świata, której kwintesencją jest ich szefowa w zakładzie fryzjerskim. Jest to osoba skupiona na pielęgnacji i ozdobie swojej urody. Robi to w doskonale tandetnym stylu. Zagrała ją znakomita Edyta Torhan.

Dziewczyny bardzo przykładają się do swojej nauki. Ania ma same piątki, szefowa ją chwali. Kasi idzie gorzej – ma problem z właściwym układaniem fal. Siedemnastolatki zostają przyjaciółkami, a właściwie rodziną, której w swoich domach mają jedynie namiastkę. Pragną, by ich rodzice byli trzeźwi, nieagresywni, czyści, a przede wszystkim, by okazywali im miłość i troskę.

Główne bohaterki zaczynają czuć się odpowiedzialne za własnych rodziców. Starają się ich wychować i pomóc stanąć na nogi. Nie jest im łatwo, ale te, stojące na progu dorosłości, dziewczyny wydają się silniejsze psychicznie i znacznie odpowiedzialniejsze od dorosłych, którzy je otaczają.

Film „Fale” to majstersztyk zarówno pod względem fabularnym, jak i wizualnym. Nakręcony bez zadęcia, z ogromnym wyczuciem i empatią. Ostatnie sceny wycisną łzę niejednemu widzowi. Dla obu aktorek, które po trosze grają same siebie, jest to bardzo obiecujący debiut. Pochwalić trzeba też całą ekipę filmową, która stworzyła prawdziwe arcydzieło. Świetne zdjęcia, oszczędna gra aktorów, znakomity montaż i odpowiednio dobrany dźwięk. Ciekawą rolę odgrywają piosenki, które sączą się z radia w zakładzie fryzjerskim. Polecam ten film wszystkim, bez względu na zainteresowania i preferencje kinowe, bo wart jest naszej uwagi.

faleTytuł: Fale
Reżyseria: Grzegorz Zariczny
Scenariusz: Grzegorz Zariczny
Gatunek: Dramat społeczny
Produkcja: Polska
Premiera: 9 grudnia 2016 (Polska), 5 lipca 2016 (świat)
Obsada: Anna Kęsek, Katarzyna Kopeć, Tomasz Schimscheiner

Ania i Kasia, siedemnastolatki wchodzące w dorosłość, chcą wybić się z rodzinnego miasta i zmienić swoje dotychczasowe życie. Marzą, aby zostać zawodowymi fryzjerkami. Póki co odbywają praktyki w niewielkim salonie. Zmiany, o których marzą wymagają wiele wysiłku i rodzą poważny konflikt z otoczeniem. Między dziewczynami rodzi się głęboka więź. Niespodziewanie na drodze Ani staje matka, z którą dziewczyna od lat nie miała kontaktu.

Post Author: Agnieszka Korol

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

43 − 41 =