W poszukiwaniu szczęścia – recenzja filmu „Szczęście świata”

7771940.3Czego pragniemy, czego szukamy w życiu? Co, lub raczej, kto może nas uszczęśliwić?

Na te pytania jest tyle odpowiedzi, ilu jest wszystkich ludzi na świecie. W założeniu filmu, szczęściem tego świata jest wolność, którą uosabia Róża, piękna Żydówka, mieszkająca w tajemniczym domu. Stoi on na Śląsku, tuż przy granicy z Niemcami i wydaje się być kwintesencją świata. Mieszkają w nim ludzie różnych zawodów, narodowości, pomysłów na życie. Róża ubarwia i uszczęśliwia wszystkich wokół, a w szczególności mężczyzn. Nie wiemy, z czego żyje, czym zajmuje się zawodowo. Ona jedna wydaje się niczym nie kłopotać. Inni mieszkańcy tego domu mają różne problemy, zahamowania, nieodkryte talenty. Przychodzi II wojna światowa. Przynosi ona zagładę wszystkiego, co piękne i dobre. Ginie bez wieści także Róża, która sama o sobie mówi, że jest szczęściem świata.

Czy to jest film radosny, lekki jak obłoczek? Mógłby być, gdyby był nakręcony we Francji, albo Stanach Zjednoczonych. U nas nie może obyć się bez tragedii. „Szczęście świata” to komedia przez łzy, we wspaniałej scenerii i w gronie znakomitych aktorów. Czy będzie to hit kinowy? Mimo wszystko, śmiem wątpić. Zbyt dobry i skomplikowany, jak na plebejskie gusta, choć dla znawców kina niezły kąsek.

Los szczęścia świata wydaje się przesądzony. Ci, którzy czerpali z niego radość, w chwili próby odwrócili się, lub nie zdołali zapobiec tragedii.

Cały film można odczytać jak metaforę. Polecam go wszystkim, ale nie obiecuję, że odnajdą w nim odpowiedzi na swoje pytania, raczej przyniosą następne.

7771940.3Tytuł: Szczęście świata
Reżyseria: Michał Rosa
Scenariusz: Michał Rosa
Gatunek: Dramat, Komedia
Produkcja: Polska
Premiera: 23 grudnia 2016 (Polska), 19 września 2016 (świat)
Obsada: Karolina Gruszka, Grzegorz Palkowski, Dariusz Chojnacki, Krzysztof Stroiński, Agata Kulesza

Post Author: Agnieszka Korol

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.