Czy warto wracać do lektur szkolnych? – recenzja spektaklu

l_1602160840498129383Wśród proponowanych lektur na rok szkolny 2017/2018 można znaleźć komiks Janusza Christy, Igrzyska Śmierci, Stowarzyszenie Umarłych Poetów, Opowieści z Narnii… Nie zabraknie też klasycznych książek. Dla klas V zaplanowano na przykład Przygody Tomka Sawyera. Pamiętacie, o czym to było? Pamięć odświeży krakowski Teatr Groteska. Spektakl wyreżyserował Jerzy Jan Połoński, znany nie tylko z kabaretu Formacja Chatelet. Byliśmy na tym przedstawieniu teatralnym, więc przeczytajcie teraz parę słów poetki Renaty na ten temat.

Czym może stać się zwykły stół? Na scenie przeistacza się w wejście do jaskini, tratwę, celę więzienną i nie tylko. To jest magia teatru, siła wyobraźni. Na początku pojawia się książka znikąd, a oprócz aktorów widzimy też lalki. Dzięki temu akcja dzieje się na dwóch płaszczyznach. Odtwórcy książkowych ról bawią się wyśmienicie, a publiczność razem z nimi. Przez godzinę i 45 minut śledzimy przygody Tomka Sawyera, któremu towarzyszy Huckelberry Finn. Wyeksponowane są trzy najważniejsze wątki czyli psoty głównego bohatera, szkolna miłość i sprawa zabójstwa.

Czas na ciekawostkę. Mark Twain poznał Thomasa Sawyera w 1863 roku w San Francisco. Pisarza urzekły przygody dzielnego ochotnika straży pożarnej. Najbardziej wywarły na nim wrażenie szczegóły akcji ratowniczej, podczas której Sawyer uratował z tonącego parowca 90 osób. Pięć lat wcześniej w podobnej katastrofie zginął Henry Twain, młodszy brat literata. Mark szybko się zaprzyjaźnił z Thomasem i spotykali się często, grając w karty oraz pijąc morze alkoholu. To wtedy narodził się pomysł napisania książki o dzieciństwie Sawyera. Niestety po latach Twain wyparł się prawdy, pisząc w liście do młodej czytelniczki: „Tomek Sawyer nie jest – o ile pamiętam – prawdziwym imieniem jakiejkolwiek osoby, którą znałem”. W 1906 roku zmarł pierwowzór głównego bohatera, a w prasie w nekrologu można było przeczytać, że odszedł człowiek, który zainspirował Marka Twaina i którego imię „znajduje się w każdej amerykańskiej bibliotece”.

Czy warto wracać do lektur szkolnych? Uważam, że tak, bo to pozwala nam odkrywać na nowo drzemiące w nas dziecko i uczy, jakie wartości warto przekazywać kolejnym pokoleniom. Teatr Groteska przypomniał, że w dzieciństwie młody człowiek nie może być cały czas prowadzony za rączkę, lecz musi też zmierzyć się z różnymi problemami, żeby zrozumieć, co w życiu jest naprawdę istotne. W końcu Tomek wyrósł na dzielnego strażaka.

l_1602160840498129383Tytuł: Przygody Tomka Sawyera
Na podstawie: powieści Marka Twaina
Reżyseria: Jerzy Jan Połoński
Scenografia: Marika Wojciechowska
Muzyka: Łukasz Damrych
Choreografia: Jarosław Staniek
Obsada: Monika Filipowicz, Diana Jędrzejewska, Maja Kubacka, Wojciech Czarnota, Adam Godlewski, Andrzej Kopczyk, Paweł Mróz, Jakub Popławski, Lech Walicki, Bartosz Watemborski
Ocena: 6/6

KUP BILET

15230745_715392531969758_6387698823240535969_n

 

Post Author: Kesomiel

Kesomiel - pozytywnie zakręcony poeta, pisarz i filozof urodzony 22 lipca 1978 roku w Tarnowskich Górach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.