Cóż po nas pozostanie? – recenzja książki „Niezapominajki”

„…Wspomnienie jest formą spotkania..”
– Khalil Gibran

978-83-8083-238-1Gdy tracimy niespodziewanie kogoś bardzo nam bliskiego, jak poradzić sobie z tą stratą? Zwłaszcza, że ze swoimi uczuciami, cierpieniem i fizycznym bólem, który niewątpliwe pojawi się na jakimś z etapów przeżywanej przez nas żałoby, musimy radzić sobie sami. Co dotyka nas mocniej? Strata bliskiej osoby, czy świadomość ogromnego osamotnienia w tej niełatwej sytuacji?

Monika Fudali w swojej książce pt.„Niezapominajki”zmaga się, z tematem żałoby oraz emocjami, towarzyszącymi temu czasowi. Ukazuję ten problem z dwóch różnych płaszczyzn. Pierwsza z nich to Chris. Nastolatek pogrążony w głębokim żalu po przedwczesnej śmierci swojej siostry Emily, która zmarła w wyniku wypadku komunikacyjnego spowodowanego poprzez pijanego kierowce. Druga płaszczyzna to odczucia Dantego, który przyjaźnił się z Emily. Los w okrutny sposób, odbierając im coś cennego, na zawsze połączył tych dwóch chłopców. Ich życiowe ścieżki połączył bukiet niezapominajek pozostawiony na grobie zmarłej.
Dla Chrisa stał się on zagadką, którą za wszelką cenę pragnął rozwikłać. Dla Dantego był on wyrazem hołdu dla Emily. Ich pierwsze spotkanie zaowocowało zaproszeniem do wspólnego spędzenia weekendu w domu Dantego. I tam rozegrała się cała fabuła tej książki. W miejscu, w którym było tak pusto, jak w ich duszach po stracie bliskiej dziewczyny.

Dante, nie miał łatwego życia. Jego ojciec zginał w wypadku, w którym on sam odniósł obrażenia skazujące go na wózek inwalidzki. Musi więc zmagać się nie tylko z własnym kalectwem, ale i matką, która zupełnie nie dostrzega, że nie tylko ona stała się ofiarą okrutnego losu, a zatracając się we własnym cierpieniu, zapomniała, że po za zmarłym mężem ma przecież dwójkę dzieci – dwóch synów, dla których musi żyć.

Chris ze swoim cierpieniem pozostał sam. Najbliższa mu osoba spoczywa w zimnej mogile. Jego matka odsuwa się od niego, a swój ból po stracie ukochanej córki uśmierza pracoholizmem. Dlatego wspólnie spędzony weekend, przez tych dwóch nastolatków będzie dla nich niczym terapeutyczny krok w przeszłość, a zarazem kamień węgielny, który zapoczątkuje budowę solidnej przyszłości. Dlaczego w tej historii są ważne niezapominajki i czym zakończy się wspólnie spędzony czas? To wszystko do przeczytania na stronach przepięknej, pełnej refleksji książki Moniki Fudali pt. „Niezapominajki”.

978-83-8083-238-1Tytuł: Niezapominajki
Autor: Monika Fudali
Cykl: jednotomowa
Wydawnictwo: Novae Res
Premiera: 2016
Liczba stron: 98
ISBN: 978-83-8083-238-1
Ocena: 4/6

Siostra Chrisa, Emily, ginie w tragicznym wypadku. Pijany kierowca zamknął jej oczy na zawsze. Światło, jakim była dla niego, niespodziewanie znika, a on pozostaje sam z bólem straty. Jednak pojawia się ktoś jeszcze – niepełnosprawny chłopiec, z którym wspólnie próbują pogodzić się z jej śmiercią.

Monika Fudali (ur. 1988 w Krakowie) – absolwentka Wydziału Edukacji oraz Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego, artystka i nauczycielka. Miłośniczka książek, muzyki i dobrej kawy. Debiutowała opowiadaniami z dreszczykiem „Kumulacja Cierpień i Kumulacja Gniewu”. Pisze horrory, fantastykę oraz powieści z elementami paranormalnymi.

Logo Novae Res

Post Author: Magdalena Dziedzic

Zimna staurnowa Pani. Matka swojej córki oraz córka swojej matki. Fanka gumowego krążka oraz wypełnionych kibicami trybun. Lubi czarny kolor, zwłaszcza w poczuciu humoru. Kocha Baczyńskiego oraz Hłaskę. Zasypia słuchając jazzującego Komedę. Lubi czarno-białe stare filmy oraz wszystko co stworzył: Stanley Kubrick, Pablo Almodovar,Woody Allen, Quentin Tarantino... Fascynuje ją Polska za czasów Piastów z Świętosławą Sygrydą na czele oraz Powstanie Warszawskie. Mało śpi, mało mówi,dużo obserwuje. Lubi nocą patrzeć na gwiazdy a w dzień po prostu patrzeć: na drzewa, chmury, ludzi... Jej życiowe motto to fragment z wiersza Baczyńskiego pt. Świat Sen: " ...tonąc po brzegi spojrzenia w rzeczywistość..." niezmiennie od lat w tych spojrzeniach tonie, bo zwyczajnie to prostu lubi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.