Tymczasem na imprezach – recenzja filmu „Wszystkie nieprzespane noce”

7755367-3Być może noce faktycznie pozostaną nieprzespane, natomiast widzowie mogą spokojnie, podczas projekcji tego filmu, uciąć sobie dwugodzinną drzemkę.

Michał Marczak, reżyser i współscenarzysta tego obrazu, postawił na formę reportażu, niemiłosiernie porwanego na strzępy, złożonego z urywków życia dwóch młodych panów. Wydają się oni niczym nie wyróżniać z tłumu im podobnych nieudaczników życiowych. Nie wiedzą, jakie mają marzenia, do czego dążą. Ich relacje z kobietami są porażką. Nie umieją, a może nie chcą, stać się dorosłymi ludźmi. Tak naprawdę nic o nich nie wiemy. Ani o tym, czym się zajmują w ciągu dnia ani nawet z czego żyją. Wiemy tylko, co robią nocą. Biorą udział w nudnych balangach, przepojonych dymem papierosowym, alkoholem, narkotykami i pojawiającymi się jak meteoryty dziewczynami. Dialogów właściwie nie ma, a jeżeli się pojawia jakaś wymiana zdań, jest ona zwykle niespójna i bełkotliwa, a przeważają w niej przekleństwa. Tylko one wydawały się powodować niejakie chichotliwe ożywienie wśród widowni.

Nie ma tu akcji, tylko scenki, głównie bezbarwne i nudne. Jedna z nich tylko może wnieść coś do światowej kinematografii, a mianowicie ta, w której główny bohater przedziera się przez środek ulicy w Warszawie. Wyją syreny, wszyscy ludzie i wszystkie samochody zatrzymują się, a ich kierowcy przyciskają klaksony, by uczcić rocznicę powstania warszawskiego. Jedynie nasz bohater wydaje się gdzieś spieszyć, jakby szedł pod prąd otaczającej go rzeczywistości, jakby te wszystkie wartości, za które umierali powstańcy i całe pokolenia Polaków, walczące o wolną Polskę, nie miały dla niego żadnego znaczenia.

Twórcy filmu odważyli się na eksperyment, który moim zdaniem skończył się totalną klapą. Mogę jedynie pochwalić piękne zdjęcia i dobrze dobraną, ożywiającą całość – muzykę. Myślę, że film może przyciągnąć do siebie takich widzów, którzy są podobni do głównych bohaterów, gdyż wzmocni ich ego, umacniając ich w przekonaniu, że życie bez celu nie jest tak całkowicie pozbawione sensu.

7755367-3Tytuł: Wszystkie nieprzespane noce
Reżyseria: Michał Marczak
Scenariusz:
Michał Marczak
Gatunek: Dramat, Dokumentalizowany
Produkcja: Polska, Wielka Brytania
Premiera: 4 listopada 2016 (Polska), 23 stycznia 2016 (świat)
Obsada: Krzysztof Bagiński, Michał Huszcza, Eva Lebeuf, Kaja Kukuła, Małgorzata Piernik
Ocena: 1/6

Krzysiek kończy trwający pięć lat związek z pierwszą dziewczyną i przeprowadza się do mieszkania najlepszego kumpla, Michała. Obaj rzucają się w wir nocnego życia, od kameralnych „domówek” przez imprezy klubowe i plenerowe festiwale. Nie przejmują się niczym, nie ustając w pogoni za znalezieniem swojego miejsca w życiu. Ze szczerych rozmów, całonocnych zabaw i wędrówek wyłania się obraz marzeń, ale także lęków i frustracji. Nagłe pojawienie się w ich życiu byłej dziewczyny Michała – tajemniczej Evy, wystawi ich przyjaźń na próbę. Pulsująca w rytmie uczuć i muzyki historia opowiedziana zostaje z perspektywy przyjaciół uwikłanych w miłosny trójkąt.

Post Author: Agnieszka Korol

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.