Słowik zaśpiewał – recenzja książki Kristin Hannah

csm_0802_99906330802_6a351621b3

Dwie siostry: Vianne i Isabelle. Jedna ma dziecko, kochającego męża i prowadzi sielankowe życie na wsi. Drugą wyrzucają z każdej kolejnej szkoły, do której trafi. Spokój i bunt. Zgoda i walka. Życie dwóch sióstr zostaje postawione przed obliczem wojny. Po latach muszą skonfrontować się z przeszłością, którą wypełniały żal, wyrzuty i rozczarowanie. Czy przyszłość ma szansę to zmienić? Bez wątpienia wojna to najgorszy czas na odnawianie relacji rodzinnych, ale co się stanie, gdy stawi nas właśnie przed takim wyzwaniem?

Fabuła daje czytelnikowi odsapnąć od takiej literatury wojennej, jaką znamy ze szkoły. Nie ma tu mowy o pawiakach, łagrach i nazistach. W „Słowiku” ukazane jest życie podczas wojny od strony francuskich cywilów, gdzie główną rolę grają kobiety. Tutaj każdy problem jest ważny: zarówno wyprawa do sklepu, by po staniu w kilkugodzinnej kolejce zdobyć ochłapy mięsa, jak i drobne działania propagandowe, które razem tworzą wielki ruch oporu.

Niekiedy pojawiają się dialogi znikąd, wymiana kilku zdań, niekoniecznie pasująca do sytuacji, gdzie aż chciałoby się usłyszeć dłuższą rozmowę – to minus, który można zauważyć na początku powieści. Czasem Isabelle zachowuje się jak typowa młodsza siostra, która posiada cechy połowy bohaterek literackich: ponadprzeciętna uroda, mówi co myśli, w czym jest niekiedy bezczelna, a z wszelkimi trudnościami musi radzić sobie sama. Wiele z tych rzeczy można jej jednak wybaczyć ze względu na bohaterską postawę, jaką przyjmuje wobec szalejącego dokoła spustoszenia. Te wady, które występują na początku, znikają wraz z kolejnymi kartkami, tak jakby Kristin Hannah – na szczęście – rozkręciła się w dobrym kierunku, mimo, że czytelnik może się zastanawiać: czy to jest ten bestseller?

Po kilku rozdziałach ciężko się oderwać. Trudno powiedzieć, co jest tym przyciągającym czynnikiem, ponieważ tekst jest tak uniwersalny, a zarówno prozaiczny. Może po prostu jesteśmy szalenie ciekawi, co wydarzy się dalej, bo to jest właśnie element wojny – jutro już nic może nie być takie samo. Jak potoczą się losy sióstr. Czy Słowikowi się udało?

Bo miłość pokazuje nam, kim chcemy być. Wojna pokazuje, kim jesteśmy.

csm_0802_99906330802_6a351621b3Autor: Kristin Hannah
Tytuł: Słowik
Cykl: jednotomowa
Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2016
ISBN: 978-83-8031-371-2
Liczba stron: 560
Cena: 36,90 zł
Ocena: 5/6

Dwie siostry, Isabelle i Vianne, dzieli wszystko: wiek, okoliczności, w jakich przyszło im dorastać i doświadczenia. Kiedy w 1940 roku do Francji wkracza armia niemiecka, każda z nich rozpoczyna własną niebezpieczną drogę do przetrwania, miłości i wolności. Zbuntowana Isabelle dołącza do ruchu oporu, nie zważając na śmiertelne niebezpieczeństwo, jakie ściąga na całą rodzinę. Opuszczona przez zmobilizowanego męża Vianne musi przyjąć do swego domu wroga. Cena za uratowanie własnego życia i dzieci z czasem staje się dramatycznie wysoka…

Inspirowana życiorysem bohaterki ruchu oporu Andrée de Jongh opowieść o sile, odwadze i determinacji kobiet zachwyciła miliony czytelniczek na całym świecie.

logo_swiat_Ksiazki

Post Author: Joanna Smolińska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.