Pitbull. Niebezpieczne kobiety – recenzja filmu

Warszawskie kino Atlantic 10 listopada sprezentowało swoim fanom dzień pełen wrażeń – przedpremierowy pokaz filmu Pitbull. Niebezpieczne kobiety. Razem z Odsłoń Kulturę sprawdź, co wydarzyło się na wielkim ekranie!

pitbull-odslon-kulture

Naszym głównym bohaterem jest Remek ps. Cukier, wyznawca filozofii Arthura Schopenhauera, członek gangu motocyklowego, funkcjonariusz Ochotniczej Straży Pożarnej w Żyrardowie. Jego losami targają sprzeczne emocje. Miłość i nienawiść przeplatają się ze sobą nieustannie, a wrażliwość i współczucie przeradzają w agresję. Remek raz pochyla się nad losem zakopanego żywcem psa, by po chwili rzucić drewnianym balem w kierowcę tira, który wcześniej zajechał mu drogę. Remek jest niegrzecznym chłopcem, swoją przebiegłością i inteligencją zarabia fortunę, a w jego życiu znalazły się dwie kobiety – miłość z dzieciństwa, niesłusznie osadzona w więzieniu matka jego dziecka, „Drabina”(Alicja Bahleda-Curuś) oraz ambitna policjantka Zuza (Joanna Kulig). Jaką cenę przyjdzie zapłacić bohaterkom za związek z gangsterem?

Vega przedstawia odważny portret skorumpowanej Polski. Nie ocenia jednak żadnego ze swoich bohaterów. Jako bierny obserwator każe nam zdecydować, kto jest „dobry” a kto „zły”. Każda z postaci przedstawia inną klasę społeczną i każda z nich boryka się z trudami swojego życia. Porucznik Izabela Zych ps. Somalia (Magdalena Cielecka) przyjmuje łapówki z powodu choroby syna, którego leczenie znacznie przewyższa policyjną pensję, z kolei Szelka (Artur Żmijewski), znęcający się nad żoną pracownik wywiadu skarbowego, jest zwyczajnie chciwy i pazerny. Czy ich losy mogą zakończyć się happyendem?

Pitbull. Niebezpieczne kobiety to nie tylko historia funkcjonariuszy. W najnowszym filmie mamy do czynienia z dylematami i ludzkimi tragediami, które wyciskają piętno na każdej kolejnej decyzji. Jako że Vega postanowił oddać głos kobietom – wraz z nimi borykamy się z ich życiowymi problemami – domową przemocą, alkoholizmem mężów, poniżaniem i zdradzaniem. Do czego jednak jest zdolna skrzywdzona kobieta? Czy zawsze jest w stanie powiedzieć „dość” i zemścić się na swoim oprawcy?

Na wielkim ekranie zobaczycie… coraz mniej Pitbulla w Pitbullu. Najnowsze filmy Patryka Vegi nie trzymają „starego stylu”. Serial pokochaliśmy za obrażanie prawdy, brutalną rzeczywistość, bolesne fakty i makabryczne zbrodnie, które wstrząsały całą Polską. Naszymi bohaterami byli funkcjonariusze warszawskiego Wydziału Zabójstw, którym los codziennie rzucał kolejne kłody pod nogi. Fenomenalne role Andrzeja Grabowskiego, Pawła Królikowskiego, Janusza Gajosa, Krzysztofa Stroińskiego czy Marcina Dorocińskiego ukazywały nie tylko oblicze polskiej policji, ale i strukturę przestępczej społeczności. To był prawdziwy Pitbull! Vega jednak podąża za panującymi trendami – w końcu od premiery kultowej serii minęło już 11 lat, a gangsterskie porządki zmieniają się w mgnieniu oka. W fabułę filmu wplótł silnie rosnące niemieckie gangi motocyklowe i polską przestępczość, wspieraną przez rząd i funkcjonariuszy najwyższej rangi.

Niebezpieczne kobiety gorąco polecam. Vega, który nie tylko był reżyserem filmu, ale i jego scenarzystą, świetnie wplótł sceny przepełnione humorem z pełnymi brutalności i okrucieństwa wątkami. Wśród głównych ról nie zabrakło uwielbianego przez damską część publiczności Miajamiego (Piotra Stramowskiego) oraz Olki (Mai Ostaszewskiej). Starszym kolegą „po fachu” niezmiennie postał Jacek Goc ps. Gebels (Andrzej Grabowski), który w fenomenalny sposób podnosi klasę tego filmu. Ponad dwugodzinny seans to wyjątkowy sposób na udany wieczór!

Post Author: Guska Pawlowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.