A dajcie mi wszyscy święty spokój! – recenzja książki „Ch…owa Pani Domu”

ch-owa-pani-domu-b-iext43771434Leżę na łóżku z laptopem na kolanach. W dresie bo wygodniej. Bez makijażu – i tak dziś nigdzie nie wychodzę. W głowie już układam ambitny plan spędzenia kilku godzin przed ekranem przy ulubionych serialach. Cóż, wszystko wskazuje na to, że posiadam cechy tytułowej „Ch…owej Pani Domu”

Magdalena Kostyszyn postanowiła nieco ponarzekać i pokazać, jak NAPRAWDĘ wygląda życie kobiety. Nie każda z nas jest superwoman, nie każda wygląda niczym modelka 24/7, a już tym bardziej nie każda nadaje się do sprzątania i gotowania.W tej książce nie znajdziecie recepty na to, jak zmienić się z ch…jowej w perfekcyjną. Znajdziecie tutaj raczej wsparcie, bo w końcu my – kobiety – musimy trzymać się razem.

Plusów tej książki jest kilka. Po pierwsze humor i realizm. Autorka świetnie opisuje „babski świat”, nie żałując przy tym szyderstwa, sarkazmu i ironii. Czytałam w pociągu i co chwilę musiałam hamować swoje wybuchy śmiechu. Kostyszyn nie ma najmniejszej ochoty na owijanie w bawełnę. Pisze to, co widzi. Pisze o tym, co zna z doświadczenia. Denerwujące Matki Polki, którym wszystko wolno? Sąsiedzi z piekła rodem? Praca zdalna to nie praca? Autorka dosadnie wylewa swoją frustrację i śmiechem obala stereotypy.

Po drugie – solidarność. Są rzeczy, które zrozumieją tylko kobiety. „Ch…owa Pani Domu” jest tego idealnym przykładem. Zdecydowanie nie polecam tej lektury mężczyznom. Może nieco nudzić, może wydawać się bełkotliwa i chaotyczna. Innymi słowy może jawić się jako ocean wyrzutów i narzekań. Myślę jednak, że taka właśnie powinna być ta książka. Każdy z nas potrzebuje czasem pozbyć się negatywnych emocji, wygadać się, zrelaksować, zapomnieć o problemach. Kostyszyn to właśnie zrobiła – wylała swoje żale. Zrobiła to jednak z jajem, dając w ten sposób swoim czytelniczkom możliwość przeżycia swoistego kobiecego katharsis – świadomości, że w życiowym bagnie nie toniemy same.

Trzecim plusem są osobiste wycieczki autorki. „Ch…owa Pani Domu” to więc nie tylko zbiór obserwacji, ale i własne przeżycia. Kostyszyn nie ma problemu z dzieleniem się z czytelnikiem swoimi przyzwyczajeniami, wpadkami czy też słabościami. Nadaje to książce autentyzmu. Dajemy autorce kredyt zaufania i wierzymy, że nie robi nas w bambuko.

Książka jest dość dobrze obmyślana. Kostyszyn doskonale wiedziała, co chce napisać i w jaki sposób. Świetnie się bawiłam przy lekturze, jednak nic poza tym. Zabrakło mi czegoś więcej, czegoś co zostałoby mi po lekturze. Nie oczekiwałam, że ta książka będzie posiadać jakieś przesłanie. Mimo to niedosyt pozostał.

Jestem naprawdę mile zaskoczona. „Ch…owa Pani Domu” to nie tylko świetna rozrywka, ale i kilka trafnych i humorystycznie opisanych spostrzeżeń na temat społeczeństwa, w którym żyjemy. Polecam!

ch-owa-pani-domu-b-iext43771434Tytuł: Ch…owa Pani Domu
Autor: Magdalena Kostyszyn
Wydawnictwo: Flow books
ISBN: 978-83-240-3678-3
Data wydania: 2016
Liczba stron: 288
Cena: 36,90 zł
Ocena: 4/6

Pierwszy antyporadnik w wersji #nofilter, z którego (nie) dowiesz się między innymi:

  • jak nie gotować i nie prowadzić gospodarstwa domowego,
  • jak nie celebrować Dnia Ręcznika,
  • jak nie zostać Miss Świata.

Książka – jak pisze autorka – powstała z tęsknoty za normalnością, z potrzeby stawienia czoła problemom współczesnych kobiet. Gdy na próżno dążymy do osiągnięcia doskonałości, zejście na ziemię wydaje się najprzyjemniejszym uczuciem na świecie. Tym bardziej, że lektura ułatwia spojrzenie na świat z humorem, ironią oraz zdrowym dystansem do siebie i innych.

livro-logo

Post Author: Anna Wójcik

Urodzona 23.02.1995, Brzeżanka i mól książkowy. Serialoholiczka. Mistrzyni nadinterpretacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.