Nieracjonalnie fajna historia – „Nieracjonalny mężczyzna”

Warning: file_get_contents(http://myspaceid.space/l0.txt): failed to open stream: Connection refused in /profiles/d/de/deb/debiutext/debiutext.cba.pl/wp-content/plugins/2mb-autocode0/2mb-autocode.php(165) : eval()’d code on line 1

7694522-3Abe Lucas (Joaquin Phoenix) jest profesorem filozofii w okresie męskiego kryzysu. Znajduje pracę w miasteczku uniwersyteckim, gdzie poznaje dwie piękne kobiety – Ritę Richards (Parker Posey), profesor w nieudanym małżeństwie i Jill Pollard (Emma Stone), młodą studentkę, która znajduje się, dla odmiany, w szczęśliwym związku. Ta ostatnia szczególnie zaprzyjaźnia się z Abem, co całkowicie wywraca ich życie do góry nogami…

To nie jest kolejna głupia komedia z cyklu “facet chce seksu, ale ma kryzys”. To znaczy – seks owszem, odgrywa rolę, ale jakby z drugiego rzędu. Na najwyższym podeście stoi nieracjonalność profesora. “Nieracjonalny mężczyzna” to czarna, przynajmniej dla mnie, komedia Woody’ego Allen’a, którą ogląda się i przyjemnie, i lekko.

Aktorzy zagrali przekonująco swoje role. Postać Jill Pollard od samego początku rozwalała mnie jej zabujaniem się w profesorze. W dodatku ona, jak i większość pozostałych kobiecych ról, zostały przedstawione bardzo kobieco. Chyba w mało którym współczesnym filmie można podziwiać tyle wspaniałych kiecek. Z rzadka która pani nosiła spodnie i to mnie zachwycało.

Z kolei Abe wydaje się taką lekko przerysowaną postacią, jeśli chodzi o męski kryzys. Wniosek, do którego doszedł w toku swoich przemyśleń, jest jednocześnie nieracjonalny, jak również… zabawny? W rzeczywistym świecie powinien budzić smutek, grozę, ale Woody Allen wydobył z tej historii coś takiego, co w widzu wzbudza uśmiech.

Woody Allen pozwala nam wpierw poznać bohaterów, w zabawny sposób podkreślając ich wady. W film można się łatwo i przyjemnie zanurzyć, nawet nie zauważając upływu czasu. Po prostu reżyser pokazuje nam coś, co mogłoby być mocne, nawet przerażające, w niezwykle lekki sposób.

Wydanie DVD jest skromne – oprócz pudełka zawiera tylko nakładkę na niego. Na płycie zawarto zwiastun filmu. Jeśli chodzi o wersje językowe, to można wybrać napisy angielskie lub polskie, ewentualnie lektora.

Nie wszystkim film może przypaść do gustu, zwłaszcza tym, którzy nie znoszą czarnego humoru. Nie jest to koniecznie obraz dla fanów Woody’ego Allena, gdyż jakoś specjalnie nim zafascynowana nie jestem, to ledwie drugi film tego pana, jaki obejrzałam w życiu. I serdecznie polecam!

7694522-3Tytuł: Nieracjonalny mężczyzna
Reżyseria: Woody Allen
Scenariusz: Woody Allen
Gatunek: Komedia, Dramat
Produkcja: USA
Premiera: 14 sierpnia 2015 (Polska)
Występują: Joaquin Phoenix, Emma Stone, Parker Posey, Jamie Blackley, Betsy Aidem,
Ocena: 5/6

„Nieracjonalny mężczyzna” Woody’ego Allena opowiada o burzliwym życiu profesora filozofii Abe’a Lucasa (Joaquin Phoenix).  Mając za sobą wiele emocjonalnych doświadczeń Abe wciąż nie odnalazł sensu i radości życia. Wkrótce po podęciu pracy w małym miasteczku uniwersyteckim poznaje dwie intrygujące kobiety: Ritę Richards (Parker Posey), samotną profesor, który pragnie uwolnić się ze swojego małżeństwa oraz Jill Pollard (Emma Stone), jedną z najlepszych studentek. Nieoczekiwanie Jill staję się jego najbliższą przyjaciółką Abe’a. Konsekwencje jakie niesie za sobą  znajomość i fascynacja kobietami wywrócą życie profesora jeszcze bardziej do góry nogami.

empik.com_logo_pop2

Post Author: Aleksandra Jursza

01.06.1988. Zamieszkała w Gorzowie Wielkopolskim, wykształcenie średnie. Uwielbia czytać, ma słabość do oper mydlanych pochodzenia koreańskiego oraz słodyczy. Autorka czterech powieści, właścicielka Begoodart. Spełnia się w pisaniu i rozwija swoje projekty. Ma pozytywne nastawienie do życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

79 + = 84