Co mówią kamienne anioły? – „Kamienne Anioły”, Kristina Ohlsson

kamienne_anioly01Kristina Ohlsson zauroczyła mnie „Szklanymi dziećmi” i „Srebrnym chłopcem”, powieściami z pozoru dla dzieci, lecz w głębi kryjącymi w sobie coś głębszego, wartościowego nawet i dla dorosłych. Nie mogłam się obyć bez kolejnej części z cyklu o Simonie i jej paczce.

Ferie, tuż przed Wielkanocą. Z tej okazji Simona zamieszkuje w wielkim, pustawym i przede wszystkim starym domu babci. Na jej podwórku stoją pomniki rodziny – nikt nie wie, kogo przedstawiają, ale Simona zaczyna się mocno interesować sprawą, gdy ktoś je przestawia…

Powieść objętościowo nie jest inna, niż pozostałe części. Jednak przyznać trzeba, że po przerwie w dostawie przygód Simony, miałam wrażenie, jakby to już nie było to. Magia w toku akcji gdzieś umknęła, fabuła już nie była tak inspirująca, jak „Szklane dzieci”. Być może to wina mojego dorosłego umysłu, a być może – zwyczajnie autorka jedzie po schematach fabularnych.

Trochę się pogubiłam, jeśli chodzi o miejsce zamieszkania głównej bohaterki. Nie bardzo wiedziałam, czy ona mieszka w Ahus, czy w końcu w pobliskim mieście. Zajrzenie do poprzednich części nie rozwiązało zagadki, więc postanowiłam dać sobie z nią spokój.

Jest pewna różnica między tą, a poprzednimi częściami. „Kamienne anioły” wydają się być bardziej poważne i zmuszające do refleksji. Taka pedagogiczna lekcja przemijania, akceptowania tego, że śmierć jest wśród nas.

Mam mieszane uczucia. Z jednej strony – czytało się tak, jak zawsze, czyli: szybko. Z drugiej, zabrakło pierwiastka magii, tajemniczości. Dla mnie to kolejna lektura z cyklu „dla dzieci”, niczym się nie wyróżniająca.

kamienne_anioly01Tytuł: Kamienne Anioły
Autor: Kristina Ohlsson
Cykl: Simona (#3 w serii)
Wydawnictwo: Media Rodzina
Data wydania: 2016
ISBN: 978-83-8008-249-6
Liczba stron: 216
Cena: 29, 90 zł
Ocena: 4/6

Niedługo Wielkanoc i Simona nie może się doczekać, żeby spędzić tydzień z babcią w Åhus. Jednak dzieje się coś niepokojącego. Babcia jest ciągle zmęczona i zamyślona, a w ogrodzie ktoś po kryjomu przesuwa z miejsca na miejsce kamienne figury.

Od kiedy dom babci odwiedza tajemniczy intruz, osobliwe posągi nie dają o sobie zapomnieć, a Pokój Westchnień zdaje się nosić ślady czyjejś obecności, Simona zaczyna się czuć tam nieswojo. Wszystko wskazuje na to, że Simona, Billie i Aladdin muszą rozwiązać kolejną zagadkę sprzed lat.

media_rodzina_logo

Post Author: Aleksandra Jursza

01.06.1988. Zamieszkała w Gorzowie Wielkopolskim, wykształcenie średnie. Uwielbia czytać, ma słabość do oper mydlanych pochodzenia koreańskiego oraz słodyczy. Autorka czterech powieści, właścicielka Begoodart. Spełnia się w pisaniu i rozwija swoje projekty. Ma pozytywne nastawienie do życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.