Naucz się myśleć – recenzja książki „Głowa. Instrukcja użytkowania”

glowa-instrukcja-uzytkowania-b-iext41811741Żadna książka dawno mnie tak nie zdenerwowała. Czesław Bielecki, architekt i polityk, w swoim poradniku udziela praktycznych wskazówek na to, jak uporządkować swoje życie i osiągać cele, dzięki zmianie sposobu myślenia. To odpowiednie podejście zapewni nam skuteczność naszych działań. Szkoda tylko, że każdy, kto z panem Bieleckim się nie zgadza, w jego mniemaniu jest osobą pozbawioną inteligencji.

Autor nie boi się stawiać śmiałych tez:

Życie jest testem wytrwałości, w którym ograniczone kujony osiągają więcej niż utalentowani nonszalaci. (str.221)

Łatwo, z przyjemnością i za darmo piszą tylko grafomani. (str.171)

Podobnych tekstów w książce znajdziemy dużo więcej, część z nich może czytelnika urazić, część wręcz przeciwnie. Wszystko zależy od podejścia i tego na jak wiele, chcemy autorowi pozwolić. Może to wynika z czystej arogancji Bieleckiego? Moim zdaniem jednak celowo prowokuje on czytelnika, skłaniając go tym samym do myślenia i zmiany swojego życia. To nie jest książka, którą będziemy czytać biernie i po kilku godzinach zapomnimy o tym o czym czytaliśmy. „Głowa” ma nas sponiewierać, wywrócić nasz świat do góry nogami i skonfrontować bolesną prawdą, nawet tą bolesną. Ma na nas wpłynąć, zainicjować zmianę, a nie być tylko chwilową rozrywką.

Sposób pisania Bieleckiego nie przypadł mi do gustu. Wielokrotnie odnosiłam wrażenie, że zamiast konkretów, pisze on historię pełną zdań niepotrzebnych. Miejscami rozmywało to istotę problemu, co zdecydowanie jest minusem tej publikacji.

To wydanie zostało wzbogacone o praktyczne ćwiczenia, które mają nam pomóc w rozwiązywaniu problemów i łatwiejszym osiąganiu celu. Innymi słowy – mają nas nauczyć myślenia praktycznego. Ponadto każdy rozdział opatrzony jest ilustracjami Janusza Kapusty, które niewątpliwie świetnie komponują się z tekstem.

Czy to pozycja, którą warto mieć w swojej biblioteczce? I tak, i nie. Na ostatnich kartach książki znajdziemy nawet subiektywny spis autorów, których lektury powinniśmy przyswoić w określonym wieku. Jest to na pewno przydatne, osobiście odrzucają mnie jednak „preferencje osobiste”, którymi autor kierował się przy wyborze. Taka właśnie jest „Głowa”. Praktyczne porady i przydatne wskazówki zostały tu mocno wplecione w życiorys i doświadczenie, którym dzieli się z nami Bielecki. Czasem jednak zbyt wiele go w tej książce.

glowa-instrukcja-uzytkowania-b-iext41811741Tytuł: Głowa. Instrukcja użytkowania
Autor: Czesław Bielecki
Wydawnictwo: Zwierciadło
Data wydania: 2016
ISBN: 978-83- 65456-21- 2
Liczba stron: 296
Cena: 39,90 zł
Ocena: 3/6

„Pokazuję, jak najprościej organizować pracę własnego umysłu dla skutecznego działania. Słowem – jak programować samego siebie” – pisze Czesław Bielecki we wstępie oryginalnego poradnika, w którym uczy, jak połączyć dwie ważne funkcje naszego umysłu: myślenie i działanie. Oprócz krótkich, błyskotliwych, syntetycznych tekstów podsuwa czytelnikowi konkretne ćwiczenia. I kanon lektur, od których również zależy nasze myślenie. Głowa – jest dla każdego, komu zależy na fachowości, rzetelności i rzeczywistych, a nie jedynie pozornych efektach działania. Może dlatego tak chętnie czytana jest i przez studentów, i przez inteligentne kobiety, i przez mądrych pracodawców. Kojarzenie, decyzje, sukcesy i porażki, skuteczność, twórczość i organizacja – to zaledwie kilka wybranych tematów tej książki – wszystkie teorie potwierdzone zostały przez realne życie, praktykowane przez autora. Nowe wydanie „Głowy” poszerzone zostało o 10 rozdziałów, m.in. o współpracy, odpowiedzialności, intuicji, języku, standardach – i stanowi kompendium wiedzy o tym, jak myśleć, by skutecznie działać.

empik.com_logo_pop2

Post Author: Anna Wójcik

Urodzona 23.02.1995, Brzeżanka i mól książkowy. Serialoholiczka. Mistrzyni nadinterpretacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.