O mężczyznach bojących się kobiet – recenzja książki „Nieobecny ojciec, zagubiony syn”

nieobecny_ojciec_1Synowie i córki otwierają serca swoich ojców i sprawiają, że dotykają oni czegoś, co wiąże się z bezwarunkową miłością. – str. 208

To powinna być obowiązkowa lektura dla wszystkich ojców. Niezaangażowani w proces wychowawczy dziecka – niezależnie od płci – szkodzą mu. Sprawiają, że przede wszystkim synowie są zagubieni, bo nie mają jasnego, prostego i męskiego wzorca, nikt im nie powiedział słów uznania „jesteś mężczyzną”.

Guy Corneau, autor książki, wydał ją w 1988 roku. I zdziwił się niezmiernie: okazało się, że kryzys męskości dotyka nie tylko Quebecu, ale całego świata.

To prawda. Nasza kultura od dawna popełnia błędy wychowawcze, które boleśnie obnaża Corneau. Czyni to językiem zrozumiałym dla każdego, więc niezależnie od wykształcenia, nikt nie powinien mieć problemów ze zrozumieniem treści. Psychologiczne terminy są tłumaczone albo w wygodnych, dolnych przypisach, albo w samej treści książki.

Bardzo mi się podoba to, że „Nieobecny ojciec, zagubiony syn” jest w pewnym stopniu obroną kobiet. Podstawowy zarzut, że matka i tylko ona zajmuje się dzieckiem skierowany jest nie tyle do nich, ile do samych mężczyzn. To oni odrzucają kobiecość, to oni uciekają od żon czy matek, nie płacąc alimentów, to oni nie dają synowi ojcowskiego wzorca. To wreszcie oni zbudowali religię chrześcijańską, katolicyzm, który pogardza kobietami i to – jak twierdzi autor – nie może się dobrze skończyć.

Trzeba było czasu, aby rewolucja kobiet, rewolucja seksualna i zanieczyszczenie planety udowodniły mężczyznom, że ich koncepcja świata jest chora w samym założeniu. – 153

Udowadnia, że „walka płci” jest wierutną bzdurą, jest katastrofą. Tylko wzajemna akceptacja różnic, tylko zjednoczenie się – w tym przypadku w procesie wychowawczym – może przynieść owoce. Przytacza badania i przykłady, które udowadniają, że zarówno chłopcy, jak i dziewczynki potrzebują męskiej opieki. To mężczyźni są mistrzami w dostosowywaniu dziecka do siebie, a kobiety są „w specjalnym traktowaniu dziecka”. Brak jednego z tych elementów spowoduje niezbyt komfortową sytuację dla wychowanka – będzie on albo uległy, albo złamany.

Książka w większości poświęcona jest konsekwencjom braku ojca. W mniejszym stopniu objaśnia, jak sobie z tym fantem radzić. Nie do końca mi takie proporcje przypadły do gustu, ale pewnie uzasadnione jest to tym, że jest to kwestia indywidualna.

Bardzo mnie cieszy odwołanie do Louise L. Hay, czyli Totalnej Biologii. Autor podaje osobiste przeżycie: zachorował na coś, na co zwykle bierze się do końca życia leki. Tymczasem dzięki TB i dotarciu do wewnętrznej, psychicznej strony problemu, Corneau CAŁKOWICIE wyzdrowiał.

Jeśli obwiniacie matki za to, że robią z synów maminsynków, to przestańcie. To nie ich wina, że facet nie poczuwa się do jakiejkolwiek odpowiedzialności wobec dziecka.

Droga do odpowiedzialności jest drogą ku wolności. – 180

nieobecny_ojciec_1Tytuł: Nieobecny ojciec, zagubiony syn
Autor: Guy Corneau
Wydawnictwo: Zwierciadło
Data wydania: 2016
ISBN: 978-83-64776-92-2
Liczba stron: 240
Cena: 36, 90 zł

Bestsellerowy poradnik, sprzedany w ponad 300 tysiącach egzemplarzy, to niezwykle ważna książka o męskości we współczesnych czasach. Polecana oczywiście mężczyznom, ale również – o ile nie bardziej – kobietom, chcącym zrozumieć zarówno swoich synów, ojców, mężów, jak i wszystkich innych mężczyzn, których spotykają w swoim życiu.

Autor analizując różne rodzaje nieobecności ojcowskiej, wyjaśnia w tej perspektywie homoseksualizm, odcinanie się mężczyzn od swojej wrażliwości, kłopoty z kontrolowaniem agresji, lęk przed bliskością i skłonności depresyjne.

empik.com_logo_pop2

Post Author: Aleksandra Jursza

01.06.1988. Zamieszkała w Gorzowie Wielkopolskim, wykształcenie średnie. Uwielbia czytać, ma słabość do oper mydlanych pochodzenia koreańskiego oraz słodyczy. Autorka czterech powieści, właścicielka Begoodart. Spełnia się w pisaniu i rozwija swoje projekty. Ma pozytywne nastawienie do życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.