O miłości inaczej… – recenzja książki „Jak facet z facetem”

„Na świecie są gorsze rzeczy niż chłopiec lubiący całować innych chłopców”
Benjamin Alire Sáenz Inne zasady lata

jak-facet-z-facetem-rozmowy-o-seksualnosci-i-zwiazkach-gejowskich-b-iext43464501Jak to jest kochać kogoś o tej samej płci? Odpowiedzi na to pytanie udzielają Andrzej Gryżewski i Przemysław Pilarski, którzy stworzyli książkę niezwykłą. Książkę, której wyjątkowość tkwi w szczegółach. Jednym z nich jest jej konstrukcja, która została oparta na dialogu dwóch osób – raz przypominającym wizytę u psychoterapeuty, a raz sympatyczną pogawędkę dwóch, bliskich sobie kumpli. Nie jest to jednak typowa rozmowa o piwie, polityce czy sporcie, tak typowa dla męskiego grona. Ich konwersacja dotyczy związków – tyle, że nie tych typowych a jednopłciowych.

Książka obrazuje schemat powstawania bliskich relacji w tego typu związkach. Odpowiada na pytanie, dlaczego ktoś jest homoseksualny. Pokazuje też, że czasem mężczyźni nie są w stanie zaakceptować tego, co się z nimi dzieję. Latami ukrywają przed rodziną, znajomymi i współpracownikami swoją prawdziwą naturę. Z jakich powodów tak się zachowują? Współautorzy tej książki to wyjaśniają. Ich odpowiedzi są rzetelne, bo bazujące na ich własnym doświadczeniu. Jeden z nich jest osobą homoseksualną, zaś drugi jest seksuologiem i terapeutą, który pomaga swoim pacjentom uporać się z piętnem swoich seksualnych preferencji.

To, co zachwyciło mnie w tej książce, to zapewne fakt, że jako osoba heteroseksualna zdołałam w wielu poruszanych w niej wątkach, dostrzec ogromne podobieństwo pewnych zachowań, reakcji czy zmagań z otchłanią uczuć – bliskich mojej seksualności.

Po przeczytaniu tej książki uświadomiłam sobie, że kochamy tak samo, niezależnie od tego, kogo darzymy tą miłością. Czy są to związki jednopłciowe czy różnopłciowe – wszyscy pragniemy tego samego. Akceptacji oraz poczucia bezpieczeństwa.

Związki heteroseksualne nie mają z tym problemu. Relacja chłopak-dziewczyna jest uznawana za całkowicie normalną. Takie pary mogą mieć pewność, że nikt nie będzie ich prześladował za to, że się kochają. W społeczność LGBT jest odwrotnie. O ile może nie dziwią dwie kobiety, idące ulicą i trzymające się za rękę – bo przecież dla mijających je przechodniów mogą być tylko dobrymi koleżankami, to dwóch mężczyzn, trzymających się za ręce, to w Polsce widok rzadki i w dodatku – bardzo niepożądany. Takie osoby bardzo szybko wyławiane są z tłumu i publicznie piętnowane przez społeczeństwo. Nierzadko wobec takich osób stosuje się przemoc fizyczną oraz psychiczną. Dlatego wielu gejów wciąż pozostaje w ukryciu, obawiając się o własne życie i zdrowie.

Z czym na co dzień zmagają się osoby homoseksualne? Jak wygląda ich życie, gdy decydują się na tzw. coming out? Czy ich miłość różni się tak bardzo od tej uznawanej za „normalną i właściwą” w obecnych czasach?

Tego wszystkiego można dowiedzieć się z książki pt. „Jak facet z facetem. Rozmowy o seksualności i związkach gejowskich”, autorstwa Andrzeja Gryżewskiego oraz Przemysława Pilarskiego.

Jak dla mnie – książka petarda! Zostanie w człowieku na zawsze.

Szczerze polecam!

jak-facet-z-facetem-rozmowy-o-seksualnosci-i-zwiazkach-gejowskich-b-iext43464501Tytuł: Jak facet z facetem rozmowy o seksualności i związkach gejowskich
Autor: Andrzej Gryżewski, Przemysław Pilarski
Cykl: jednotomowa
Wydawnictwo: Zwierciadło Sp.zo.o.
Data wydania: 2016
ISBN: 978-83-65456-07-6
Liczba stron: 271
Cena: 39,90 zł
Ocena: 6/6

Przemysław Pilarski i Andrzej Gryżewski, terapeuta i seksuolog pracujący na co dzień z wieloma gejowskimi parami, w rozmowie o specyfice związków homoseksualnych.

Z książki „Jak facet z facetem” czytelnik dowie się, jak zbudować stabilną i udaną relację, jak radzić sobie z byciem singlem, a także o tym, z jakimi problemami warto udać się do specjalisty. Z dala od moralizowania, dawania jedynie słusznych rad i używania skomplikowanych terminów. Jak najbliżej życia.

empik.com_logo_pop2

Post Author: Magdalena Dziedzic

Zimna staurnowa Pani. Matka swojej córki oraz córka swojej matki. Fanka gumowego krążka oraz wypełnionych kibicami trybun. Lubi czarny kolor, zwłaszcza w poczuciu humoru. Kocha Baczyńskiego oraz Hłaskę. Zasypia słuchając jazzującego Komedę. Lubi czarno-białe stare filmy oraz wszystko co stworzył: Stanley Kubrick, Pablo Almodovar,Woody Allen, Quentin Tarantino... Fascynuje ją Polska za czasów Piastów z Świętosławą Sygrydą na czele oraz Powstanie Warszawskie. Mało śpi, mało mówi,dużo obserwuje. Lubi nocą patrzeć na gwiazdy a w dzień po prostu patrzeć: na drzewa, chmury, ludzi... Jej życiowe motto to fragment z wiersza Baczyńskiego pt. Świat Sen: " ...tonąc po brzegi spojrzenia w rzeczywistość..." niezmiennie od lat w tych spojrzeniach tonie, bo zwyczajnie to prostu lubi.

Jedna myśl o “O miłości inaczej… – recenzja książki „Jak facet z facetem”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.